Üniversite Sınavlarına Hazırlanan Öğrenciler Günde Minimum Kaç Soru Çözmeli ?

Günde Kaç  Soru Çözmeliyiz

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizin merak ettikleri ve ısrarla sordukları sorulardan birisi ise “ sınav hazırlık dönemimde, günde en az kaç soru çözmem gerekiyor.” Oluyor. Buna net bir cevap vermem, imkânsızdır. Evet, net cevap veren uzmanlarımızda bulunmaktadır. Ama ben aynı fikirde değilim.

Çünkü öğrencinin günlük çözebileceği soru sayısı, o öğrencinin geçmişten bugüne kadar gelen, pratiğine bağlıdır. Eğer, öğrenci zamanında pratik yapmadıysa o zaman en temelden başlamalıdır. Amaç öğrenmektir. Öğrendikten sonra soru sayısı, sonradan çözülmesi gereken, bir problem olur. Ama öğrenciler günlük azda olsa soru çözmeleri gerekmektedir. Soru çözümünü etkileyen, olumlu unsurlarımız vardır.üniversite soru çözme

Olumlu etkileyen unsurlarımız şunlardır;

Bu olumlu etkenlerin cevabını bilen öğrenciler, her zaman sınav için, hazır haldedirler. Bu beş unsuru incelediğimizde daha kolay anlayacağınıza eminim.

İlk unsur: Soru sayısının günlük artmasının, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimize birçok faydası dokunur. Ama sırf soru sayım artsın diye kendinizi zora koşmayın! Çünkü o soru sayısı size uygun bir rakam değildir. Kendinizin soru çözme alışkanlığı arttıkça, doğal olarak soru sayısı da artar. Ama aradaki fark şudur; “Birinde çözebildiğiniz soru sayısı artar. Diğerinde ise çözemediğiniz, soru sayısı artar.” Üniversite öğrencilerine tavsiyem, bu tuzağa düşmemeleridir. Bu farkı iyi benimseyip, kendilerinin çözebileceği soruları bilmeliler ve orantılı bir şekilde soru sayısını artırmalılardır.

İkinci unsur: Her tarz soru çözümü yapmak, öğrencinin çözüm yeteneğini geliştirir ve bir adım daha ileriye taşır. Her tarz dediğim bu sorular da size uygun olmalıdır. Çünkü hiç soru tekniğini bilmeyen öğrenci, zor sorulardan başlarsa zaten başlamadan kaybeder. Kaybetmemek için sabırlı bir şekilde devam edin.

Üçüncü unsur: “Çözdüğünüz sorulardan verim almak” en önemli unsurdur. Çünkü insan bilmediğini çözemez. Eğer çözemiyorsanız tekrar o konu hakkında bilgi arayışına başlamalısınız.

Dördüncü unsur: Her öğrenci her soruyu çözemez, her öğrenci kendi seviyesine yakın soruları çözer. Bir üst seviyeye çıkabilmesi için temelinin sağlamlığı, önemlidir.

Beşinci unsur:Size bir sır vereyim mi? Sınava hiçbir zaman hazır olamayacaksın. Her konuyu çok iyi bilsen bile, hep kendini eksik hissedeceksin. Çünkü çalışan öğrenci hep kendini eksik hisseder ve hep daha fazla bilgi arayışı yapar. Sınava tam anlamıyla hazır hisseden öğrenci ise çalışması kısa bir özetten ibarettir.

Öğrenci sayısı kadar, soru çözüm teknikleri vardır. Bunun için ise her öğrencinin günlük minimum soru sayısını kendi seviyesi belirler. Ama bu seviyeyi küçük görüp soru sayısı artırmak çok yanlış bir davranıştır. Kendinizle barışık olup, başta bu sınavı başarıyla tamamlarsanız devamının geleceğinden eminim. Öğrenciler soru sayısından çok ne bildiklerini sorgularlarsa eğer, soru sayısının kendiliğinden artığını göreceklerdir.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA