menü resmi

Yamaç Paraşütü İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Dünyamızın her yanında, yamaç paraşütü yapan kişilerin sayısı günden güne artmaktadır. Nedeni ise, serbest paraşütten farklı olarak yamaç paraşütünde daha fazla havada kalmak, yüzlerce kilometre boyunca havada kalmak ve yine saatlerce uçabilmek gayet mümkündür. Bu duruma ek olarak yamaç paraşütünün en büyük kolaylığı, diğer hava araçlarına göre çok daha kolay olarak havalanabilmesi ve daha kolay yönlendirilip indirilebilmesi olanağıdır. yamaç paraşüdü 3

Dahası, uçmaya kalkıştan önce sadece bir kaç dakika içinde hazırlanabilir ve ayrıca yere inişten sonra da derhal toplanıp bir sırt çantası kadar ufak bir büyüklüğe getirilebilir. Yamaç paraşüdünde en önemlisi ise, temel uçuş becerisi, sadece birkaç haftalık eğitimle kazanılabilmektedir.

Bu sporu layıkıyla yapabilmek adına gerekli alet ve edevat türünü tahmin etmek çok da zor olmasa gerek, sizinde tahmin ettiğiniz gibi gerekli ilk malzeme bir adet paraşütür. Fakat yamaç paraşütünün tüm yalın görünümüne karşın elbette karmaşık, çetrefilli ve deha ürünü bir tasarımı da mevcuttur. Bahsetmiş olduğumuz bu bölümü genel itibari ile 4 bölüme ayırmamız mümkün olacaktır.

Paraşüt Bölümleri

  • Kanat
  • ipler
  • Kuşam
  • Kolonlardır.

Kanat’ı taıtmak gerekir ise, Uçuşu esas itibari ile sağlayan kısım kanatlar kısmıdır. Kanatların uçuş esnasında içleri hava ile dolmakta ve içinde 40 ile 60 civarında hava hücresi bulunmaktadır. Bu kanatların aerodinamik yapısı fazlasıyla iyidir. Ve kanatlar pilotun kilosu, pilotajın yetkinliğine ve uçuş koşullarına göre farklı modellerde üretimektedirler.

İpler, Bir yamaç paraşütünde onlarca ip bulunduğunu düşündüğümüz zaman ve bir tanesinin 100 kg çekebildiğini öğrendiğimizde güvenilirlikle ilgili sorular kolayca ortadan kalkmış oluyor aslına bakarsanız. Bu duruma ek olarak, ipler kanada doğru hepsi ikiye – üçe ayrılarak ağırlığın eşit olarak kanat kumaşına dağılmasını sağladığını görmekteyiz.İplerde, askı ipleri ve bunun yanında fren ipleri olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Kuşam ise, oturulan kısımdır. Bu kısım, plastik ya da tahta bir oturma kısmından oluşur. Kumaştan bir sırtlık, omuz askıları ve kolonlardan oluşmaktadır. Kuşam vücut ölçülerine göre farklı boyutlarda ayarlanırlar.

Kolonlar da, az önce anlatmış olduğumuz iplerin tamamının, birleşip toplanmış olduğu metal halkaların bağlanmış olduğu yerlerdir.

Kask, bulunması gereken diğer temel bir metaryelde kasktır. Kaskın yanı sırasında rüzgar ölçer, variometre, uçuş tulumu, uçuş botu ise yamaç paraşüdü için kullanılan diğer malzemeler arasında yerini almaktadır.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Şemsi -
2017-06-11 03:27:37

yamaç paraşüdü için gerekli ekipmanlar tişekkürler ederiz

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.