Uçak Bakım Mühendisi

Uçak bakım mühendisi, adından da anlaşılacağı gibi uçak üzerinde teknik ve mekanik bakımları gerçekleştiren insanlara denir. Uçak bakım mühendisleri, uçakların ve hava yolu araçlarının büyüklüğünden kaynaklı olarak takım arkadaşları fazla olan mühendislerdir.

Uçak bakım mühendisleri, Uçak mühendisi olarak ta adlanrıdılırlar.

Uçak bakım mühendisleri, hava yolu araçları üzerinde yeni yapılacak yada önceden yapılmış olan sistemlerin, parçalrın bakımı onarımı ve montajı işlerini yaparlar.

Uçak bakım mühendisleri genelde iş akış yönetimi ve planmlama raporlama işlerini yaparlar. Uçak bakım mühendisleri, uçak bakım teknisyenlerinin yapacağı iş planının hazırlanması, yapılacak iş için ön alışma ve planlama yapılmasını sağlamaktadır.

Uçak bakım teknisyenleri genel olarak 4 kategoriye ayrılmaktadır.

  1. A Kategorisi : Hat Bakımı ve Mekanik işler Teknisyeni
  2. B1 Kategorisi : Hava arçları- mekanik bakım teknisyeni
  3. B2 kategorisi : Hava araşları aviyonik teknisyeni
  4. C Kategorisi : Hava araçları üs bakım mühendisleri ve teknisyenleri

olarak dört kategoriye ayrılmaktadır.

Uçak Bakım Teknisyeni Maaşları

Uçak bakım teknisyenleri çalışılan kuruma bağlı olarak farklı maaş almaktadırlar. Ancak genel olarak, bir uçak bakım teknisyeni 1800 lira ile 4000 lira arası maaş almaktadır. Tabi bu maaşların miktarında ikramiye gibi ek gelirlerinde etkisi vardır. Bir asgari ücretin 2 yada 3 katı olarak maaş alan uçak bakım teknisyenleri bulunmaktadır.

Uçak bakım teknisyenleri, kazandıkları tecrübe ve bilgilere göre maaşlarını arttırabilirler. Uçak bakım teknisyenleri, yaptıkları işte ne kadar uzman olurlarsa o derecede maaşları da artacaktır.

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları & Uçak Mühendisi Maaşları

Uçak mühendisi maaşları genel olarak, tecrübelerine göre maaş almaktadırlar. İlk işinde bir uçak mühendisi, 2000 ila 3000 lira arasında maaş ile işe girmektedir. Daha sonra uçak mühendisi uzmanlaştıkça maaşlarıda artmaktadır. Genel bir toparlama yapacak olursak bir uçak mühendisi 2000 lira ile 40.000 lira arasında maaş alabilmektedirler. Bunların yanısıra 3 aylık periyotlar gibi dönemlerde yapılan ikramiyeler ile uçak mühendisi maaşları iyi bir miktara ulaşabilmektedir. Tabiki yapılan işin ve sahip olunan sosyal haklarında maaşın yanında ekstra olarak sahip olunan güzel durumlar olduğunu unutmamalıyız.

Önceden de belirttiğimiz üzere bu maaşlar tamamen kişiye bağlı olarak değişiyor. Ne kadar işinizde uzmanlalırsanız o derecede maaş miktarınız da artacaktır.1 Yorum
@Memduh - 2017-05-19 22:49:33

uçak bakım teknisyeni maaşları hayalini kurduğum şeye kavuştum sonunda herkese selamwww.gencturkhaber.com - ANASAYFA

uçak bakım teknisyeni maaşları hayalini kurduğum şeye kavuştum sonunda herkese selam