menü resmi

WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

wordpress kurulumu resimli

Daha önce CMS sistem kullanmayanlar için wordpress kurulumu nasıl yapılır konusuna değineceğim. Bana göre en işlevsel ve kullanımı basit olan WordPress’tir. Herkesin fikri bu konuda farklı olabilir. Neredeyse 20-25 adet içerik yönetim sistemi mevcut. Fakat bunların arasında en bilindik joomla ve wordpress bulunuyor. Joomla’da gayet iyidir. Neyse biz konumuza dönelim.

Kurulum yapmadan önce elimizde 1 adet mySQL Veritabanı ve Veritabanı Kullanıcısı olması gerekiyor. Öncelikle bu işlemleri halledelim dilerseniz. Veritabanı oluşturanlar alt taraftan direk kuruluma geçebilirler.

mySQL Veritabanı Oluşturma

Ben veritabanımı cPanel üzerinden oluşturacağım. Bunun için internet tarayıcısına siteadiniz.com:2082 yazıyorum ve cPanel’e giriş yapıyorum. Bize kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Hosting’inizi alırken size verilen FTP bilgilerini kullanarak giriş yapın. Ardından açılan sayfada alta doğru gelip “Veritabanları” bölümüne gelelim ve “MySQL Veritabanları” seçeneğine tıklayalım. 

mysql veritabanı oluşturma

Bu sayfada yeni bir veritabanı ve kullanıcı oluşturacağız. Altta göründüğü gibi veritabanı adımızı yazıyoruz ve “Veritabanı Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

mysql veritabanı oluşturma 1

Gördüğünüz üzere veritabanımızın oluşturulduğuna dair bize bilgi veriyor. Şimdi geri dön diyoruz ve bir de kullanıcı oluşturacağız.

mysql veritabanı oluşturma 2

Yine aynı sayfa da altta ki fotoğrafta ki gibi bir bölüm yer alıyor. Kullanıcımızı buradan oluşturacağız. Bu bölüme bir kullanıcı adı ve şifre yazıyoruz ve “Bir Kullanıcı Oluştur” diyoruz.

mysql veritabanı oluşturma 3

Bu işlemi de hallettiysek artık bu veritabanı ve kullanıcıyı birbirine bağlayacağız. Ve ardından bu kullanıcıya tam yetki vereceğiz. Kullanıcı oluşturma bölümünün aşşağıda ki gibi bir alan var. Burada yarattığımız veritabanı ve kullanıcımızın isimleri yazıyor. Ben siteme bir saldırı olmaması için veritabanı adımı fırçayla boyadım. Neyse bu bölümde oluşturduğumuz veritabanı ve kullanıcımızı seçiyoruz hemen altında ki “Ekle” butonuna tıklıyoruz.

mysql veritabanı oluşturma 4

Şimdi şöyle bir sayfa ile karşı karşıya kalacağız. Bu sayfada “Tüm Ayrıcalıklar” yazısının yanında bulunan kutucuğa bir tıklıyoruz ve tüm yetkileri vermeyi sağlıyoruz. Sonracığıma “Değişiklikleri Uygula” butonuna basıyoruz.

mysql veritabanı oluşturma 6

Evet cpanel veritabanı oluşturma işlemini bir güzel hallettik. Şimdi kuruluma geçebiliriz.

WordPress Kurulumu

Öncelikle tr.wordpress.org adresine giriş yapalım. Burada sağ altta wordpress dosyalarını indirmek için bir bölüm vardır. Tıklayalım ve dosyalarımızı indirelim. 

NOT: WordPress dosyalarınızı yukarıda ki adres dışında başka bir siteden indirmeyiniz. İçerisinde virüs, keylogger gibi dosyalar olabilir ve siteniz çalınabilir veya ağır hasarlar görebilir.

İndirme işlemini bitirdiysek dosyanın üzerine sağ tıklayarak RAR’dan çıkartalım. FTP programı ile veya cPanel üzerinden dosyaları sunucumuza aktarma işlemi yapmamız gerekiyor. Ben FTP programı kullanarak aktaracağım. cPanel üzerinden aktarmak isteyenler için ayrıca anlatımını yapacağım.

FTP Programı ile Dosya Aktarımı

FileZilla programını internet üzerinden indirip kurunuz. Daha sonra programı çalıştırın. Program açıldıktan sonra üst bölmede bulunan “Sunucu, kullanıcı ve parola” bölümüne gerekli bilgileri doldurun.

Sunucu: siteadınız.com veya hosting firmanızın verdiği ftp bilgilerine bakarak yazınız.
Kullanıcı Adı: FTP kullanıcı adınızı yazın.
Parola: FTP kullanıcı şifrenizi yazın.

Giriş yapalım ve sağ tarafta bulunan “public_html” klasörüne tıklayalım. Buraya indirdiğimiz wordpress klasörünün içerisinde ki dosyaları sürükle/bırak yöntemi ile atalım. Ardından dosya aktarımının bitmesini bekleyin.

wordpress kurulumu 2

cPanel Dosya Yükleme

Biraz önce tr.wordpress.org’dan indirdiğimiz dosyaları RAR’dan çıkartın. Ardından wordpress klasörüne sağ tıklayarak “Arşive Ekle” seçeneğine tıklayın. Açılan bölmede RAR ve ZIP seçeneğini göreceksiniz. “ZIP” seçeneğini seçin ve tamam diyin. Sonra siteadınız.com:2082 yazarak giriş yapın. “Files(Dosyalar)” bölümüne gelerek “File Manager” seçeneğine tıklayın.

wordpress kurulumu 3

Açılan pencerede “Web Kökü (public_html/www)” seçeneğini seçiyoruz. Ve bir sonraki sayfada sol üstte bulunan “Upload” butonuna tıklıyoruz.

wordpress kurulumu 4

Şimdi biraz önce ZIP olarak oluşturduğumuz wordpress dosyalarımızı “Browse” seçeneğine tıklayarak seçiyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz.

cpanel dosya yükleme

Yükleme işlemi bittikten sonra dosyamızı seçiyoruz ve üst panelde bulunan “Extract(Çıkar)” seçeneğine tıklıyoruz. 

cpanel dosya yükleme 1

Tıkladıktan sonra başka bir sayfa daha açılacaktır. Burada yine “Extract Files” diyoruz.

cpanel dosya yükleme 2

Otomatik çıkartma işlemini tamamlayacaktır. Çıkartma işlemi bittikten sonra ilk yüklediğimiz .zip uzantılı dosyayı silebiliriz. Şimdi tüm işlemlerimiz bitti ve artık kuruluma geçiyoruz. 

WordPress dosyalarımızı aktardığımız sitemize internet tarayıcısından giriş yapalım. Karşımıza çıkan sayfada “Bir ayar dosyası oluştur” butonuna tıklayalım.

wordpress kurulumu 5

Şimdi ise bize bazı bilgiler sunuyor. Burada “Başlayalım!” butonuna tıklıyoruz.

wordpress kurulumu 6

Biraz önce oluşturduğumuz veritabanı, kullanıcı ve şifresini bu tabloya yazıyoruz. Veritabanı sunucusu ve tablo ön eki olan bölüme dokunmuyoruz. Bilgileri yazdıktan sonra “Gönder” butonuna tıklayabiliriz.

wordpress kurulumu 7

Açılan sayfada “Kurulum Yap” butonuna tıklayalım.

wordpress kurulumu 9

Açılacak sayfada görünmesini istediğiniz site başlığınızı yazın. Ayrıca wordpress paneline giriş yaparken kullanacağımız bir admin(yönetici) hesabı oluşturmamızı ve bir mail adresi isteyecektir. Gerekli alanları doldurun ve “WordPress’i Kur” butonuna tıklayın.

wordpress kurulumu 10

Artık wordpress kurulumu bitmiş bulunuyor. 

wordpress kurulumu 11

Şimdi giriş yaparak wordpress panelinize ulaşabilirsiniz.

wordpress kurulumu 12

WordPress kurulumu işleminin sonuna geldik. Tüm adımlar bu kadardı. Bol şans diliyorum. Herhangi bir bölümde takılırsanız yorum atabilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.