Ultrason ile nasıl bilgiler elde edebilirim?

Gebelik şüphesi ile anne adayları öncelikle idrar ve kan testleri yaptırarak hamile olup olmadıklarını öğrenebilirler fakat bunu öğrenmek sağlıklı bir gebelik geçirmek için yeterli değildir. Sağlıklı bir hamilelik süreci ve sağlıklı bir doğum süreci için gebelikte uygun zamanlarda mutlaka ultrason ölçümleri yapılmalıdır.

Gebeliğin yaklaşık 4. Haftasından sonra daha sağlıklı sonuç alınan ölçümler sırasında aşağıda sıralanacak değerlerin hepsi öğrenilebilir.ultrason

Gebelikte Ultrasonla Ölçülebilen Değerler

  • Gebelik Kesesi: Vajinal ultrasonla yaklaşık 5 haftalıkken gözlenebilen gebelik kesesi, karın ultrasonunda 6 haftalıktan sona gözlenebilir.
  • Yolk Kesesi: Gebelik kesesi 1 santimetre büyüklüğüne ulaştığında gebelik kesesi içinde izlenen kesedir. Yolk kesesinin boyutu ve yeri de hamileliğin düşük ihtimaline sahip olup olmadığını gösteren bir veridir.
  • Kafa Çevresi Ölçümü (HC): Fetüsün başının tamamıyla ölçüldüğü değerlerdir. Gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu gösteren başarılı bir yöntemdir.
  • Baş – Popo Ölçümü (CRL): Fetüsün kaç haftalık olduğunun belirlenmesini sağlayan CRL ölçümü fetüsü poposundan başın en üst kısmına kadar ölçerek yapılır.
  • Biparietal Çap (BPD): 13 hafta sonrasında yapılabilen bu test kafanın iki yanındaki biparietal kemiklerinin arasının ölçülmesiyle bulunur ve bu ölçüm de gebelik haftası ile alakalı güvenilir bilgi sağlar.
  • Fetal Ense Kalınlığı (NT): Gebeliğin ikinci evresinde ölçümü yapılır ve fetüsün boyun arkasının kalınlığı ölçülür.

Bebeğin sağlıklı olup olmadığı, kaç haftalık olduğu, boyu ve kilosu gibi verilere ulaşılmasını sağlayan gebelikte ultrasonla ölçülebilen değerler bunlardır.

Önerilen Paylaşım 1:Bir Annenin Bebeğine Mektubu !

Önerilen Paylaşım 2:Çocuklar için oyuncak seçimi-Devamı

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer