menü resmi

Yazılım Mühendisliği Hakkında Konuşalım

Yazılım Mühendisliği

Dünyada son zamanlarda en çok konu başlıkları arasında yer almakta olan teknolojik çalışmaların hepsi yazılım mühendislerin altyapısı sayesinde gerçekleştirmektedir. Uzun zaman önce hayatımıza giren bilgisayar giderek büyük gelişmelere uğrayarak insan hayatını kolaylaştırmak için farklı değişimlere uğramış oldu. Bu değişimler bilgisayarın kullanma biçiminden başlayarak fiziksel yapısına kadar giderek cebimize girecek kadar olmayı başarabildi.

Şuanda kullanmış olduğumuz bilgisayarlar bizlere her alanda yardımcı olarak 10 günde yapabileceğimiz en basit dosya çalışmalarını bir gün içerisinde bilgisayar başında gerçekleştirebilmekteyiz. Buda bizlere zamandan tasarruf etmemize yardımcı olmaktadır. Bilgisayarın gelişmesine olanaklar sağlayan mühendisler büyük çapta yazılım mühendisleri olmuştur. Bunlar masaüstü programlar yapımında veya şuanda yazılım dili olarak kullanmış olduğumuz

PHP ve Java gibi uygulamaların geliştirmesinde yardımcı olmuşlardır. Yazılım mühendisleri bilgisayar üzerinde kullanmış olduğunuz bütün programların kodlarıyla ilgilenmekte olan kişilere denmektedir.

Yazılım Mühendisliği Hangi Alanlarda Hizmet Verir?

Yazılım mühendisliği genel olarak insanların hayatlarını kolaylaştırabilmek için çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaları gruplar halinde veya bireysel olarak gerçekleştirebilmektedir. Bilgisayar üzerinden edinmiş oldukları herhangi bir uygulama geliştirme dili sayesinde hayal ettikleri veya insanların ihtiyaç duydukları araç ve gereçleri oluşturabilmek adına sürekli olarak çalışmaktadır.

yazılım mühendisliği

Yazılım mühendislerinin gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar günümüzde evimize kadar girmiş bulunmaktadır. Akıllı evlerde çalışan cihazlar, araçların otomatik olarak kendilerini park etmesi veya kullanmış olduğunuz telefonların hepsi yazılım mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Yazılım mühendislerin yapmış oldukları bu çalışmalar sayesinde teknolojinin gelişmesine büyük oranlarda olanaklar sağlamışlardır.

Yazılım Mühendisliği İle Yapay Zeka Gelişimi

Günümüzde en çok gündemde yer almakta olan konulardan bir tanesi ise geliştirilmiş olan yapay zekalardır. Bu yapay zekalar sayesinde cihazlarla veya komutlarla hizmet vermekte olan robotların üretimine olanaklar sağlanmaktadır. Peki nedir bu yapay zeka? Mühendislerin gerçekleştirmiş oldukları insan beyninin algılamış olduğu komutları kendisi belirleme veya düşünme kabiliyetlerini gerçekleştirme adına yapılan çalışmalara denmektedir.

Robotların yapay zeka ile çalışması başlarda imkansız olarak görülmekteydi. Fakat geliştirilen programlar sayesinde yazılım mühendislerin atılımlarıyla birlikte bunu yapmak kolay bir hale gelmiş bulunmaktadır. Firmaların insanlara benzeyecek ve kendi kararlarını verebilecek robotlar yapabilmek için durmadan çalışmalarını sürdürmektedir.

Şuanda istemiş oldukları sonuçları %100 olacak şekilde başarmış bulunmaktadır. Bunun insanlar için ne kadar yararlı veya ne kadar zararlı olacağını da yakın zamanda göreceğiz.

Yazılım Mühendisliği Olmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle yazılım mühendisi olmanız için üniversiteye geçiş dönemlerinde oluşturulmuş olan sınavlara düzenli olarak çalışmanız gerekiyor. Daha sonrasında istemiş olduğunuz üniversiteye yerleşerek yazılım mühendisi adayı olabilme şansını yakalayabilirsiniz.

Sınavı kazanmanızla birlikte iyi bir yazılım mühendisi olacağınız anlamına gelmemektedir. Geleceğin mühendisi olmak için sürekli olarak gelişmekte olan teknolojiye ayak uydurarak gelişmekte olan yazılım programların çalışma mantığını kavramanız gerekiyor. Eğer iyi bir yazılım diline sahip olursanız ileride gerçekleşen projelerde yer alarak isminizi duyurup, çok iyi yerlere gelmeyi başarabilecek duruma gelebilirsiniz.

Bunun için hırs ve azim ile çalışmalarınızı yürütmeniz gerekiyor. Başarılar 🙂

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • yazılım mühendisliği maaş
  • yazılım mühendisliği nedir
  • yazılım mühendisliği iş imkanları
  • yazılım mühendisliği ekşi
  • yazılım mühendisliği üniversiteleri
  • yazılım mühendisliği dersleri
  • yazılım mühendisliği maaşları 2018
  • yazılım mühendisliği sıralama
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Fatih Ercan -
2018-03-24 03:44:47

Yazılım mühendisliğinde matematiği ve yazılım dillerini seviyorsanız çok ileriye gidersiniz

@Kerem -
2018-03-16 13:46:37

Yazılım mühendisliği bölümünü okumak için sayısal zekanızın çok güçlü olması gerekiyor. Sayısal zekanız değil sözel zekanız kuvvetli ise maalesef yazılım mühendisliği size pek uygun olmaz.

@Mustafa -
2018-03-06 15:04:36

Zamanında banada çok söylediler ama ben dinlemedim. Sebebi sanırım sayısal yönümün biraz zayıf olması . Bu tarz bölümlerde sektorlerde sayısal yönden insanın geliştirme daha başarılı olmasını sağlayan önemli faktörlerdendir. Tavsiyem bu sektorde kendini geliştirmek isteyen arkadaslar sayısal olarak ağırlık vermeleri.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.