menü resmi

Windows 7 Format Atma ve Kurulumu (Resimli Anlatım)

Bu yazımda windows 7 format atma işlemini detaylı bir şekilde anlatacağım. Ben format işlemini tüm sürümlerin yüklü olduğu dvd’den yapacağım. Yani “All in One” diye bilinen bir dvd. Siz tek bir sürümün kurulu olduğu dvd’yi de kullanabilirsiniz. 

Windows 7 Resimli Format Atma

Başlamadan önce Windows 7’yi kurduktan sonra nasıl orjinal hale getireceğinizi Windows 7 Orjinal Yapma adlı yazımı okuyarak halledebilirsiniz.

Şimdi ilk olarak bilgisayarımız açılışta harddisk’i görmeye(boot) ayarlanmıştır. Bunu CD/DVD-ROM olarak değiştirmemiz ve bunu kullanarak açılmasını sağlamamız gerekiyor. Her PC’de bunu yapmamız gerekmez fakat açılışta format atacağımız DVD’yi bilgisayarımız görmez ise bu işlemi yapmalısınız. 

Format DVD’mizi takalım ve bilgisayarı yeniden başlatalım.

Çoğu bilgisayarın BIOS ayarlarına girmek için kullandığı tuş “DEL” yani “DELETE” tuşudur. Eğer bu değilse, açılış ekranına bakarak hangi tuş olduğunu öğrenebilirsiniz. DEL tuşu olduğunu varsayarak devam ediyorum. Altta ki açılış ekranını gördüğümüzde del tuşuna basalım.

windows-format-atma-1

Bu işlemden sonra karşımıza BIOS menüsü açılacaktır.

windows-format-atma-2

BIOS bilgisayarınızın çalışmasını sağlamak için ROM üzerinde tutulan ve ana kartınızı yönetebilmek için kullandığımız bölümdür. Bu sayfada CD/DVD-ROM‘u boot etmek için resimde seçili olan “Advanced BIOS Features” bölümüne gireceğiz.

windows-format-atma-3

Ardından bu sayfada bulunan “First Bood Device” olan bölümü CDROM olarak değiştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde açılışta bilgisayarımızın CD/DVD-ROM‘u görmesini sağlamış oluyoruz.

Bunları hallettiysek, F10 tuşuna basın ve ardından Y tuşuna basarak yaptığımız değişiklikleri kaydedip bilgisayarımızın yeniden başlamasını sağlıyoruz.

Açılışta siyah ekranda “CD’den veya DVD’den önyükleme için bir tuşa basın” yazısı belirecek. Herhangi bir tuşa basarak kuruluma geçmemiz gerekiyor.

windows-format-atma-37 

Şimdi Windows gerekli dosyalarının yüklenmesini bekliyoruz.

windows-format-atma-38

Şimdi bilgisayarımızın dil ve klavye ayarlarını yapacağız.

windows-format-atma-4

Ben Türkçe kurulum DVD’si kullandığımdan Türkçe’yi destekliyor. Her kurulum DVD’si türkçeyi desteklemeyebilir. İstediğimiz ayarları belirledikten sonra İleri butonuna tıkalayalım.

windows-format-atma-5

Şimdi Yükle” butonuna tıklayalım ve kuruluma devam edelim.

windows-format-atma-6

Eğer benim gibi tüm sürümlerin yüklü olduğu “All in One” kurulum DVD’si kullanıyorsanız, istediğiniz sürümü seçip İleri butonuna tıklayın. Tek bir sürümü destekleyen DVD kullanıyorsanız direk ileri butonuna tıklayın.

windows-format-atma-7

Lisans koşullarını kabul ediyorum” bölümünün yanına tik koyup tekrar ileri butonuna tıklayın.

windows-format-atma-8

Bu ekran bizim için önemlidir. Eğer tamamen diski formatlayıp yeni bir kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız “ÖZEL(GELİŞMİŞ)” seçeneğini kullanın. Eğer daha önce ki sisteminiz XP, Vista ise ve ayarlarınızın koruyarak yeni sürüme geçmek istiyorsanız “YÜKSELT” seçeneğini kullanın. Tabi ki benim önerim “Özel(Gelişmiş)”i kullanmanız olacaktır.

windows-format-atma-9

Bu adım da kullanacağımız harddisk’i parçalara bölmek için kullanabiliriz. Eğer parçalara bölmek gibi bir işlem yapmak istemiyorsanız direk İleri butonuna tıklayın.

windows-format-atma-10

Ben disk’i 2 parçaya böleceğim. Bunun için gerekli disk’in üzerine tıklıyorum ve “Yeni” butonunu seçiyorum.

windows-format-atma-11

Daha sonra disk’iniz kaç GB ise ona göre boyutun yarısını yazacağız.

windows-format-atma-12

Benim disk’im 100 GB ve bunun yarısını yani 50 GB’ı oraya yazıyorum ve Uygula butonuna tıklıyorum.

windows-format-atma-13

Burada karşımıza bir uyarı çıkıyor. Bu uyarı MBR diye adlandırdığımız küçük boyutlu bir bölmeyi bilgisayarda bize oluşturacağını söylüyor. Tamam diyoruz ve ilerliyoruz.

windows-format-atma-14

Şimdi görüldüğü üzere disk 3 parçaya bölünmüş durumda. Burada 100 MB’lık alan demin bahsettiğim MBR bölümü. Oraya hiç dokunmuyoruz. Ancak “Birincil” olarak gözüken ve demin böldüğümüz disk parçasını formatlamamız gerekiyor. Bu yüzden üzerine tıklayıp altta bulunan “Biçimlendir”e tıklıyoruz. 

windows-format-atma-15

Ve karşımıza bir uyarı daha gelecektir. Burada karşımıza çıkan son uyarı olacaktır. Bize söylemek istediği eğer bu disk’i biçimlendirirsek tüm verilerinizin silineceği ve tekrar geri getiremeyeceğimizdir. Tamam diyoruz ve ilerliyoruz.

windows-format-atma-16

Şimdi diğer parçayı da bölmemiz gerekiyor.

windows-format-atma-17

Üstüne tıklıyoruz ve Yeni butonuna basıyoruz. Şimdi kalan toplam alanın tamamını kutucuğa yazıyoruz ve Uygula diyoruz.

windows-format-atma-18

Artık disk menüsünde son adıma gelmiş bulunuyoruz. Burada sistemin hangi disk’e kurulacağını seçmemiz gerekiyor. Herhangi birini seçiyoruz ve İleri diyoruz. Tekrar hatırlatma yapmak istiyorum; 100 MB’lık MBR bölümüne dokunmayınız. Dokunsanız da hiçbir işlem yapamazsınız fakat uyarmakta fayda var. 2. seçenek olan bölümü seçin.

windows-format-atma-19

Bu adım da bilgisayarımız seçtiğimiz disk’e dosyaları yüklemeye başladı. Sizin yapacağınız herhangi bir şey yok. Yüklemenin bitmesini bekleyeceğiz. Yükleme sırasında bilgisayarınız bir kaç kere yeniden başlatılacaktır. Hiçbir şekilde dokunmayınız.

windows-format-atma-26

Ve yükleme işlemi bittiğinde karşımıza yukarıda ki gibi bir ekran gelecektir. Buraya istediğimiz bilgisayar adını yazdıktan sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

windows-format-atma-27

Daha sonra parola ekranı belirecektir. İsterseniz bilgisayarınıza bir parola belirleyebilirsiniz. Ya da direk İleri butonuna tıklayarak geçebilirsiniz.

windows-format-atma-28

Bu adım da sizden kurduğunuz windows sürümünü orjinal yapmak için lisans anahtarı isteyecektir. Dilerseniz lisans anahtarınız varsa girin, yok ise yazının başında belirttiğim windows 7 orjinal yapma konumu okuyarak daha sonradan sistemi orjinal yapabilirsiniz. Ben daha sonradan gerçekleştiriyorum bu işlemi ve öneriyorum.

windows-format-atma-29

Burada Önerilen Ayarları Kullan‘ı seçiyoruz ve ilerliyoruz.

windows-format-atma-30

Saat ve tarih ayarlarımızı yapıyoruz. Eğer BIOS ayarlarınız da herhangi bir sorun yok ise, bu ayar doğru bir şekilde görüntülenecektir ve hiçbir işlem yapmadan ileri diyebiliriz.

windows-format-atma-31

Şimdi ağ ayarlarını seçmemiz gerekiyor. Burada ev ağını seçip ileri diyoruz. Daha sonradan bu ayarları istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

windows-format-atma-32

Kısa bir süreliğine ağ ayarlarını yapılandırması için bekleyeceğiz.

windows-format-atma-34

Ve kurulumun sonuna yaklaştık sayılır. Bu sayfada biraz bekleyeceğiz yine ayarlarınızı kaydetmesi için.

windows-format-atma-35

Artık son bölüme geldik. Şuan masaüstünüz hazırlanıyor ve birazdan açılacaktır.

windows-format-atma-36

Ve artık kurulum tamamiyle bitmiş bulunuyor. Başarılı bir şekilde windows 7 format atma işlemini bitirdik ve kurulumunu yaptık. Bu yazımızın da sonuna geldik. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Şafak Y. -
2018-04-22 01:44:31

Çok guzel bılgılendırdınız teşekkür ederim

@katakuta -
2017-07-30 16:10:34

Çok teşekkürler windows 10 format atmayıda eklermisiniz :)))

@GÜZİN -
2017-06-20 20:35:55

windows 7 format atma Merci boku

@Birkan -
2017-06-20 20:32:05

windows 7 format atma resimli anlatım sağolun paylaşım için

@OYA -
2017-06-20 11:51:03

windows 7 format atma resimli anlatım peki peki anladık teşekkür ederim

@Barın -
2017-06-20 11:50:30

windows 7 format nasıl atılır nice post admin

@NÜKHET -
2017-06-15 00:47:34

windows 7 format atma resimli anlatım yazıyı beğendim

@Erdinç -
2017-06-14 23:05:45

windows 7 format nasıl atılır sitenizin tekipçisiyim teşekkürler

@Ozan -
2017-05-24 11:54:24

windows 7 format atma resimli anlatım sitenizin tekipçisiyim teşekkürler

@Baha -
2017-05-21 17:12:57

windows 7 format atma yararlı paylaşımınız için ayrıca teşekkür ederim

@Pusat Çakır -
2017-05-02 16:10:37

Format DVD sini değiştirip deneyin. Ayrıca UEFI Bios var ise Secure Boot özelliğini de kapatın. Olmadı USB ile format atmayı deneyin.

@Cengiz A. -
2017-04-23 19:12:46

Teşekkür ederim.

@murat kavçın -
2017-02-05 12:54:03

merhaba birşe sorucam ben aynılarını yaptım baştaki en başa dvd yi seçtim falan kaydettim pc yeniden açılırken yine önceki gibi açıldı bunu bir çok kere tekrarladım ancak olmadı lütfen bi yardım

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.