Zeytin Nasıl Yapılır-(Video) ?

zeytin-nasil-yapilirKahvaltılarımızın vazgeçilmezi zeytinler. Herkeszeytin seviyor, şu ana kadar zeytin sevmeyen insan pek görmedik. Sanırım zeytinin yağının yanında kendiside tam bir vitamin deposu. Siyah zeytin ve yeşil zeytin olarak iki tip zeytin familyası bulunmaktadır.

Zeytinler birçok bilimadamı,alim ve birçok insana göre insan vücuduna çok faydalı bir gıdadır. Zeytin yağının diğer yağlardan pahalı olması da sanırım bu durumu bizlere anlatıyor. Zeytin yapılış ve tüketiliş amacına göre farklı farklı yapılabilmektedir.

Türkiyede üretilen bazı zeytin çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

  1. Çakır
  2. Çekişte
  3. Çelebi
  4. Büyük topak ulak
  5. Edremit
  6. Çilli
  7. Domat
  8. Gemlik
  9. İzmir Sofralık
  10. Samanlı

burada yazamadığımız daha bir sürü zeytin Türkiye’de yetiştirilmektedir.

Peki siz hiç zeytin yapımını gördünüz mü? Hani Ağacından toplanmış zeytinlerin sofrada yenecek kıvama nasıl getirildiğini gördünüz mü?

Evlerimizde bazı zamanlarda kadınlarımız bu işlemi yapmaktadır.

Bilmeyenler içinzeytinin nasıl yapıldığını anlatan videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz.

Buyrun efendim zeytin nasıl yapılır videosu.

İyi seyirler…2 yorum
@Songül - 2018-03-22 23:32:48

Marketlerden ya da şarküterilerden alınan zeytinler ya çok fazla tuzlu oluyor ya da hiç tuzu olmuyor. Bu şekilde artık ben kendi istediğim gibi zeytin yapacağız.


@Filiz İlkay - 2018-03-15 18:05:57

Kahvaltıda en sevdiğim şey zeytindir , nerdeyse her gün yiyorum ve vazgeçemiyorum , yapılışı da çok ilginçmiş.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Marketlerden ya da şarküterilerden alınan zeytinler ya çok fazla tuzlu oluyor ya da hiç tuzu olmuyor. Bu şekilde artık ben kendi istediğim gibi zeytin yapacağız.

Kahvaltıda en sevdiğim şey zeytindir , nerdeyse her gün yiyorum ve vazgeçemiyorum , yapılışı da çok ilginçmiş.