menü resmi

Uykusuzluk ve Uyku Problemi

Uykusuzluk. Uyku Problemi. Düzensiz Uyku. Uyku Bozukluğu.

Iyi bir gece uykusu almak önemlidir, ancak çok fazla kimsenin hayatı boyunca karşısına çıkan pek çok uyku problemi çıkıyor. Yeterli uykuya erişmek veya gece boyunca birçok kez uyanmamak ya da uykuya dalmak için ne kadar süreceğini düşünmeden yatağa yatmanız yeterlidir. İstatistikler endişe verici,

Amerikalıların neredeyse% 60’ı her gece uyku sorunları yaşıyor. Yeterli uyku almanın faydaları çok açık olduğundan, bu kesinlikle iyi bir haber değildir. Kalbi sağlıklı tutmak, daha az stres yaşamak, daha iyi hafıza ve hatta kilo verme konusunda yardımcı olur uyku bizlere. Bu yazıda, etkili olan bazı doğal uyku ilaçlarını tartışacağız, böylece koyun saymanıza artık gerek kalmayacak.düzensiz uyku

Uyku Problemi Çözümleri

 

1. Kendinize ait Bir Uyku Modu geliştirin

Uyku ve uyanış saatinizi düzenleyen bir saat oluşturmak önemlidir. Bunu geliştirmek için tatillerde bile her gün aynı saatte yatmalısınız. Bu düzen, Uykuya dalmak için gereken zamanı azaltır. Hafta sonlarına kadar uyku saatleri biyolojik saatin bozulmasına neden olur ve uyku sorunlarına yol açar.

2. Düzenli Egzersizler Yapın

Nörobiyoloji, Northwestern Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı, daha önce yerleşik yaşamları olan ve daha sonra haftada dört kez aerobik egzersiz yapan kişilerin daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gündüzleri daha az uykulu olup ve bu bireylerde depresyon belirtileri daha azdır. Gecenin geç saatlerinde çalışmamak önemlidir, gece, beyni uyarılmış ve aktif tutar. Basit yoga hareketleri denemek de hızlı bir şekilde uykuya dalmak için yardımcı olabilir.

3. Sigara ve Alkolden Kaçının

John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen araştırmalar, gece yada gündüz nikotinin uyarıcı etkisinden dolayı sigara ve alkol içenlerin gece uykusunun ardından iyi dinlenmiş hissetmediğini ortaya koymuştur. Alkol uyku düzenini bozar ve sabahları tazelenmiş hissettiren beyin dalgalarına müdahale eder. Sigara ve alkol de diğer uyku sorunlarına da neden olur.

4. Uyurken Aklınızı Kucalayan Sorunları Düşünmemeye Çalışın

 

5. Oda Sıcaklığını iyi Ayarlayın

Araştırmalara göre uyku için ideal oda sıcaklığı 15-20 ° C derecedir. Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uykusuzlukların vücut ısısını düşürebilecekleri özel bir giysi giymeleri durumunda, uyku sorunlarından yoksun olan diğer insanlar kadar çabucak uykuya dalacağını keşfetmiştir. Bu giysilerin beynin metabolik aktivitesini düşürmesi ve normal bir uyku döngüsü oluşturması nedeniyle olur. Üzerinizde bir örtü bile olsa, yatak odasını serin tutun ve gevşek, hava almayan giysiler giymeye çalışın.

6. Telefonu Az Kullanın

Telefonu, dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerle birlikte bütün gün kullanıyoruz. Basel Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, bu cihazlar melatoninin üretimini bastıran mavi dalga boyları üretiyorlar; bu melatonin bizi uyutmaktan sorumludur. Osaka Üniversitesi’ndaki bir başka araştırma da, ışık yayan cihazların akıl çok meşgul ettiğini ve beyni uyardığını ve bununda uykusuzluğa neden olduğunu bildirmiştir. Bu nedenle, gece boyunca laptop ve ipad gibi tüm cihazların uzak tutulması gerekir.

7. Güzel Kokular – Gül Kokusu

Onaylı aromatik bir şifacı ve H. Gillerman Organics‘in yaratıcısı Hope Gillerman‘a göre, bir gül kokusu ya da aromaterapi yağları kullanmak, insanları yatıştırmaktadır. Vücudunuza 4-5 damla yağ sürmek ve 10-15 derin nefes almak faydalıdır. Eğer rahatsız edici bulursanız, lavanta içeren uçucu yağlar kullanılabilir. Spikenard, veteriner, tütsü, mür ve clary adaçayı yağları, özellikle de iş ya da para yüzünden endişeli olduğunuzda, ağır ve restoratif uykunun teşvik edilmesinde de yardımcı olur.

8. Bazı Yiyeceklerden Kaçınma

Öğleden sonra kafein içeren gıdalardan kaçınmanız gerekir. Bu yiyeceklerin örnekleri arasında kahve, çay, alkolsüz içecekler ve çikolata sayılabilir. Baharatlı ve ağır gıdalardan uzak durmanız da tavsiye edilir çünkü mide ekşimesi ve hazımsızlık sizi uyanık tutar.

9. Uyku Verici Gıdalar Tüketin

Güzel bir uykuya sahip olmanızı sağlayan ve kesinlikle denemeye değer gıdaların bir listesi aşağıda verilmiştir:

 • Yataktan önce sıcak sütün güzel bir uyku için harikalar yarattığı biliniyor. Benzer şekilde, badem sütü, uyku düzenini oluşturmaya yardımcı olan melatoninin üretimine yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum açısından zengin. Vişne suyu yüksek düzeyde melatonin içerir ve ayrıca yardımcı olabilir.
 • Magnezyum eksikliği varsa beynin gece uyku haline geçmesi zor olabilir. Badem, yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği ve buğday tohumu gibi magnezyum açısından zengin gıdaları tüketebilirsiniz. Takviye ilaç almak istiyorsanız, almadan önce doktora danışmalısınız.
 • Eski çağlardan beri, kediotu kökü, uyku problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Çare olarak denenirse, sabırlı olunmalıdır çünkü etkileri göstermesi birkaç hafta sürebilir. Almadan önce doktora danışmak iyidir ve etiketteki tüm talimatlara uyulmalıdır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • uykusuzluk sorunu nasıl giderilir
 • uykusuzluk hastalıkları
 • uykusuzluk nasıl giderilir
 • uykusuzluk nedenleri ve çözümleri
 • uykusuzluk problemi
 • uykusuzluk tedavi
 • uykusuzluk için şifalı bitkiler
 • uyku sorunu testi
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Ahmet -
2018-04-15 22:25:29

Uykusuzluk problemi için ilk olarak sigara ve alkolü mutlaka bırakmanız gerekiyor. Çünkü bu maddeler ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilediği için kişilerde uyku bozuklukları problemine yok açabiliyor.

@Burak -
2018-03-19 08:51:20

Uykusuzluk sigara veya alkol ile alakası cok fazla alakası olduğunu inanmıyorum. Psikolojik sorunlar sebebi ile yaşanan bir durum olduğunu düşünüyorum . Akşam 9 dan sonra yenen yemekler ağar olmasın çok fazla yemek yenmesin gece rahat uyur insan :)

@Aysun Kara -
2018-03-19 00:17:09

Uykusuzluk problemi çekenlere önerim uykudan önce süt içsinler. Biraz klasik bir öneri ama mutlaka uyku getiriyor. Yine de uykusuzluk devam ediyorsa ada çayı için.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.