menü resmi

WordPress Kopyalama Engelleme

Web sitesi kopyalama engelleme nasıl yapılır ? WordPress kopyalama engelleme nasıl yapılır ? Mouse sağ tuş Engelleme. Eklentisiz kopyalama engelleme. WordPress sağ tuş engelleme.eklenti kullanmadan

Web sitelerimize eklediğimiz içeriklerin başkaları tarafından kopyalanmasını istemediğimiz durumlar olabiliyor. Öyleki, son zamanlarda çoğu insan bir Web sitesi açmanın kolay olduğunu sanıyor ve web sitesi açıyor. Aslında zaten kolay olan web sitesini açmaktır. Fakat asıl önemli ve zor olan ise, web sitesine özgün bir şekilde insanlara faydalı olacak bilgiler eklemektir.

Bunu bilmeyen bazı çocuklar web sitelerinden yazıları kopyalarak kendi sitelerine ekliyor aslında web sitelerine çok büyük zarar veriyorlar. Google’ın geliştirdiği son algoritma ile bu tarz web siteleri spam kategorisine alınıyor. Google 2017 senesinde biraz daha sert bir tutum takınacak bu tarz web sitelerine.

O yüzden siz siz olun kopyalama ile sitenize içerik sakın eklemeyin. Ama bu durum ne kadar bizleri tatmin ediyor orası ayrı bir sorun.

Web sitesi Kopyalama Engelleme

Kopyalama engelleme yapmak için Javascript yada Jquery kodlarına ihtiyacımız var. Çünkü kopyalama, yapıştırma işlemleri kişilerin kendi bilgisayarlarında gerçekleşir. O yüzden client side çalışan bir programa ihtiyacımız var. Bu durumda da yardımımıza her zamanki gibi Javascript ve Jqury koşuyor.

Not:Bu işlemler için jquery.js dosyasına ihtiyacınız olacaktır. <script src=”jquery adresi.js”> </script> komutu ike jquery.js dosyasını sayfanıza dahil etmeniz gerekmektedir, daha sonra bu kodun altına engelleme kodlarını eklemelisiniz. WordPress sitelerinde zaten otomatik olarak bu işlem yapılıyor, WordPress site sahiplerinin böyle bir ekleme yapmalarına gerek yok.

Kodları yazmadan önce kelimelerin ne anlama geldiğini sıralayalım böylece siz istediğiniz, kopyalama, kesme ve yapıştırma işlemlerinden hangisini isterseniz onu engelleyebilirsiniz.

 • copy: Kopyalama.
 • cut: Kesme.
 • paste: Yapıştırma.

anlamlarına gelmektedir. Bunları bildikten sonra kod içerisine hangisini engellemek isterseniz onu yazınız. Bunun yanında birde mouse(fare) sağ tuş tıklamasını engelleyebilirsiniz. Seçim size bağlı, istediğinizi engelleyebilirsiniz. Örnek kodumuz;

<script type=”text/javascript”>
$(document).ready(function () {
// Kopyalama, yapıştırma ve kesme engelleme
$(“#ust“).bind(“cut copy paste”, function (e) {
e.preventDefault();
});

//Mouse sağ tıklamayı engelleme
$(“body“).on(“contextmenu”,function(e){
return false;
});
});
</script>

Şimdi burasını iyi anlamanız gerekiyor. Kod içerisinde mavi ile gösterilen yerlerde hangi etiketler içerisinde engelleme yapmak istediğinizi yazıyorsunuz. Örneğin ilk mavi olan kısım, id değeri ust olan div etiketi için kullanılabilir. Burada isterseniz bir Css sınıfı da kullanabilirsiniz. Örneğin, icerik adına css sınıfının ekli olduğu  etiketler arasında engelleme yapmak istiyorsanız burasını .icerik olarak değiştiriniz. Kare işareyi ile id değeri, nokta ile class değeri belirlenir.

Eğer body etiketi içerisinde engelleme yapmak isterseniz o zaman sadece etiket adını yazmalısınız. Yukarıdalki örnekte, sağ tuş engelleme bölümünde tüm sayfada sağ tuş engelleme yapılmıştır.

Bunun yanısıra, cut,copy,paste olan ilk kısımda istediğinizi kullanabilirsiniz. Sadece kopyalama ve kesmeyi engellemek isterseniz o zaman paste yazısını silemeniz yeterlidir. Bir web sayfasında kopyalama, kesme, yapıştırma işlemi bu şekilde olmaktadır.

Peki wordpress sitelerinde bu işlemi nasıl yapabilirsiniz. WordPress kullanıcılarının bu durumda bir sorun karşılarıa çıkıyor. Öyleki, wordpress site sahipleri admin paneline giriş yaptıkları zaman engelleme hala aktif oluyor. Bu durumda WordPress site sahipleri için sıkıntılar olabiliyor.

Eğer kopyalama, kesme ve yapışırma işlemlerinden herhangi birini yada birilerini admin olarak giriş yapıldığında otomatik olarak kapatmak isterseiniz, bunu çok kolay bir şekilde bir kaç satır php kodu ile halledebiliriz.

WordPress Kopyalama Engelleme

WordPress sitelerinde admin sayfasını etkilemeyecek ve admin olarak giriş yapıldığı zaman aktif olmayacak şekilde kopyalama, kesme ve yapıştırma işlemlerini yapmanız için WordPress dahili fonksiyonlarından birisini kullanmamız gerekiyor.

Bu foknsiyon;

 1. Kullanıcının admin olup olmadığını kontrol edecek,
 2. Eğer admin ise engellemeyi kapatacak
 3. Eğer sitedeki kullanıcı site sahibi admin değil ise o zaman engellemeyi aktif yapacak.

Şimdi kodlarımıza geçelim. Öncelkle kullanıcının admin olup olmadığını anlamamıza yarayan fonskiyonumuz,

current_user_can( ‘manage_options’ )

fonksiyonudur. Bu durumda if sorgusu ile kontrolü yapalım ve engelleme kodunu sayfa kaynak kodları arasına yazıp yazmayacağını belirtelim.

Yapacağımız işlemin mantığı ise aşağıdaki gibi olacaktır;

 1. Fonksiyon ile kullanıcı kontrolü yap,
 2. Script kodunu bir değişkene atayalım,
 3. Eğer kullanıcı admin ise engelleme kodunu yazma,
 4. Eğer admin değil ise o zaman engelleme kodunu aktif yapalım.

Örnek kod aşağıdaki gibi olacaktır.

<?php

$engelle='<script type=”text/javascript”>
$(document).ready(function () {
// Kopyalama, yapıştırma ve kesme engelleme
$(“#ust“).bind(“cut copy paste”, function (e) {
e.preventDefault();
});

//Mouse sağ tıklamayı engelleme
$(“body“).on(“contextmenu”,function(e){
return false;
});
});
</script>’;
if ( ! current_user_can( ‘manage_options’ ) ) {
echo $engelle;
}
?>

Evet arkadaşlar bu kodu tema klasörü içerisinde temanızın footer.php dosyasına </body> etiketinden öncesine ekleyiniz. Hepsi bu.

Son olarak: Tabiki bu işlemi yapan hazır wordpress eklentileri bulunuyor, fakat eklentiler ne kadar yararlı olursa olsun sonuçta bir sorgulama işlemlerini yapıyorlar ve saniyelerin önemli olduğu web site açılış hızları için eklenti kullanmak yanlış olabilir.

O yüzden eğer bir işlemi, kısa ve sade olarak bir kaç kod ile yapabiliyorsanız sakın eklenti kullanmaya çalışmayın. Üç seçenekten hangilerini engellemek istiyorsanız onları seçiniz, ve son olarak hangi etiketler arasında engellemenin aktif olmasını istiyorsanız onları script kodlarında belirtiniz. Hepsi bu. Kolay gelsin arkadaşlar..

Son olarak unutmadan söyleyelim, eğer sitenizde Cache eklentisi kullanıyorsanız kodları ekledikten sonra Önbellek temizleme yapınız. Yoksa sürekli önbelleğe alınmış sayfalar açılır ve kodlar eklenmez. Hep eski sayfalar çıkar. Onun için eğer kodların çalışmadığını görürseniz, önce geçmişi temizleyiniz, önbelleği temizleyiniz. Sonra deneyiniz.

Örnekteki body ve #ust değerlerini de değiştirmeyi unutmayınız. Nerede istiyorsanız oranın etiketinde olan değerleri yazmalısınız.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • wordpress sağ tık engelleme
 • wordpress yazı kopyalama
 • wordpress disable copy text
 • wordpress copyprotect
 • wordpress sağ tık engelleme kodu
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Mehmed -
2018-03-12 08:05:43

Son zamanlar sitemin başka siteler tarafından neredeyse birebir kopyalandığını gördüm bu kod sayesinde artık sitemi kopyalamayı bıraktılar. Emek hırsızlarına iyi bir ders oldu.

@Yasin Samur -
2018-03-08 00:57:41

Wordpress sitemdeki makalelerin bir çoğu kopyalanıyor diğer sitelerde paylaşılıyor buradaki kodlar kesin çözüm olmasa da emek hırsızlarının bir önüne geçecek.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.