WordPress Cdn

Cdn nedir, Cdn kullanmalıyım, WordPress cdn, Cdn kullanmak, WordPress cdn kullanımı.

WordPress kullanan web site sahipleri, wordpress kullanmayan diğer web site sahipleri aslında herkesin istediği şey aynı, sitelerinin daha hızlı açılması. Sitenin hızı ne kadar iyi olursa sitenin değeride o kadar yüksek olur.

Cdn Nedir ?

CdnContent Delivery Network kelimelerinin kısaltılmış halidir. Cdn, web sitelerine coğrafi özelliklerine bağlı olarak içerik sunan bir ağdır. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz, Örneğin sizin Türkiyede barındırdığınız bir Web siteniz olsun, öyleki Hosting firmanız sunucularını Türkiye’de barındırıyor. Peki Amerika gibi uzak ülkelerden sitenize bir ziyaretçi geldiği zaman web siteniz Türkiye’den gelen ziyaretlerde olduğu gibi aynı hızda mı yüklenecek ?

İşte burada Cdn devreye giriyor ve sitenize gelen ziyaretçiye yakın konudan ziyaretçinize içerik yüklemesi yapıyor. Bunu önbellekleme yaparak gerçekleştiriyor. Cdn genel amacı sitelerinize gelen ziyaretçilere aynı yüksek hızda sayfa yüklenmesini sağlamaktır.

Genelde uzak ülkelerde insanlar uzaktaki bir web sayfasına girdiği zaman site geç yüklenir ve bazen ziyaretçi sitenin yüklenmediğini düşünür ve sitenizden hemen çıkış yapar. Cdn ile Css, Javascript, Flash, resim dossyalarınız önbelleğe alınır ve gelen iyaretçiye en yakın Cdn ağından site yüklemesi yapılır. Böylece siteniz hızlı bir şekilde açılır ve bu herkes için aynı olur.

WordPress CDN Kullanımı

WordPress kullanıcıları için birçok eklenti Cdn kullanımını sunmaktadır. Bunlardan bazıları,

  • W3 Total Cache
  • WP Fastest Cache

gibi eklentileri kurarak ayarlar kısmında CDn özelliğini aktif edebilirsiniz. Böylece CDn hizmetini kullanabilirsiniz.

CDN Kullanmanın Faydaları Nelerdir ?

Cdn kullanıcılarının birçok açıdan karlı olduğunu yukarıda açıkladık. Cdn ile aşağıdaki faydalara sahip olabilirsiniz.

  1. Hız: Web sitelerinizin yüklenme hızı artar. Böylece ziyaretçilerinize iyi ölçüde hız sunabilirsiniz.
  2. Web site Çökmelerini Engeller: Cdn ile önbelleğe alınan veriler vasitasıyla, web sitenize çok fazla ziyaretçi geldiği zaman direkt olarak CDN sunucusuna yönlendirme yapılır ve sitenizin aşırı yüklenmeden dolayı çökmesi engellenmiş olur.
  3. Sayfa Görüntüleme Değeri Yükselir: CDN ziyaretçilerinize hız sunduğu için ziyaretçilerinizin sitenizde kalma zamanı da artar ve daha fazla sayfayı gezinirler.
  4. SEO: Malum en temel unsur olan SEO. CDN kullanan web siteleri SEO açısından ve Google sıralamasında bir adım önde olurlar. Sonuçta site çökmesi durumunun CDn tarafından engellenebilir olması ve çok iyi derecede hız olması SEO açısından sitelerinizi bir adım öne taşıyacaktır.

Bu gibi etkenleri gö önünde bulundurduğumuz zaman CDN kullanımının gerekli olduğunu görüyoruz. CDN her geçen gün ilerlemekte, gelişmekte ve sunucu sayısını arttırmaktadır. Sizlerde eğer Web site sahibiyseniz ve CDN kullanmıyorsanız bir an önce kullanmalısınız.

Önerilen Paylaşım 1:Kekik Faydaları

Önerilen Paylaşım 2:Laptop Donuyor !

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Cdn mantığını aslında bende düşünmüştüm ama malum imkanlarımız olmadığı için birşey yapamıyoruz. Hep el alem yapıyor ama biz birşey yapamıyoruz sanıyorlarki onlar çok akıllı sanıyorlarki onlar daha çalışkan hiçte değil tek sorun bizde mkan yok ve birşeyleri denemeye bile imkanımız yok. Admların işi kolay deniyor yapıyor alıyor atıyor yor yor yor … 🙂 Teşekkürler paylaşım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cdn mantığını aslında bende düşünmüştüm ama malum imkanlarımız olmadığı için birşey yapamıyoruz. Hep el alem yapıyor ama biz birşey yapamıyoruz sanıyorlarki onlar çok akıllı sanıyorlarki onlar daha çalışkan hiçte değil tek sorun bizde mkan yok ve birşeyleri denemeye bile imkanımız yok. Admların işi kolay deniyor yapıyor alıyor atıyor yor yor yor ... :) Teşekkürler paylaşım için.


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer