menü resmi

Yalancı Doğum Sancısı Hakkında Konuşalım

Tıpta Braxton-Hicks adı verilen yalancı kasılmalar, doğumun başladığı hissi verir. Hamileliğin 6. ayından itibaren, anne adaylarının karşılaştığı bir durumdur. Bir anlamda rahmin kendini doğuma hazırlaması olarak nitelenebilir. Rahim kendiliğinden 30-60 saniye kadar daralır ve gevşer. Hamileliğin en son ayında sıklaşır. Yalancı kasılmalar, çok sık aralıklarla gerçekleşmez. Fakat arttığı bazı dönemler vardır.

Yalancı kasılma yada sahte kasılma olarak toplumda isimlendirilmektedir. yalancı yada sahte sancı hiç farketmez sonuçta çok fena acı veriyor. Sahte doğum sancıları olduğu zaman insanlar normal doğum olduğunu sanıyor ve normal doğum senaryosu moduna giriyorlar. Sonra işin yalancı, sahte doğum sancısı olduğu öğreniliyor 🙂

Yalancı Kasılmaların Arttığı Dönemler Şu Şekilde Sıralanabilir;

  • Anne adayının, aşırı hareketli olduğu dönemler
  • Bebeğin, anne karnında hareketlendiği dönemler
  • Karın bölgesine, sertçe yapılan hareketler
  • Mesanenin aşırı dolu olması
  • Anne adayının, uzun süre susuz kalması
  • Hamileliğin son aylarında girilen cinsel ilişki

Yapılan araştırmalar sonucunda  hamileliğin son aylarında meydana gelen yalancı kasılmalar yukarıdaki nedenlerden ötürü oluşmaktadır.

Tabi bu maddeleri bu şekilde dile getirmek yetersiz olmaktadır. Sonuçta hangi neden neden olur bunları bilmek asıl ne yapmamız gerektiğini görmemizi sağlayacaktır.hamilelikte sahte sancı

Yalancı Kasılmalar Neden Oluşur ?

Hamilelikte yalancı kasılmaların neden olduğunu izah edelim şimdi. Rahim duvarı, hamilelik için özel programlanmıştır. Gerektiğinde genişleyip daralabilir. Bu kasılmalar sayesinde, rahim kendi inceliğini ayarlayarak, kan akışını dengelemeye çalışır. Yani doğumun yaklaştığı dönemde, rahim ağzının doğuma hazırlık yapması, açılması ve incelmesidir. Halk arasında yalancı doğum sancısı denir. Fakat yalancı kasılmalar sırasında sancı yaşanmaz. Sadece rahim, doğum egzersizleri yapar.

Yalancı kasılmaların özelliği; kasılmaların ne zaman başlayacağı önceden bilinmez, ağrı yaşanmaz, gün içinde çok sık aralıklar ile gerçekleşmez, düzenli kasılmalar değildir. Bazı dönemlerde kısa olarak kasılma yaşanır. Bazı dönemlerde ise kasılma süresi artar. Doğumun başladığı izlenimi verdiği için, tedirginlik yaratan bir durumdur.

Peki hamilelikte yalancı kasılma olduğu zaman neler yapılabilir ? yalancı kasılmaları en az acısız şekilde nasıl atlatabiliriz ?hamilelikte yalancı kasılma

Yalancı Kasılma Başladığında Ne Yapmak Gerekir ?

Yalancı kasılmalar, zararsız olduğu için endişe etmeye gerek yoktur. Yalnızca son ayda sık görülen kasılma, doğumun başladığı izlenimi vererek tedirginlik yaratır. Tıbbi olarak normal bir durum gibi karşılanır ve müdahale yapılmaz.

Yalancı kasılmalar başladığında;

  • Hareket halindeki hamile kadınların oturması, oturan hamile kadınların kısa yürüyüşler yapması önerilir. Yani pozisyon değiştirmek gerekir.
  • Kasılma başladığında, ılık su ile kısa bir duş almak faydalı olacaktır.
  • Bedenin susuz kalması, kasılmaları tetiklediği için, kısa aralıklar ile 4-5 bardak su içmek faydalı olur.
  • Kasılmalar giderek sıklaştığında, beraberinde ağrı başlarsa hemen doktora başvurmak gerekir. Özellikle hamileliğin son ayında yalancı kasılma gibi başlayan, doğum gerçekleşen vakalar mevcuttur.

Son Söz: Sevgili bayanlar yada evli erkekler, bu yazımızda “hamilelikte yalancı kasılmalar” hakkında anlattığımız açıklamalar ve yöntemler sadece birer tavsiye niteliğindedir. Zaten konuyu en başından itibaren okuduysanız sizlere elimizden geldiğince açıklamalar ve evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz basit ve etkili yöntemleri anlattık.

Lütfen buradaki yazıları bir tavsiye niteliğinde görünüz ve sizlere bir farkındalık kazandırmamıza izin verin.
Lütfen her zaman önceliği bir hekime verin ve sağlık kuruluşlarına giderek hekimlerden daha fazla bilgi alınız.

Sonuçta insan sağlığının rol aldığı bu gibi durumlarda yapılacak en ufak yanlışlar bizleri çok üzen sonuçları ortaya çıkarabilir. Hepinize kasılmaların artık bittiği ve gül kokusunu kokladığınız günlere sahip olmanızı diliyoruz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@İnci -
2018-04-02 16:55:20

Doğumuma yaklaşık olarak 10 gün gibi bir süre kaldı. Son zamanlarda yalancı doğum sancıları çok fazla artmış durumda. Bu durum ile ilgili yapılması gerekenler gayet güzel olmuş durumda

@bengüü -
2017-10-18 20:50:21

yalancı kasılmalar .çoğu zaman bebeğin geldiğini sandırıyor ama gerçek m değilmi anlaması da çok zor olsa gerek. Hele ilk deha hamile kalan anneler için acemi oldukları için ayırt etmeleri çok zor olabiliyor. Yalancı doğum sancısı için yinede yalancı olsu olmasın derhal hastahaneye koşturulması hayati önem taşımaktadır.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.