WebRTC Nedir ? & WebRTC Nasıl Çalışır ?

Son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız ve henüz tam olarak tamamlanmamış olmasına rağmen deneme amaçlı birçok kullanımı olan WebRTC.WebRTC Nedir?

WebRTC ingilizce “Web Real Time Communication” teriminin kısattılmış halidir. WebRTC, Web üzerinden anlık olarak canlı bir şekilde iletişim anlamına gelmektdir.

WebRTC, Web browserler üzerinden ekstra olarak herhangi bir sunucuya ihtiyaç duymadan insanlar arasında, dosya,veri paylaşımını sağlamaktadır. Eğer torrent kullanıyorsanız bu söyledğimizi daha iyi anlayacaksınız. WebRTC ile torrrentte olduğu gibi birtorrent programına(utorrent, bittorrent vb..) ihtiyaç duymuyor. Tamamı ile birden fazla kişi arasında kullandığı API yardımı ile iletişim sağlanmaktadır.

WebRTC, World Wide Web Consortium ve Internet Engineering Task Force standrtlarında hizmet sunmaktadır. Peer-to-Peer mantığı ile kullanıcıdan direkt olarak diğer kullanıcıyla bağlantı kurulmasını sağlamak ve veri-video-ses transferi sağlamaktadır. Son kullanıcıdan son kullanıcıya iletişim.webrtc-nasil-calisir

Peer-to-Peer mantığı ile çalışan bir sistemde herkesin aklına Javascript gelir. Bunun asıl nedeni arada bir sunucu, server’a ihtiyaç olmamasının sonucu olarak Client-Side(Kullanıcı taraflı) bir mekanizmanın olması gerekeceğidir. Yani Firefox,Chrome gibi web tarayıcıları kullanarak insanların birbirine video,mp3,text gibi dosyaların gönderilmesini sağlamaktadır. Arada herhangi bir upload yapılack site falan yoktur. Sadece sizin ve karşıdaki arkadaşınız arasında iletişim sağlanmaktadır.

WebRTC kullanabilmek için Web Browser olması yeterlidir. Bu yüzden Android, İOS gibi platformlarda ve bunun yanısıra Chrome, Firefox,Opera gibi Web tarayıcılar ile de sorunsuz çalışmaktadır.

WebRTC Avantajları Nelerdir ?

  • Tamamen kullanıcılar arasında iletişim sağladığı için üçüncü kişiler tarafınca veri hırsızlığı riski genelde olmamaktadır.
  • Ücretsiz protokoller ile çalıştığı için maliyet yönünden uygun olmaktadır. Http, TCP/IP gibi protokoller ile çalıştığı için ekstra bir protokol yada programa ihtiyaç yoktur.
  • Video,mp3, text gibi verileri aynı anda gönderebilme.
  • Programcıların bu projeye katılmaları, WebRTC için yenilikçi kodlar üretebilmeleri mümkündür.

WebRTC Hangi Video Kodeklerini Desteklemektedir ?

  1. G.711
  2. G.722
  3. iLBC
  4. iSAC
  5. VP8

video codecleri WebRTC  tarafından desteklenmektedir. Tabi bu şu an için geçerli ileri zamanlar yeni kodekler de eklenecektir.

Şu anda fazla bilinmese de WebRTC ileri zamanlarda eminiz herkesin vazgeçilmezi olacak bir teknoloji olacaktır. Hatta son zamanlarda bazı büyük Torrent sitelerinin kapatılması ile WebRTC ye zemin hazırlandığını düşünebiliriz. En son kapatılan kat.rc sitesi bunların başında geliyordu. Zamanla nelerin olacağını hep beraber göreceğiz.

Önerilen Paylaşım 1:Wordpress Anasayfada Slayt & Slider Kullanımı

Önerilen Paylaşım 2:Nomofobi Nedir ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer