menü resmi

Zerdaçal Neye İyi Gelir ?

Zerdaçal nasıl tüketilir ? Zerdaçal neye iyi gelir ?

Zerdaçal, yemeğinize lezzet ve renk katmakla kalmaz, aynı zamanda yemeğinizin daha sağlıklı yapmanın en kolay yollarından biridir. Zerdeçalın karaciğer problemlerini hafifletmekten, depresyondan ve ringworm  hastalığına kadar pek çok sağlık faydası vardır. Zerdeçal çoğunlukla halk arasında bitkisel ilaç olarak kullanılırken, iddialarını destekleyen birçok araştırma çalışması da zerdaçalın insan sağlığına çok faydası olduğunu söylemektedir.ringworm

Zerdaçalın  İnsan Sağlığına 10 Büyük Faydası

 

1. Kanseri Önleme

Zerdeçalın sağlık faydalarından biri, prostat kanserini önlemeye yardımcı olduğudur. Hatta büyümeyi durdurduğu ve prostat kanseri hücrelerini yok ettiği gözlemlenmiştir. Zerdeçal içerisindeki sağlıklı besinler ve vitaminler, radyasyona bağlı tümörler, T hücre lösemi, kolon karsinomları ve meme kanseri hücrelerine karşı da etkili olmaktadır.

2. Alzheimer Hastalığının Progresyonunu Yavaşlatır

Zerdeçal, plak oluşumunun giderilmesine yardımcı olarak genel beyin sağlığını geliştirir. Plakın çıkartılması sırayla beyindeki oksijen akışını geliştirir.

3. Karaciğer Detoksuna İyi Gelir

Zerdeçalın sağlık faydasından birisi de, karaciğerin enzim üretimini doğal olarak arttırmasıdır. Bu enzimler vücudunuzdaki toksinleri parçalamak için kullanılır. Zerdeçal, karaciğerin detoksifikasyonunun yanı sıra kan dolaşımını iyileştirmek için de büyük bir yardımcıdır.

4. Artrit Ağrısını Gider

Zerdeçal, artrit ağrısını her iki tipte de osteoartrit ve romatoid artritte hafiflettiği bilinen antienflamatuar özelliklere sahiptir. Zerdeçaldaki antioksidanlar, hücrelere zarar veren vücuttaki serbest radikalleri yok ederek eklem ağrısını hafifletmek için mükemmel bir yoldur.

5. Orta Diyabetik İnsülin Düzeyleri

Zerdeçalın, şeker hastalarında orta düzeyde insülin seviyesine yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca, vücudun glikoz kontrolünü iyileştirerek ve kullanılan ilaçların etkisini arttırarak Tip 2 diyabetin başlamasını önlemeye yardımcı olur. Güçlü ilaçlarla birleştiğinde önce doktorunuza danışın, zerdaçal ve ilaçları aynı anda kullanırsanız düşük kan şekerine neden olabilir.

6. Düşük Kolesterol

Yemeğinize biraz zerdeçal eklemek, kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kolestrol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olarak, insan sağlığını ikiye katlar ve birçok kardiyovasküler hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

7. Zerdaçal Yaraların Tedavisine İyi Gelir

Zerdeçalteki doğal antiseptik ve antibakteriyel özellikler yaraları dezenfekte etmek için mükemmel bir seçenek teşkil etmektedir. Enfekte bölgelere küçük bir zerdeçal serpip kesim veya yanıkların iyileşmesini hızlandırabilir. Sedef hastalığı gibi diğer enflamatuar cilt rahatsızlıklarınız varsa, zerdeçal rahatsızlıktan kurtulmaya da yardımcı olabilir.

8. Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirir

Zerdeçalteki lipopolisakkarit, antibakteriyel, antiviral ve antifungal organizmalar yardımıyla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileştirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığına veya kusmaya sahip olsanız bile, zerdçal kullanarak bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, bir çay kaşığı zerdeçal ile bir bardak sıcak sütü karıştırın ve tüketin; birkaç gün içinde daha iyi hissetmeye başlarsınız.

9. Sindirim Sorunlarını Giderme

Zerdeçal, safra kesesinde safra üretimini artırmaya yardımcı olan, gaz ve şişkinlik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan birçok element içerir. Ülseratif kolit gibi diğer enflamasyonlu bağırsak hastalıkları, çiğ zerdeçal tüketerek günlük olarak tedavi edilebilir.

10. Zerdaçal Vücut Kilosuna İyi Gelir

Zerdeçalın sağladığı sağlık avantajlarından biri, kilo yönetiminde yardımcı olmasıdır. Zerdeçalda, vücudunuzun besin yağlarını parçalamasına yardımcı olan safra akışını geliştiren bir madde vardır. Her öğüne bir çay kaşığı zerdeçal eklenmesi, kilo vermenize büyük ölçüde katkı sağlar.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın tüm sağlık faydalarının yanısıra yemeklerimize lezzet kattığı da biliniyor. Birçok Asya ülkesi zerdeçalı, yıllardır mutfaklarında demirbaş olarak kullanmaktadır. Aşağıda, zerdeçalın sağlığımıza faydalı olması adına nasıl tüketebileceğimizi gösteren bazı basit yömteler bulunmaktadır.

1. Yemeklere Ekleyebilirsiniz

Zerdeçalı, yemeklerinize yeni bir lezzet katmak için hemen hemen her yemeğe baharat olarak ekleyebilirsiniz. Pişmiş sebzelere, yumurtalara veya etlere bir tutam ekleyin. Zerdaçaldan daha fazla fayda sağlamak için pilav, makarna veya çorba yaparken suya da ekleyebilirsiniz.

2. Zerdaçal Çayı

4 bardak su kaynatın, 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve yaklaşık 10 dakika kaynatın. Daha sonra biraz bal veya limon ekleyin ve bir fincan ile sıcak çayın tadını çıkarın.

3. Zerdeçal Diğer Baharatların Yerine Kullanma

Çiğ baharat kullanmak yerine günlük rutininize ekleyebileceğiniz pek çok zerdeçal takviyesi vardır.

4. Cilt Detoksu Oluşturun

Cildin nemlendirici olması için zerdeçal tozunu hint yağı ile karıştırın. Bu cildiniz için mükemmel bir detoks ilacı olacaktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • zerdeçal zararları
  • yoğurt zerdeçal neye iyi gelir
  • zerdeçal nasıl tüketilir
  • zerdeçal bitkisi
  • zerdeçal nerelerde kullanılır
  • zerdeçal zayıflatır mı
  • zerdeçal kullananların yorumları
  • zerdeçal faydaları ibrahim saraçoğlu
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@İsmihan -
2018-03-22 23:29:11

Birçok arkadaşım kolesterol düşürdüğünü önermişti. Bugün yaptığım araştırmalarda sizin de kolesterola iyi geldiğinizi yazdığınızı gördüm. Teşekkürler, deneyeceğim

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.