Veritabanı Yöneticiliği Nedir, Veritabanı Yöneticiliği Ne İş Yapar ?

Veritabanı Yöneticiliği nedir? Veritabanı Yöneticiliği  ne iş yapar? Veritabanı Yöneticiliği nasıl olunur?veritabanı

Veritabanı kavramı, ingilizcedeki “database” kelimesinin türkçeleştirilmiş karşılığıdır.

Herhangi bir site, proje veya platform üzerindeki bilgilerin tutulduğu ve gerek görüldüğü taktirde sitede yayınlandığı bu özel sistemlerin asıl amacı kullanıcıların ve sistemin çeşitli bilgilerini depo etmektir.

Herhangi bir sektör veya firma farketmeksizin her türlü çalışma noktasında iş bulma imkanı sahibi olan veritabanı yöneticileri, genellikle özel kurumlara girerek daha iyi şartlar altında çalışırlar.

Genel olarak sunucu veritabanı kurulumu, bakımı ve güvenliği üzerine çalışan veritabanı yöneticileri, bu anlamda sitenin güvenliğini sağlayan bir güvenlik uzmanı olarak da nitelendirilebilir.

Veritabanı yöneticiliği yapmak isteyen bir kişi mutlaka sunucu yönetimine hakim olmalıdır.

Çünkü veritabanı yöneticisi olmak için alınması gereken sertifikalardan birisi sunucu işlemleri, diğeri de veritabanı uygulamaları dersinin sonunda alınabilecek sertifikalardır.

Çeşitli kuruluşlarda çeşitli öğretmenler tarafından verilen derslere katılan kişiler, bu iki kursu başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra iş başvurularını güncelleyerek istedikleri kurumla anlaşmaları kaydında çalışmaya başlayabilirler.

Özellikle Microsoft tarafından verilen ve toplam 164 saat olan kursu alarak bu işe daha uzman bir şekilde başlayabilir ve bu sayede de daha iyi bir maaş altında çalışabilirsiniz.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir