menü resmi

Vajina Morarması

Vajina morarması, vajinitler yani vajinanın enfeksiyonları mantar, parazit veya benzeri bakteri enfeksiyonlarının sebebiyet verdiği bir hastalıktır. Bazı kişilerde mantar veya parazit sebep olurken bazı kişilerde bu ikisi birden neden olabilir.

Mantar Enfeksiyonu

Kadınların ortalama %75’i yaşamları boyunca en az bir kez, senede iki veya daha fazla vajinal morarma yaşayabiliyor. Bu hastalığın tıpdaki karşılığı mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu ise, gebelik, doğum kontrol hapı, uzun süren antibiyotik kullanımı ve tedavi edilmeyen şeker hastalığı yüzünden oluşabilir. Candida Albicans ve Torulopsis Glabrata adı verilen iki türlü mantar vardır bu mantar türleri vajinitlere sebep olacağı için vajinada yoğun kaşıntı ile birlikte kendisini hissettirmektedir. Bazı kadınlarda beyaz renkli ve kokusuz akıntıya sebep olabilir.

Mantar-Enfeksiyonu

Dış genital bölgede enfeksiyon kendisini kaşıntı ve kızarıklık olarak öne sürer sonrasında ise ödeme dönüşür. Bazı durumlarda kaşıntının sebep olduğu tahriş sebebi ile idrar yaparken yanmaya sebep olur. Vajinal mantar enfeksiyonları ilişki esnasında acıya sebebiyet verir.

Bu şikayetlerle başvuran kadınlara tanı koymak çok kolaydır. Gerektiği durumlarda vajinal salgı örnekleri incelenir. Bazı durumlarda ise, hiçbir şikayeti olmayan bir kadının jinekolojik muayenesinde veya alınan papsmear örneklerinde mantar saptanabilir. Bu durumda doktorların bir kısmı mutlak tedavi önerir, bir kısmı ise şikayet yaratmayan mantarlara ilaç tedavisi yapabilir.

Hangisinin doğru olduğunu elbette bizler bilemeyiz, doktorun hangi tedavi yönteminin sizin için mantıklı olacağına iyi karar vermesi gerekiyor. Bazı doktorlar ise bu mantar hücrelerini vücuttan atmaya çalışacaktır. Bu durum kadının sonraki yaşamında mantar enfeksiyonundan sonsuza dek kurtarabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşabilen bir rahatsızlık değildir.

Kronik Mantar Enfeksiyonları

Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntılar sürekli olarak mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılır. Kronik mantar enfeksiyonu çok sık rastlanan bir durum değildir. Bu durum ile karşı karşıya geldiyseniz eğer, olay ya dermatit ya da alerjik sebeplerden ortaya çıkmıştır, kalıtımsal oldukları için uygun ortamı bulana kadar meydana çıkmazlar. Böyle bir durumda mantar ilaçlarıyla tedavi mümkün olmayacaktır.

Enfeksiyona bağlı olmayan vajinitler

Vajinanın doğal ortamını oluşturan laktobasil adlı bakteri östrojen hormonunun vajinaya etkisi ile ayakta kalırlar. Östrojen hormonu vajina dokusunun sağlamlığını da sağladığı için herhangi bir nedenle östrojen seviyesi azalırsa vajina dokusunda incelme görülebilir. Vajinanın incelmesi ilişkide ağrı ve kanamaya sebep olur, ek olarak laktobasillerin azalmasıyla oluşan enfeksiyon akıntıya sebep olacaktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • vajinal hastalıklar resimli
  • vajina dudaklarında kaşıntı ve yanma
  • vajinada mor lekeler
  • vajina bölgesinde siyah nokta
  • vajina dudak morarması
  • vulvada beyaz lekeler
  • vulvada mantar
  • vajina iç dudakta kabartı
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Arzu -
2018-04-29 13:02:52

Vajina bölgesinde morarma olmasının sık rastlanan nedenlerinden biri enfeksiyondur. Bu durumlarda doktora gitme konusunda kesinlikle utanmanıza gerek yoktur. Utanıyorsanız kadın bir doktora gitmek sizin için daha iyi.

@Aysen -
2018-04-13 11:24:03

Aileden gelen bir durumda olabiliyor birşey yokken morarma olması kanıtsal sorunlardan dolayıda olabiliyor .Tavsiyem aralıklarla kontrol edilmesi bir durum olur se hekiminize başvurmanız.

@Fatma -
2018-04-12 08:38:24

Morar esnasında kaşınma ve yanma oluyor ise hekiminize başvurun arkadaslar alerjik bir durumdan meydana gelme ihtimali yuksek ve sürekli temizliğine önem vermelisiniz.

@Melike -
2018-04-11 07:53:15

Aşırı aşınma sonrasında yaşanan bir durumda olarak karşımıza çıkabilir. Hassas bir bölge olduğu için havalandırma işleminide aralıklarla yapmalıyız uzun süre havasız kalmamalıdır.

@Betül -
2018-04-10 07:44:27

Genelde bakımsız ve temizliğe önem vermeyen kişilerde görünen bir durumdur. Önemli bir organ olması sebebi ile sizlere tavsiyem hijyeninize önem vermeniz.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.