menü resmi

Yeni YKS Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni YKS Sistemi

Yeni YKS sistemi milyonlarca adayın heyecan içinde beklediği sınavlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Bu sınava göre geleceklerini belirleyecek adaylar için bu nedenle sınav çok önemli bir yerde bulunuyor. Sınava girecek veya girmeyi düşünen kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken konular var. İşte sınav hakkında öğrenmeniz gereken konular:

TYT Hangi Soruları Kapsıyor?

Temel Yeterlilik Sınavında matematik, türkçe, fen Bilimleri ve sosyal bilimler alanları yer alacak. Türkçe testinde genel olarak dil kullanımının ne kadar doğru olduğu ölçülecek. Matematik bölümünde ise kavramlarla birlikte işlem yapma ve temel matematiksel işlemler yer alacak. Diğer bölümlerde öğrencilerin konu hakkındaki yeterliliklerini ölçmek adına kapsamlı bir şekilde hazırlanacak.

Müfredatta Herhangi Bir Değişiklik var mı?

YGS’de altı farklı puan türünün olması söz konusuydu. TYT’de ise her adaya göre bir puan hesaplanacak. Genel olarak sınavlar arasında herhangi bir fark bulunmuyor. TYT alanında sorulan sorular ortak müfredata göre belirlenmiş olacak.

yeni yks sistemi

Baraj Puanı

Önlisans programlarından birini tercih etmek için adayların baraj puanı olan 150’yi geçmesi şarttır. Lisans programlarından birini seçmek için sınavın ikinci oturumunda sorulacak olan herhangi bir bölümünden 180 puan ve üzerinde alması gerekecek. Bazı bölümler için başarı sıralaması halen çok önemli bir yerde. Bu bölümler ise mühendislik, tıp, mimarlık, hukuk ve öğretmenliktir.

Sınav Ücreti

YKS in 23 Haziran tarihinde yapılmasına karar verildi. Başvuru ücreti için adayların 50 lira ödemesi gerekecek.

Tercihler Hangi Puan Türü İle Olacak?

Önlisans programlarından birini tercih etmek isteyen adaylar için Temel Yeterlilik Sınavında alınan puan önemli olacak. Lisans programlarında ise sözel, sayısal ve eşit ağırlık alanları önemli bir yer kaplıyor.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • yks bilinmesi gerekenler
  • tyt bilinmesi gerekenler
  • yks nedir
  • yks sınav sistemi
  • 2018 yks sistemi
  • yks için gerekenler
  • yeni sınav sistemi yks
  • üniversite sınav sistemi 2018
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.