menü resmi

Warner Sendromu Nedir

Erken yaşlanma belirtisi gösteren Warner sendromu, kansere yakalanma riskinide yaklaşık %85 artırmaktadır. Warner sendromunun en belirgin özelliği, erken yaşlanma ve kanser gibi riskli hastalıklara karşı acık olmasıdır. Bu sendromuna maruz kalan kişiler daha ergenlik çağındayken bile yaşlanma belirtileriyle burun buruna gelir. Bu durum tamamen Warner sendromunun fiziksel bir sonucudur.
Dünya genellemesinde her 10 milyonda 1 kişide Warner sendromu görülmektedir.

Down sendromuna oranla Warner sendromu oldukça nadir görülen sendrom grupları arasında yer alır. Tedavisi oldukça zor olan ve kişiye neredeyse hiç ümit vaat etmeyen hastalıklara acık olan Warner sendromunun bir diğer belirgin özelliği ise fiziksel olarak ciltte sıkışmaların meydana gelmesidir.

Warner sendromuna maruz kalan kişilerde büyüme problemi meydana gelmektedir. İşte bu sebeple Warner sendromlu kişilerin boyları belirgin bir şekilde kısa olmakla beraber genellikle maksimum olarak 50 yıl yaşadıkları da ön görülmektedir.

Warner sendromuna maruz kalıp bu sendrom nedeniyle hayatını kaybeden hastaların asıl ölüm sebepleri, Warner sendromunun riskli hastalıklara acık olması ve bu hastalıkların tedavisinin olumsuz sonuçlanmasıdır. Yetişkin progeria, adult progeria veya halk tabiriyle yetişkin premature yaşlanma sendromu olarak da bilinen Warner sendromunun ölüm sebeplerinden biriside aterosklerotik bozukluklardır.

warner-sendromu-nasil-gecer

Warner Sendromu Nedenleri

Warner sendromu, otozomal resesif olaraktan kalıtımsaldır. Yani WRN geninde meydana gelen bazı değişimler bu sendromun oluşmasındaki en temel nedendir. WRN geni, DNA’da bakım ve onarım yönetim görevini edinmiş gendir ve bu gende oluşan bir takım kalıtımsal değişiklikler Warner sendromuna sebebiyet vermektedir. WRN geninde oluşan mutasyon durumu, normalin dışında daha kısa ve daha az fonksiyona sahip Warner proteinin üretimine neden olur.

Warner sendromu eşliğinde görülebilecek hastalıklar sırasıyla şunlardır;

 • Ateroskleroz problemi,
 • Osteoporoz problemi,
 • Deri ülseri hastalığı,
 • Diyabet hastalığıdır.

Warner sendromunda belirginlik gösteren dört adet bu hastalıkların haricinde Warner sendromuna maruz kalmış kişiler tiroit kanseri, yumuşak doku sarkomları, karaciğer kanseri ve malign melanoma gibi deride tümör hastalıklarına yakalanmak için uygun hale gelmişlerdir. Bu nedenle Warner sendromlu kişilerin mutlaka tedavi altında olması gerekmektedir. Aksi durumda bu hastalıklara yakalanması ve ölüm riski taşıması, muhtemeldir.

Warner Sendromunun Belirtileri

Warner sendromuna maruz kalmış kişilerde daha ergenlik çağındayken erken yaşlanma belirtilerine rastlamak mümkündür. Ayrıca yine bu sendromun bir belirtisi olan doğurganlık seviyesi de normalden daha düşük gözlemlenmektedir. Tüm bunların haricinde Warner sendromunun en temel ve en bilinen belirtileri ise sırasıyla şunlardır:
Gözlerde katarak tarzında problemler gözlenebilir.

 • Yüz özellikleri keskin ve tipiktir.
 • Ciltte sıkışmalar gözlemlenir.
 • Normal olmayan düzeyde ses tonu gözlemlenmektedir.
 • Saçlar erken dökülme eğilimi gösterir.

Warner Sendromunun Tedavisi

Otozomal resesif bir şekilde miras kalan Warner sendromu tanısı için ilk aşama olarak öncelikle doktor, kişi üzerinde belirtileri de göz önünde bulundurup hastalık öyküsünü de gözlemleyerek, teşhis koyar. Hastaya koyulan teşhisin ardından Warner sendromunun ilerlediği düzeye göre tedavi süreci başlatılır. Warner sendromu için başlatılan bu tedavi sureci, sendroma olası müsait olan hastalıklara yakalanmasını önleyecek ve devamlı kişiyi sağlık kontrolünde tutarak, olası risklere karşıda koruyacaktır.

Ayrıca Warner sendromu olan kişi yukarıda dizayn etmiş bulunduğumuz hastalıklara yakalanmış olsa dahi, hastalığın şiddeti uygulanan tedavi sayesinde azaltılabilir ve olası tehlike vaat eden risklere karşı koruma oluşturulabilir.

Gelişimi sürekli olarak devam eden bilim ve tıp, hemen hemen bütün biyolojik problemlere en güncel tedavi yöntemlerinin uygulanmasına olanak tanısa da henüz warner sendromu için kesin çözüm sunan bir tedavi yöntemi bulunamamaktadır. Ancak 2017-2018 yılları itibariyle tıp dünyası, gerek gündemde var olan tedavi yöntemleriyle, gerekse yeni deneysel sonuçların getirdiği yöntemlerle Warner sendromu hastalığının şiddetini azaltmaya ve Warner sendromu ile birlikte meydana gelen hastalıkların ortadan kaldırılmasını amaçlamış ve bu yönde de çalışmalara başlamıştır.

Warner sendromunda oluşan ufak cilt lezyonlarında tropikal tedaviler uygulanır. Warner sendromu eşliğinde oluşumu muhtemel olan kanser, tiroidi ve deri tümörleri için ise hastalığın kendi rutin tedavileri uygulanmaktadır. Yani Warner sendromunda bu hastalıklar için ekstra tedavi sistemleri bulunamamaktadır. Ancak Warner sendromu tedavisinde sitokini baskı altına alan bazı anti inflamatuar ilaçlarında kullanıldığı ilgili uzmanlar tarafından söylenmekte.

Warner sendromlu kişiler genellikle maksimum 50 yıl kadar yaşamaktadırlar. Bu durumun temel nedeni ise sadece Warner sendromu değil, aynı zamanda da Warner sendromuna eşlik eden ve ölüm riski taşıyan hastalıklardır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • hollanda hastalığı pdf
 • hollanda hastalığı ile ilgili makaleler
 • hollanda hastalığı türkiye
 • werner sendromu belirtileri
 • dutch disease nedir
 • vcs sendromu nedir
 • türkiyede hollanda hastalığı
 • hollanda hastalığı kitap
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.