Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

Liseye geçiş sınavının artık yenileneceği ve bambaşka bir sistemle geleceği öğrencilere duyurulmuştu. Bu tarihlerden itibaren sınavın nasıl yapılacağı ve ne gibi değişikliklerin olduğu öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. Yeni sınav sistemine yönelik herkesin bilmesi durumlar açıklandı.

Yeni Sınav Soruları Nasıl Olacak?

Yeni sınavda sorulacak olan sorular daha çok öğrencinin alanlar hakkında bilgisini ölçmeye yönelik olacak. Bu sayede öğrencilerin konu hakkında yorumda bulunabilme, analiz yetenekleri, bilgi birikimi gibi konular ortaya çıkmış olacak. Özellikle uzun paragrafa sahip olan sorularla birlikte öğrencilerin okuduğunu anlayarak yorumlayabilme yanı ortaya çıkmış olacak.

Sayısal Sorularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin en çok korktuğu ve kaçındığı konular arasında sayısal sorular yer alıyor. Aslında bazı durumlara dikkat edildiğinde bu alandaki zorluklar giderilebilir. Bu konularda daha rahat olabilmek için öğrencilere problemleri kurgulama ve bilimsel kavramlar üzerinde yoğunlaşma öneriliyor. Disiplinli bir şekilde alan hakkındaki pratikleri arttırmak bu konuda daha iyi sonuçlar almaya neden olabilir.

Sınava Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı?

Uzmanlar konu hakkında başarılı bir sonucun elde edilebilmesi için öğrencilere bazı şeyler öneriyor. Özellikle ezbere dayalı olarak bu tarz bir sınavda başarılı olunamayacağının altını çiziyorlar. Ezbere dayalı bir sistem yerine, daha çok öğretim yılında öğrenilen tüm üniteleri gözden geçirmek daha iyi olacaktır. Bu sayede kişiler tam olarak konuları kavrayarak bir sonraki konuya geçmelidir.

Bunun yanında okuduğunu anlayabilmek için mutlaka okuma alışkanlığı tavsiye edilir. Özellikle bilimsel dergi, roman, öykü, şiir gibi pek çok alanda öğrencilerin okumaya başlaması gerekiyor. Aynı zamanda okumuş oldukları bu türleri iyice kavrayarak bilmediği sözcükleri de bir yere not etmeleri sınav için daha iyi olmuş olacaktır.2 yorum
@Osman - 2018-04-30 08:01:52

Sistem içerisinde bu sene sınava gireceklere arkadaslara başarılar dilerin. Umarım istediğiniz bölümleri kazanabilirsiniz.


@Mithat - 2018-03-25 12:44:36

Sürekli sınav sistemi değişiyor artık çocuklarımıza faydalı bir sınav yapılmasını isterim. Sınavsız sistem olmasını isterim en azından belli bir seviyede olan öğrencileri daha rahat erişim sağlabilmeli diye düşünüyorum.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Sistem içerisinde bu sene sınava gireceklere arkadaslara başarılar dilerin. Umarım istediğiniz bölümleri kazanabilirsiniz.

Sürekli sınav sistemi değişiyor artık çocuklarımıza faydalı bir sınav yapılmasını isterim. Sınavsız sistem olmasını isterim en azından belli bir seviyede olan öğrencileri daha rahat erişim sağlabilmeli diye düşünüyorum.