menü resmi

Vajinada Sivilce Çıkması

Vajinada sivilce. Vajinada sivilce çıkması. Vajina sivilce tedavisi.

Vajinal bölgedeki sivilceler veya papüller genellikle beklenmedik şekilde ortaya çıkar, önceden bir belirtisi pek nadir görülür. Genellikle bir kadının genital bölgesinde anormal bir lezyon bulduğunda, çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bir hastalık bulaştığı sanılır(STD. Bu bölgede kabarcıklı papüllere neden olabilecek birkaç STD var olsa da, başka potansiyel nedenler de vardır. STD’lerin yanı sıra kaldırılmış vajinal “ağrılara”, kistler ise, kıl folliküllerinin basit enfeksiyonları veya normal cilt değişiklikleri neden olabilir.

acrokordon

Bura yazımızda, büyümüş beyaz sivilcelerin vajinadaki en yaygın nedenlerinden birkaçını inceleyeceğiz.

Kistler

Kistler, yaygındır ve vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Derinin altındaki bezlere giden drenaj kanalları tıkandığında oluşurlar. Birkaç çeşidi vardır ve bunlar, etkilediği bölüm ve cinsel bölgenin neresinde olduklarına bağlı olarak adlandırılmıştır. Skene‘nin kanal kistleri ve Bartholin‘in kanal kistleri en sık görülen kistlerdir.

Kistler sıvı ile dolduklarında büyüyebilir, ve kistlerden koyu, sarı-beyaz sıvı akabilir ve devamında ağrılı hale gelebilirler. Genital bölgedeki herhangi bir yerde oluşabilirler. Küçük kistleri, günde birkaç kez sıcak, ıslak bir bezle silerek ve herhangi bir tahrişten kaçınarak tedavi edebilirsiniz. Bir kisti sıkmamak önemlidir, çünkü ciltteki tahriş bakteri enfeksiyonunun başlamasına neden olabilir. Kist daha büyük veya daha ağrılı hale gelirse, bir doktorun boşaltması veya çıkarması gerekebilir.

Hidradenitis suppurativa ve Fox Fordyce hastalığı olmak üzere iki ayrı durum, ter bezleri tıkandığında ortaya çıkar. Bu koşullar genellikle vücudun diğer bölgelerinde de görülür ve kaşıntılı olabilir. Genellikle koyu renklerde olurlar.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Kistler bakteriler tarafından enfekte hale gelebileceği gibi saç foliküllerine de bulaşabilir. Enfekte bir saç kökü terimi folikülittir. Genellikle cildin tekrar tekrar tıraş edilmesi veya tahriş edilmesi ağrı ve hassasiyetle sonuçlanır. Folikülit çok ağrılı olabilir, ancak genellikle enfeksiyon şiddetliyse irritasyon kaynaklarını durdurarak, sıcak kompres uygulayarak ve antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir.

Viral enfeksiyonlar

Birkaç viral enfeksiyon genital bölgede beyaz renkte lekelere neden olabilir. Bunların hepsi korunmasız cinsel ilişki yoluyla alakalı olabilir.

Human Papilloma virus (HPV), genital siğilden sorumlu virüstür. Virüsün belirli suşları rahim ağzı kanserine yol açabilir, ancak bunlar genital siğillere neden olanlardan farklıdır. Genital siğillerin karnabahar tipi bir görünümü vardır ve bir lezyon veya birden fazla lezyon şeklinde ortaya çıkabilir. Genital bölgedeki herhangi bir yerde oluşabilirler. Genital siğil bir sağlık uzmanı tarafından tedavi edilmelidir; Genellikle sıvı azot veya asit ile birkaç muamele ile uzaklaştırılmaları gerekir.

Molluscum Contagiosum vücudun herhangi bir yerinde görülebilir ve doğrudan temas yoluyla yayılabilir. Bu hastalıklatn sorumlu virüsler, merkezde küçük bir çukurla deri veya beyaz renkte olabilen, farklı boyutlarda, yükseltilmiş ‘yumrular’ kümeleri oluşturur. Geniş bir deriyi kaplayacak kadar yayılabilirler ve genellikle birkaç ay ila bir yıl içinde kendi kendine geçerler. İstenirse, sıvı azot veya asit ile genital siğiller gibi tedavi edilebilirler.

Herpes Simpleks Virüs (HSV), ağız veya genital bölgenin herpesinden sorumlu olan virüstür. Bu virüs cildi etkilerken, ağrılı bir ülser oluşturmak için birkaç gün içinde parçalanan kabarık ve kabarcık oluşmasına neden olur. Herpes doğrudan cilt yoluyla cilt ile temas edilmesiyle bulaşabilir. Ya cilt soyulması formunu önleyecek ya da etki ettiği gün sayısını azaltabilecek çeşitli ilaçlar vardır, ancak virüs için kesin bir tedavi yoktur.

Normal cilt değişiklikleri

Cildin normal büyümeleri tahrişe neden olabilir veya genital bölgede ‘sivilce’ oluşturan diğer durumlardan herhangi biriyle karıştırılabilir.

Tıbbi olarak acrokordon adı verilen cilt etiketleri, normal sürtünmeli alanlarda ortaya çıkan normal cildin aşırı büyümesidir. Boyutları ve şekilleri düzensizdir ve rahatsız edici seviyede olmadıkça tedavi edilmeleri gerekmez.

Papillomatoz genital siğiller için yanlış olabilir, ancak bunlar normal bir durumdur. Vajinanın açılma çevresinde bulunan küçük simetrik papüllerdir ve tedavi edilmeleri gerekmez.

Kanser

Genital bölgede tek bir beyaz ‘sivilce’ olarak görülebilen vulvar intraepitelyal neoplazi adı verilen kanser öncesi meydana gelebilen lezyon vardır. Genellikle yaşlılarda görülür, ancak nadiren genç bireylerde görülebilir. Kansere dönüşebilir ve bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Olası nedenlerin çokluğu nedeniyle, vajinal bölgede anormal yükselmiş ‘sivilce’ bir sağlık uzmanı tarafından özellikle cinsel yönden aktif veya yaşlı erişkinlerde incelenmelidir.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.