menü resmi

WordPress Yavaş Açılıyor

wordpress-yavas-acilmaWordPress tabanlı bir siteye sahipsiniz ve wordpress siteniz yavaş açılıyor ise sizlere birkaç önerimiz olacak.

Genelde en sık karşılaştığımız ve sorulanlar:

 • WordPress sitem yavaş açılıyor.
 • WordPress yavaşladı
 • WordPress geç yükleniyor

şeklinde olmaktadır. Sizlere bazı önerilerimiz bulunmakta.

 • WordPress sitenizde kullandığınız eklentilerin fazla olması sitenizin yavaşlamsına ve geç açılmasına neden olabilir. Bunun için öncelikle eklentilerinizi birer birer devre dışı bırakınız ve sitenizin açılmasını kontrol ediniz. Eğer yavaşlama kaybolmadıysa diğer eklentileri de devredışı bırakarak sonuçları gözlemleyiniz.
 • En sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri ise haridi sitelerden yüklenen scriptler ve fontlardan kaynaklanabilir. WordPress sitenizde Google fontlarını kullanıyorsanız bununda etkisi olacaktır. Harici scriptlerin ve fontların yüklenmesi de site açılış hızını etkilemektedir. Souçta scriptler ve fontlar başka sitelerden sitenize ekleniyor. Sizin olmasa da başka siteler geç açılıyor olabilir ve bu durum sizide etkiliyor olabilir.
 • Arkaplanda çalışan fonksiyon ve scriptlerinizi footer bölümünde kullanınız. Header kısmında kullanırsanız eğer site aılmaya başladığında hemen fonksiyonlar çalışacaktır ve size içeriği geç yüklenecektir.
 • Kullandığınız temayı değiştirin. Bazı temalar da sorunlar olabiliyor. En sık karşılaşılan sorunlardan birisi de kullanılan temadan kaynaklanmaktadır. Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz kişilerin temasını kurmayınız.
 • Yanlış .htaccess dosya ayarlarından kaynaklanabilir. .htaccess dosya içeriğini bir gözden geçirin.
 • Aynı işlevi göre eklentilerin çakışması. Bazen farkında olmadan aynı işlevi gören eklentilerin aktif yapabiliyoruz. Örneğin sitemap oluşturma için jetpack ve aynı anda yoast seo yada başka bir eklentinin aynı anda kullanılması en azından sitemap oluşumunu olumsuz etkilemektedir. Aynı mantık çerçevesinde diğer eklentilerinizi kontrol ediniz.
 • Diğer bir sorun sitenize saldırı yapılıyor olabilir. Brute force yada farklı saldırılar olabilir. Bunun için Loginizer eklentisini kurunuz ve bir gün boyunca site hızınızı kontrol ediniz.
 • Belkide sorun sizde değildir kullandığınız Hosting firmasından kaynaklanabilir. Bunun için eğer var ise sitenin yedeği ile başka bir hosting firmasında deneme yapınız. Yada hosting firması yetkilileri ile görüşünüz.
 • Sitenizde kullandığınız resimler büyük boyutta olabilir ve buda sitenizin geç açılmasına neden olur. Resimlerin az olduğu bir sayfa açarak hızına bakınız.
 • Son olarak sitenize virüs girmiş olabilir. Bunun için yeni güncel WordPress indirip kurunuz.

Evet yukarıdaki önerileri uyguladıktan sonra nasıl gelişmeler oldu. Eğer hala sitenizde yavaşlık var ise o zaman bir uzman yardımı almalısınız. Tanıdığınız yada bildiğiniz arkadaşlarınız ile belirli bir zaman ayarlayarak sitenizi gözden geçiriniz. Sizin görmediğiniz bir hatayı bir arkadaşınız farkedebilir.

Son Söz:  WordPress sitenizi hızlandırmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz.

wordpress site hızlandırma

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.