menü resmi

Yazılım Mühendisliğine Geçiş Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yazılım Mühendisleri için Tavsiyeler

Gençlerimizin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan bilgisayar oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır. İnsanlar bilgisayar programları sayesinde hayatlarını daha kolay hale getirmeyi başarabilmiş bulunmaktadırlar. Eskilerde iş yerlerinde bir hafta içerisinde gerçekleştirilmekte olan yazı işlerini bilgisayar sayesinde 1 gün içerisinde gerçekleştirebilme imkanına sahip olabilmektedirler. Buda kendilerine zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olmaktadır.

Kullanıcılar bu yardımcı programları kullandıklarında sadece ara yüze sahip olan kısma erişebilmektedirler. Buda genellikle sade ve geliştirilmiş fonksiyonlara sahip bölümlerden oluşmaktadır. Bunları gerçekleştirmekte olan kişilere ise yazılım mühendisliği denilmektedir. Ülkemizde bilgisayara olan bağlılık oldukça fazla rakamlara dayanmaktadır. Fakat bunlar uygulama geliştirmekte yana olmamakla birlikte hazır olan uygulamaları kullanmayı tercih etmektedirler.

Bu yüzden gençlerimizin istemiş oldukları projelere sahip olmamaları ve kendilerine sunulan bu tür avantajları kaçırmaları kaçınılmaz bir durum haline geliyor.

Yazılım Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Yazılım mühendisi olabilmeniz için öncelikle derslerinizin iyi olması gerekiyor. Çünkü ne kadar iyi bir yazılımcı olursanız olun iyi bir üniversiteden mezun olmadığınız sürece girmiş olduğunuz iş yerinde iyi bir pozisyona gelmeniz imkansız gibi bir durum olacaktır. Yazılımcılar genellikle özel sektörlerde daha fazla hizmet vermektedirler. Fakat eğer bir yazılım mühendisi öğrencisi iseniz hem kurumsal hem de özel sektörlerde çok iyi yerlere gelmeniz fazla zor bir durum olmayacaktır.

yazılım mühendisliği

Derslerinize zamanında yani üniversite hazırlık durumunda yoğun bir şekilde çalışmanız gerekiyor. Zaten en can alıcı kısım ise budur. Bunu atlattıktan sonra artık önünüzde sadece bilgisayarınız olacak şekilde çalışmalar yürütecek olacaksınız. Derslerinizde başarılar elde ettikten sonra yapmanız gereken ikinci adım ise yazılım dillerine hakim olmanızdır. Maalesef ki her şey sadece derslerin iyi olmasıyla bitmiyor.

Yazılım İçin Hangi Dili Seçmem Gerekiyor?

Yazılım dili seçme konusunda kendiniz karar vermeniz gerekiyor. Yazılımcılar kendi aralarında farklı alanlara ayrılmaktadırlar. Bunlar nesne tabanlı programlama geliştirme ve internet tabanlı uygulamalar geliştiricileri olarak ayrılmaktadırlar. Masaüstü programları geliştirmek isteyen bireyler genellikle nesne tabanlı yazılım dillerini tercih etmektedirler.

Nesne tabanlı programlar masaüstü programların gelişmesinde büyük oranlarda daha kolaylık sağlamaktadırlar. Fakat internet üzerinden gelişmeler yapmak isteyen ve kendilerine ait değişik internet sitelerini kodlamak isteyen kişiler ise İnternet programcılığı ile ila alakalı yazılım dillerini seçmek zorundadır. İnternet programcılığı derslerinde PHP, ASP, JAVA ve JQUERY gibi dersleri yer almaktadır.

Üniversite Müfredatlarında Yazılım Dilleri Nasıl İşlenmektedir?

Okumuş olduğunuz bölümle ve üniversitelerde bunlar değişiklik gösterebilmektedir. Eğer yazılım okuyan bir öğrenci iseniz, dersleriniz ağırlıklı olarak nesne tabanlı ve internet programcılığı üzerine olacaktır. Burada kendi kararınızı vererek hangi dal üzerinde kendinizi geliştirmenize karar vermeniz gerekiyor. Daha sonrasında günümüzde popüler olarak kullanılmakta olan yazılım dilini internet üzerinden araştırarak kendinize bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu süreçten sonra geleceğin mühendisi olmak ve başarılı projelerde yer almak için kendinizi bu dil üzerinde geliştirmeniz gerekiyor.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • bilgisayar yazılım mühendisliği
  • yazılım mühendisliği maaş
  • yazılımcı olmak için hangi üniversite
  • yazılım mühendisliği nedir
  • yazılım mühendisliği okuyanlar
  • yazılım mühendisliği mi bilgisayar mühendisliği mi
  • bilgisayar ve yazılım mühendisliği ne iş yapar
  • yazılımcılık
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Ertuğrul -
2018-03-16 13:49:18

PHP, ASP, JAVA ve JQUERY vb. programcılık dillerini çok iyi bilmeniz gerekiyor ve sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu alanlarda uzman olmanız ve yeni teknolojilere hakim olmanız gerekiyor.

@Azat -
2018-03-07 20:36:22

2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümünü bitirmek üzereyim. DGS ile geçiş yapmak istemem durumunda ya bilgisayar mühendisliğine ya da yazılım mühendisliğe geçebiliyorum. Bu yazıdan sonra yazılım mühendisliğini tercih edecem

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.