Üretim Mühendisliği Nedir ? Üretim Mühendisi Ne İş Yapar ?

Üretim Mühendisi Nedir, Üretim Mühendisi ne iş yapar ?

Üretim MühendisliğiÜretim mühendisi :İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler de üretilmesine karar verilen ürünlerin üretim yöntemleri ile bu yöntemleri gerçekleştirecek üretim araçlarının tasarımı, uygulanması ve kontrolünüde gerçekleştiren kişilerdir.

Üretim Mühendisi Görevleri

Üretilecek bir ürünün imalatı ile ilgili üretim yöntemlerini araştırma, üretimde kullanılacak malzemeleri tespit etme,, üretim aşamalarını planlama, kalite kontrolünün aşamada yapılacağını belirlenmesinde, üretilen ürünün depolanmasında, taşıma e dağıtımı ile ilgili süreçler tespit etme, üretimde çalışan işgücünün tespitini, aranan nitelikleri ve saysını saptayarak insan kaynakları bölümüne bildirme, işgücü, para, zaman ve malzemenin en verimli şekilde kullanılmasında, günün değişen koşullarına göre ortaya çıkan tasarım ve imalat teknolojilerini izleme ve yeniliklerin üretimde uygulanmasına, üretim performansını analiz edip, iyileştirmelerde gerekli istatiskleri metodları kullanma gibi görevleri yerine getirirler.

Bu mesleği seçenler de gerektiren özellikler ; üst akademik yeteneğe sahip, planlama ve doğru karar alabilme yeteneğine sahip, sayısal düşünebilen, bir işi planlama ve uygulama yeteneği olan, temel bilimlere ilgilenen, insanlarla iyi iletişim kurabilen, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde sorunsuz şekilde anlatabilen, ileri görüşlü, yeniliklere açık, gelişmeleri takip edebilen kişiler olmalıdırlar.

Üretim Mühendisi Çalışma Ortamları

Büro ortamında çalışmakla birlikte, atölye ve fabrika gibi gürültülü mekanlar da çalışmaya sahiptirler. Diğer çalışan kişiler ve müşterilerle iletişim halindedirler.

Üretim Mühendislerinin Sahip Oldukları İş İmkanları

Bu bölümden mezun olanlar ” Üretim Mühendisliği ” diplomasını ve ” Üretim Mühendisi ” unvanını alırlar.

Ürün veya hizmet üreten tüm kamu ve özel şirketlerde çalışabilirler. şuan ülkemizde iş olanakları fazla olmasa da ilerleyen zamanlar da iş imkanları daha da artacaktır.

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Akadamik kariyer isterseniz yükselebilirsiniz. Bilgisayar ve yabancı dil konularında gelişmiş olanlar daha fazla uyum sağlayabilmektedirler.

Önerilen Paylaşım 1:Ey Benim Öznesi Kayıp, Yetim Düşüm !

Önerilen Paylaşım 2:Bir Kadının Elinden Hayallerini Almak, Tehlikenin Doruğudur !

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer