WordPress Veritabanı Temizleme

WordPress kullanırken, bir içerik eklediğimiz zaman otomatik olarak olumsuz durumlara karşı bir önlem olması adına, içerikleri yazdığımız zaman otomatik olarak Revision yani güncellenmiş olarak içerik veritabanına yedeklenir.

Bu durum aslında yararlı bir durumdur fakat, bu durumun birde dezavantajı bulunmaktadır. Veritabanına yedeklemeler olduğu zaman veritabanı şişmeye başlar ve çok karmaşık bir hale gelir. Veritabanı boyutu arttıkça doğal olarak, veritabanının işlenmesi, verilerin çekilmesi, güncellenmeside zorlaşabilir.

Bu gibi durumları önlemek  ve veritabanımızın sağlığını korumak için iki yöntemi kullanabilirsiniz.

WordPress Veritabanı Temizleme Yöntemleri

  1. Öncelikle içerik yedeklemesi, revision sayılarını sınırlamak.
  2. WordPress veritabanı temizleme eklentisini kullanarak ve yedekleri silmek.

Şimdi bu yöntemlerin nasıl yapılacağını anlatalım.

WordPress Revision Sayısını Sınırlama

İçerik eklerken içeriklerinizin otomatik olarak kaç adet yedeğinin oluşturulacağını belirleyebilirsiniz. Bunun için wp-config.php dosyası içerisine define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 3); komutlarını ekleyeniz. Bu işlemden sonra, bir içerik eklerken en fazla 3 adet yedekleme işlemi yapılacaktır. Burada 3 yerine istediğiniz bir sayıyı yazabilirsiniz. Çok fazla olmasın çokta az olmasın diyorsanız bu şekilde 3 adet olarak belirleyebilirsiniz.

WordPress Veritabanından Yedekleri, Revision Silme

WordPress veritabanından yedekleri, revision ları silmek için küçük bir eklenti işimizi görecektir. Bunun için lütfen, Better Delete Revision eklentisini kurunuz. Daha sonra eklentiyi aktifleştiriniz. Bundan sonraki aşamaları aşağıdaki resimler üzerinde gerçekleştireceğiz.

  1. Eklentiyi aktifleştirelim. Etkinleştir e tıklıyoruz.
  2. Daha sonra sol sütunda Ayarlar bölümü üzerine geliyoruz ve açılan menüden Better Delete Revision yazısına tıklıyoruz.
  3. Açılan sayfada Check Revision Posts yazısına tıklıyoruz. Burada önceden veritabanına kaydedilmiş olan revisionlar listelenecektir. Revision sayısına göre sayfadaa bir çok revision görebilirsiniz. İşte bunlar bizim için fazla bir gereği olmayan fazlalık olan yedeklerdir. Aşağıdaki resimde gösterilen yere tıklıyoruz.
  4. Şimdi revisionları silelim. Bunun için sayfanın altında, revision yazıların en altında bulunan iki adet buton bulunuyor. Bu butonlardan mavi renkli olan buton ile revisionları silebiliriz silmek için Yes. I would like to delete them! (A total of X ) yazısını göreceksiniz. Bu butona tıklıyoruz ve fazlalık olan ve artık işimizin olmadığı yedekleri siliyoruz. No, I prefer to keep them butonu ise silmeyip saklamanızı sağlar. Fakat biz sildiğimiz için bununla işimiz yok. Anlatılanları aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
  5. Şimdi Revision yazılarını sildik. Son olarak birde, WordPress veritabanını optimize edelim. Bunun için aynı şekilde, sol sütunda Ayarlar üzerine geliyoruz ve açılan menüden Better Delete Revision yazısına tıklıyoruz. Aynı sayfa yine karşımıza çıkacak. bu sefer silecek revision içeriklerimizi az önce sildiğimiz için silecek başka bir şey yokç O yüzden sağ tarafta olan Optimize Your Database yazısına tıklayınız. Açılan sayfada veritabanınızda olan tablolar listelenecektir. Eğer tabloların en sağında kırmızı olarak red yazılı ise o zama sorun veritabanınızda o tabloda sorun vardır. Eğer sorun yok ise OK yazacaktır. Eğer OK değilde red yazısı herhangi bir tabloda görünüyorsa hiç endişelenmeyin. Altta bulunan mavi butona yani Optimize WordPress Database yazısına tıklayınız. Hepsi bu.

Evet arkadaşlar WordPress veritabanı eski revision içeriklerini silme ve WordPress veritabanı optimize etme işlemi bitmiştir.

Son söz: WordPress veritabanı temizleme ve optimize etme işleminden sonra eklentiyi devredışı bırakabilirsiniz. Sonra kullanmak istediğiniz zaman tekrar aktifleştirebilirsiniz. İşlemler otomatik olarak değil sizin kontrolünüzde gerçekleşiyor. Kolay gelsin.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA