menü resmi

YKS Barajını Geçmek İçin Kaç Net Gerekiyor?

YKS Barajını Geçmek İçin Net Sayısı

Yükseköğretime geçiş sınavının geçtiğimiz günler içinde bambaşka bir formatla yapılacağı duyurulmuştu. Buna göre adaylar artık iki farklı oturuma girerek istedikleri üniversitenin bölümüne yerleşme şansı yakalamak üzere çalışacaklar. Özellikle YKS baraj puanı sınav hakkında en önemli detaylardan biri olarak ön plana çıkıyor. Çünkü baraj puanını geçen öğrenciler, bölüm seçme hakkına sahip olurken aynı zamanda yetenek sınavlarınada giriş hakkına sahip olmuş oluyorlar.

YKS Baraj Puanı Kaç?

2018 yılının ortasında yapılması planlanan sınav için baraj puanı 180 olarak belirlenmiş durumdadır. Eski sisteme baktığımızda adayların barajı geçebilmeleri için soruların %20’lik kısmını doğru olarak cevaplaması gerekiyordu. Yani soru cinsinden konuya baktığımızda adayların 32 nete ulaşması gerekiyordu. Yeni sınav sistemine göre ise, bir oturumdan yeterli nete ulaşılması şartı koyulmuş oldu. Yani adayların Temel Yeterlilik Sınavı üzerinden 16 neti elde etmeleri barajı geçmeleri için yeterli olacak.

yks baraj puanı

Avantaj Eşit Ağırlık Bölümlerinde Olacak

Özellikle bu yılki yapılacak olan sınavda eşit ağırlık bölümlerinin daha çok ön plana çıktığını belirtmek gerekiyor. Türkçe ve Matematik konularında da bu avantaj net bir şekilde kendini göstermiş olacak. Psikoloji ve hukuk alanı öğrencileride bu alanda kendi bölümlerine yoğunlaşmış olacak.

YKS Avantajları

Vakıf üniversiteleri için bu avantajlar çok net bir şekilde görülebilir. Özellikle buraya olan talebin bu yıl daha çok artması bekleniyor. Aynı zamanda ilk sınavda fen ve sosyal bilimler olmadığından dolayı meslek liseleri daha rahat bir şekilde üniversiteye yerleştirilmiş olacak.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • yks de baraji gecmek icin kac net yapmali
  • yks barajı kaç net
  • tyt barajı geçmek için kaç net
  • tyt baraj kac net
  • 16 net kaç soru
  • yks baraj puanı 2018
  • ayt barajı geçmek için kaç net
  • ygs baraj puanı 2018
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@leyla -
2018-04-02 16:56:33

Yeni sınav sistemi gerçekten bilinmeyenler ile dolu. İlk sınavlar 23 haziranda yapılacak olmasına karşın barajı geçmek için kaç puan almamız gerektiğini hiçbir şekilde bilmiyorum.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.