Yapı Mühendisliği Nedir ? Yapı Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir ?

Yapı Mühendisliği NedirMimari mühendislik veya yapı mühendisliğinde, bina ve yapı tasarımı, teknolojisi prensiplerine dayalı bir inşaat mühendisliğidir. Çelik yapılar, betonarma yapılar, ahşap yapılar, yapı statiği ve yapı dinamiği başlıca uzmanlık alanları arasında yer almaktadır.

Yapı mühendisi ilk önce yapılacak yapının yapılışı hakkında bilgi edinir. Kullanılacak malzeme, yapının türüne ve cinsine göre seçilmektedir. Daha sonra yapılacak yapı matematiksel modele dönüştürülür. Yapıda dış etkilerden oluşan kuvvetler matematiksel yöntemler ile idealleştirilmiş model üzerinde, değişik planlamalarla hesaplanmaktadır.

Mimari mühendislerin tanımı ; Yapısal, mekanik, elektrik, inşaat veya diğer tasarım yapı mühendisliği alanları. Amerika Birleşik Devletler’inde profesyonel lisanslı mühendislik alanı. Bazı ülkelerde profesyonel olarak mimar ile eşanlamlı olarak kullanabilmektedirler.

Amaçları yapıları belli bir güvenlikte, yeterli bir rijitlik ve en ekonomik olarak boyutlandırmadır.

Bu bölümü seçecekseniz eğer ; üstün bir akademik yeteneğe, sayısal akıl yürütme, şekiller arasındaki ilişkileri görebilme, fen bilimlerinde başarılı, sorumluluk sahibi, yöneticilik özelliklerine sahip olmalısınız.

Yapı mühendisliği, insanın varlığından beri hayatın bir unsurudur. MÖ 4000 ve MÖ 2000 yılaları arasında barınak ihtiyaçları başlamış ve günümüze kadar sürekli artan bir ihtiyaç olarak devam etmiştir.

Alt Mühendislikleri

Çevre Mühendisliği, Geoteknik Mühendisliği, Malzeme bilimi ve mühendisliği, Kıyı mühendisliği, Deprem mühendisliği, Ulaştırma mühendisi, Hidrolik mühendisliği, Trafik mühendisliği olarak ayrılmaktadır.

Yapı Mühendisliği İş İmkanları

Yapı mühendisliğinden mezun olanlara ” İnşaat Mühendisliği ” diploması ve ünvanı verilmektedir. İşe ilk başladıklarında kendilerini kanıtlama yolunda gitmeleri gerekmektedir.

Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. T.C Devlet Demiryollar, Karayolları, Devlet Su İşleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda en çok çalışabilecekleri yerlerdendir. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler.2 yorum
@Şeref - 2017-06-20 16:12:45

mimari mühendis Bilgiler için teşekkürler.


@Ziyaretçi - 2017-05-12 15:37:47

Bu bilgiler için teşekkür ederim.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

mimari mühendis Bilgiler için teşekkürler.

Bu bilgiler için teşekkür ederim.