menü resmi

Yeşil ishal ve sebepleri nedir?

Çocukları en çok öldüren hastalıklardan biri yeşil ishal’dir. En fena ishaller yazın sıcak aylarda görülür. Meme sütü ile beslenenlerde hafif, inek sütü ile beslenenlerde ağır olur.

Tifo ishalleri, dizanteri ishalleri birde adi ishaller vardır. İshal hangi cinsten olursa olsun mini mini bebekelr için aynı tehlikede olabilir: Bebek günde 3-4 defa, bazen günde 20-30 defadan fazla kaka yapar. Kaka bazen tamamen su gibi olur, bazen biraz daha koyu olabilir.

Bazen içinde bol balgam vardır, bazen yoktur. Bazen az, bazen çok kanlıdır, bazen hiç kan yoktur.yesil-ishal

Ekşi, çürük yumurta gibi kokabilir. Bazen kokmaz, rengi sarı, siyahımtırak, yeşil olabilir. Kakanın bu hallerine bakarak ancak bir doktor karar verebilir. Hafif başlayan bir ishal bir iki gün içerisinde ağırlaşabilir. Onun ishale gerekli önemin verilmesi “diştendir, mide bozukluğundandır” gibi düşüncelerle bebekleri kendi hallerine bırakmamak ve vakit kaybetmemek lazımdır.

Çocukta ishal başlar başlamaz ilk yapılacak şey çocuğu on-oniki saati geçirmemek üzere perhize koymaktır. Hafif şekerli pirinç suyu yada çay verilir. İshal geçmeyecek olursa perhizi biraz daha uzatmak gerekebilir, fakat uzun süren açlıktan dolayı çocuğun fenalaşması ihtimali olduğu için en iyisi bir sağlık kuruluşuna giderek uzman görüşü alınmalıdır.

Çocuk meme ile büyütülüyorsa pirinç suyu yada perhizinden sonra yavaş yavaş memeye başlanır. İnek sütü ile büyütülüyorsa süt saati geldiği zamanlarda pirinç suyunun içine azar azar (bir iki çorba kaşığı) süt koymaya başlanılarak çocuk yeniden süte alıştırılır.

İshal Neden Olur ?

İshal çocuklara sütten, sudan, başka yiyecek içeceklerden geçtiği gibi ishalden hasta olan büyüklerden de bulaşır. Zaten çocuğa bakan, çocuğu besleyip temizleyen büyükler, ister hasta olsunlar ister olmasınlar çocuğa el değdirmeden önce, özellikle çocuğun mamasını sütünü hazırlamadan önce ve çocuğa mamasını verecekleri zaman mutlaka ellerini sabunla temizlemelidirler. Çocuğun ağzını temizlemek, çocuğun ağzına ilaç sürmek bahaneleriyle hiç bir zaman çocuğun ağzının içine el değdirmemek lazımdır.

İshal çocuklar için çok tehlikeli olduğundan çocukları bundan korumaya çok dikkat etmek lazımdır.

Çocuk meme ile besleniyorsa, anne memeleri muntazam zamanlarda vermeli, vakti gelmeden önce başka mamalara başlamamalı, bunları verirken çocuğu hasta edecek kadar fazla vermemeli, çocuğun kaşık, tabak ve bardağını ayrı tutup daima temizlemelidir.

Çocuk inek sütü ile besleniyorsa, süt veren ineğin hasta olmamasına bakmalı, inek gebe ise yavrulamasından on beş gün önce yavruladıktan bir hafta sonrasına kadar sütünü bebeğe vermemelidir.

Kaç aylık çocuğa ne kadar süt verileceğini, bu sütün ne kadar sulandırılacağını, mamalara ne zaman başlanacağını önceki konularımızda ayrıntılı olarak anlattık. Çocuğu ishalden korumak için lazım olan en önemli iki şeyden biri Temizlik öteki Dikkat‘tir.

Emeklemeye başlayan çocuklar yerden aldıkları öteberiyi ağızlarına atmayı severler. Bunlardan çocuğa birçok hastalık bulaşır. Bu halin gözönüne geçmek lazımdır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@asuman-kros -
2018-04-17 16:47:59

3 yaşındaki çocuğun yeşil kaka yapması çok karşılaşılan bir durumdur bence. Doktor tavsiyesinde annenin perhizi ile geçecektir inşallah.

@manyakus -
2017-06-13 16:40:19

Yeşil ishal her bebekte görülebiliyor ama ateş ve ishal aynı anda görülüyorsa hemen doktora gidilmeli.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.