WordPress Kurulumu Diyorlar

WordPress kurulumu, blog site açmaya karar vermiş her insanın, özellikle kodlama bilgisi olmayan insanların Google da en fazla aradığı başlangıç cümlesidir.

Blog açmaya karar vermiş insanların karşısınına öyle yada böyle wordpressismi biryerlerde çıkmıştır.

Bu yazıda sizlere wordpress kurulumuna kuş bakışı bakmayı ve genel bir fikir oluşumuna sahip olmanızı sağlayacağız. Yazının tamamını okuyarak sizlerde blog açmahakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Öncelikle Dünya’da birçok ücretsiz blog kurma siteleri mevcuttur. Dileyen istediği scripti kullanarak çok kolay bir şekilde ve herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan web site sahibi olabilir.

En fazla kullanılan ve ücretsiz olarak sunulan scriptler,

scriptleridir. En fazla bu scriptlerin kullanılması demek, bu scriptlerle ilgili çok fazla kaynak döküman bulabileceğiniz anlamına gelir. Siz sitenizi kurduğunuz zaman bir yerde sormak istediğiniz yada yapamadığınız bir husus olursa internette arama yaparak çok kısa bir zamanda sorunuzu çözebilirsiniz anlamına gelir.

Web Site Ile Alakalı Bazı Terimler

Hosting: Hosting demek, sitenize eklediğiniz yazıların ve resim, video gibi multimedia araçlarının barındırıldığı alan anlamına gelir.

Domain: Domain yani alan adı ise, sitenize ait olan isimdir.  sinirhatti, google, facebook gibi isimler .com yada .net gibi uzantısı ile beraber birer domaindir.

Genelde site isimleri(domain) bildiğimiz üzere www.google.com gibi olur. Sondaki .com uzantısı değişebilir ve her uzantı demek yeni bir alanadı anlamına gelir. Örneğin www.google.com ile www.google.net farklı alan adlarıdır ve bu alanadları iki farklı kişi tarafından kullanılabilir. Tabi önceden kimsenin almamış olması gerekmektedir.

Şimdi web sitesini bir dükkan gibi düşünelim. Dükanınızın ismi domain olacaktır ve dükkanızın içerisi yani eşyaların konulduğu, ürünlerin olduğu alana da hosting diyebiliriz.

Sanıyoruz web site hakkında bir fikirler olışmaya başladı kafanızda. İşte bu domain ve hosting olduğu zaman siz bir web sitesine sahip olmaya yaklaştınız demektir. Çünkü dükkan ve dükkanın ismi tek başına yeterli değildir birde o dükkanda çalışacak elemanlar gerekli değil mi ? İşte bu eleman, personeller de script oluyor. Yani bir kişinin siteye geldiğinde istediği işlemleri yapan, çalışan personel.

Bu noktada şuraya gelmiş oluyrouz, bizlere hosting ve domain sağlayacak hosting şirketleri bulunmaktadır. İstediğiniz ve önceden alınmamış bir domaini ve hosting paketinizi ücret ödeyerek alabilirsiniz.
Bunları bize ücretsiz olarak sunan yerler bulunmaktadır. Yukarıda dört adet sıraladığımız siteler bizlere hosting ve domain adını ücretsizz olarak sunmaktadırlar.

Fakat ücretsiz oldukları için tamda istediğimiz gibi bir domain alamıyoruz. Mesela siz sinirhatti.com alan adını almak istiyorsunuz, şimdi öncelikle bu alan adını bu şekliyle almak için bu ismi önceden kimsenin almamış olması gerekiyor.

Diğer yandan ücretsiz domain,hosting sağlayıcılarından bu şekilde boş dahi olsa alan adı alamayız.

Ücretsiz domain, hosting sağlayıcılarından alacağınız alan adları şu şekilde olacaktır. Aldığınız siteye göre değişecektir.

anasayfa.blogspot.com yada anasayfa.wordpress.comşeklinde bir alan adına sahip olacaksınızdır. Tabiki bu şekliyle insanlar fazla istemiyor ve ücretsiz hosostinglerde de tam erişim hakkı yoktur. Sadece yazınızı yazın gönderin başka bir kontrol hakkınız bulunmaz.

İşte burada ne yapıyoruz ? Ücretli olarak domain, hosting sunan sitelerden domain ve hosting alıyoruz. Geriye ne kalıyor peki ? Sadece script bulmak yani dükkanda çalışan personeller kalıyor. Bunları da bulursak dükkanımız çalışmaya başlayacaktır.

Bu anda yapılacak işler aşaığdaki gibi bir hiyerarşiye sahip oluyor.

Şimdi esas konumuza dönelim. Şimdi alan adını ve hostingi aldınız o zaman wordpress sayfasına girerek hazır ve ücretsiz olan scripti indirelim. Bunun için WordPress Türkiye indirme sayfasına giriniz ve sağ kısımda olan indirme butonuna tıklayınız.

WordPress Kurulum Basamakları

Admin panelinde yazı ekleme, sayfa oluşturma, eklenti kurma vb.. ne istiyorsanız hepsini yapabilirsiniz.

Temel olark wordpress kurulumu bu şekilde olmaktadır. Sitenize yazı eklemek yada sitenizde değişikler yapmak için her zaman admin paneline girmeniz gerekmektedir. Bunun için www.siteadınız.com/wp-admin sayfasını web tarayıcıda açınız karşınıza az önceki kullanıcı adı ve şifre isteme sayfası gelecektir.

Dilerseniz WordPress kurulumu için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz. Uygulanan basamakların hepsi birer birer anlatılmaktadır.

Video yakında eklenecektir…

hayırlı bloglar  🙂3 yorum
@Abdullah Tarak - 2018-03-08 23:21:52

4 yıldır profosyonel wordpress hizmeti veriyorum, bu tip bir kurulum önerisi küçük site kuracaklar için işe yarayacaktır. Ama iyi bir site istiyorsanız mutlaka kendinizi geliştirme yoluna gidin.


@yakup - 2018-03-06 13:45:22

Herkes wordpress tutturmuş gidiyor tamam sayfalarda güzel ama yardım isteyince kimse yardım etmiyor. Uzun zamandır planım mevcut kurulum videosuda eklerserniz çok hayra geçmiş olursunuz. Bekliyorum en kısa sürede hazırlayıp eklersiniz. tşk ederim


@KenanSofu - 2018-02-20 16:13:56

Bir site kurmak bu kadar basitmiş aslında. Artık herşeyin kolayı var tabiki de. Hazır şblonlar ile hemen site kuruyorsunuz teşekkürler paylaşımınız için. Bizim sitemize de bekleriz.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

4 yıldır profosyonel wordpress hizmeti veriyorum, bu tip bir kurulum önerisi küçük site kuracaklar için işe yarayacaktır. Ama iyi bir site istiyorsanız mutlaka kendinizi geliştirme yoluna gidin.

Herkes wordpress tutturmuş gidiyor tamam sayfalarda güzel ama yardım isteyince kimse yardım etmiyor. Uzun zamandır planım mevcut kurulum videosuda eklerserniz çok hayra geçmiş olursunuz. Bekliyorum en kısa sürede hazırlayıp eklersiniz. tşk ederim

Bir site kurmak bu kadar basitmiş aslında. Artık herşeyin kolayı var tabiki de. Hazır şblonlar ile hemen site kuruyorsunuz teşekkürler paylaşımınız için. Bizim sitemize de bekleriz.