YKS’nin Diğer Sınavlardan Farkı Ne?

YKS’nin Diğer Sınavlardan Farkı Ne?

Geçtiğimiz günlerde LYS ve YGS sınav sisteminin kaldırıldığı duyurulmuştu. Bu karardan sonra gözler bu kez ÖSYM’ye çevrildi. Yükseköğretime geçiş için yeni bir sınav sisteminin üzerinde çalıştıklarını belirten kurum geçtiğimiz dönemlerde yapılacak sınavın adının YKS olduğunu belirtti. Bu sınavın diğerlerine oranla daha farklı bir sisteme sahip olduğunuda sözlerine ekledi.

YKS Ne Zaman?

Ekim 2017 tarihinde yapılan açıklamayla birlikte YKS tarihi netleşmiş oldu. Buna göre sınavın 23 ile 24 Haziran tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu. Sınava başvuruları için 1 Mart ile 21 Mart arasında adaylardan gelen başvurular bekleniyor olacak.

Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavında pek çok bölüme ait sorular yer alacak. Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler gibi geniş kapsamlı olmak üzere sorulara yer verilecek. Bu sorularda daha çok öğrencinin bilgisini ve yeteneğini ölçmek için hazırlanıyor. Özellikle bu şekilde öğrencilerin ünitelere olan hakimiyeti ve bilgi birikimi ortaya çıkmış olacak.

Diğerlerinden Farkı Ne?

Eskiden YGS ve LYS olarak ayrılmış iki farklı oturum bulunuyordu. Adaylar hem Mart ayında hemde Haziran aylarında sınava girmek durumunda kalıyordu. Yeni sınav ise sadece Haziran ayında yapılacak. Üstelik iki oturumunda aynı günler içinde yapılması mümkün olacak. Bu şekilde öğrencilerin sınav yükünden kurtularak daha iyi bir sonuç ortaya koyması bekleniyor. Sınavın öğleden önce ve sonra olmak üzere yapılacağı biliniyor.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA