menü resmi

Üretim Mühendisliği Nedir ? Üretim Mühendisi Ne İş Yapar ?

Üretim Mühendisi Nedir, Üretim Mühendisi ne iş yapar ?

Üretim MühendisliğiÜretim mühendisi :İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de üretilmesine karar verilen ürünlerin üretim yöntemleri ile bu yöntemleri gerçekleştirecek üretim araçlarının tasarımı, uygulanması ve kontrolünüde gerçekleştiren kişilerdir.

Üretim Mühendisi Görevleri

Üretilecek bir ürünün imalatı ile ilgili üretim yöntemlerini araştırma, üretimde kullanılacak malzemeleri tespit etme,, üretim aşamalarını planlama, kalite kontrolünün aşamada yapılacağını belirlenmesinde, üretilen ürünün depolanmasında, taşıma e dağıtımı ile ilgili süreçler tespit etme, üretimde çalışan işgücünün tespitini, aranan nitelikleri ve saysını saptayarak insan kaynakları bölümüne bildirme, işgücü, para, zaman ve malzemenin en verimli şekilde kullanılmasında, günün değişen koşullarına göre ortaya çıkan tasarım ve imalat teknolojilerini izleme ve yeniliklerin üretimde uygulanmasına, üretim performansını analiz edip, iyileştirmelerde gerekli istatiskleri metodları kullanma gibi görevleri yerine getirirler.

Bu mesleği seçenler de gerektiren özellikler ; üst akademik yeteneğe sahip, planlama ve doğru karar alabilme yeteneğine sahip, sayısal düşünebilen, bir işi planlama ve uygulama yeteneği olan, temel bilimlere ilgilenen, insanlarla iyi iletişim kurabilen, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde sorunsuz şekilde anlatabilen, ileri görüşlü, yeniliklere açık, gelişmeleri takip edebilen kişiler olmalıdırlar.

Üretim Mühendisi Çalışma Ortamları

Büro ortamında çalışmakla birlikte, atölye ve fabrika gibi gürültülü mekanlar da çalışmaya sahiptirler. Diğer çalışan kişiler ve müşterilerle iletişim halindedirler.

Üretim Mühendislerinin Sahip Oldukları İş İmkanları

Bu bölümden mezun olanlar ” Üretim Mühendisliği ” diplomasını ve ” Üretim Mühendisi ” unvanını alırlar.

Ürün veya hizmet üreten tüm kamu ve özel şirketlerde çalışabilirler. şuan ülkemizde iş olanakları fazla olmasa da ilerleyen zamanlar da iş imkanları daha da artacaktır.

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Akadamik kariyer isterseniz yükselebilirsiniz. Bilgisayar ve yabancı dil konularında gelişmiş olanlar daha fazla uyum sağlayabilmektedirler.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.