Türkiye’de Nerelerde Yamaç Praşütü Yapılır ?

Yamaç Paraşüdü Yapılacak Yerler

Tarihi İstanbul ili, bu yeni spor olanyamaç paraşütü için oldukça elverişli yükseltilere sahiptir. Avrupa yakası tarafında, Çatalca ormanlı köyü yamaç paraşütü, karaburun yamaç paraşütü, Silivri yamaç paraşütü, Anadolu yakasında ise şile sahilinde yamaç paraşütü yapılabilme imkanları bulunabilmektedir. Bu durumun yanında bahsi geçen bu yörelerde, Tandem (ikili) yamaç paraşütü yapmakta mümkün olup ve asıl sürpriz ise Tandem yamaç paraşütü vasıtası ile  istanbul’da yamaç paraşütü yapmak için eğitim almanıza herhangi bir gereksinim yoktur. Bu konuda uzmanlaşmış pilotlar sayesinde, artık istanbul da yamaç paraşütü yapmak hiç de zor değil ve gayette keyifli.yamaç paraşüdü 1

Fethiye – Ölüdeniz

Yamaç paraşüdü denince hepimizin aklına Fethiye Ölüdeniz gelmektedir. Kimse bunu inkar edemez. Gerek ülkemiz için, gerekse de dünya için Ölüdeniz, tam bir yamaç paraşütü cennetlerinden bir yerdir. Eşsiz, akıl almaz doğası, güneşi ve denizi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti büyülemektedir. Yamaç paraşüdünün yapıldığı bu söz konusu bölge her çeşit outdoor aktivitesine müsait bir doğaya sahip olmasının yanında, 1900 metrelik babadağ, kalkış pisti ile yamaç paraşütü sporunu en popüler yapıldığı yerlerin başında gelmektedir.

Fethiye Ölüdeniz’de amatör pilot olarak eğitimlerini tamamlamış olan pilot adayları için, ileri uçuş teknikleri eğitimive dahası profesyonel pilotlar için de uçuş turları düzenlenmektedir. Ölüdeniz’e inmek için yüksek olan Babadağ’dan yapılan düz bir uçuş yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Tecrübe sahibi olan pilotlar, yükselen hava akımlarının değerlendirilmesini yaparak, saatler süren gökyüzü yolculuğu yapabilmektedirler. Yapılan uçuşlarda ise şöyle bir durum göze çarpıyor ki, sabah ve akşam uçuşları genelde manzara agırlıklı, öğle saatleri uçuşları ise sıcak hava akımları ile uzun süreli uçuşlar için elverişli ortamlar oluşturmaktadırlar.

Denizli – Pamukkale

Denizli ilimizin ılıman iklimi ve yine bu ilin elverişli yüzey biçimleri sayesinde bütün yıl boyunca yamaç paraşütü eğitimlerine Denizli Pamukkale bölgesi olanak vermektedir. Traverterler burayı vazgeçilmez kılmaktadır.

Bolu – Abant

İstanbul’a pek de uzak olmayan Bolu, çoğu ormanla çevrili o manzarasının yukarılardan görünebilmesi için yamaç paraşüdü buarada aktif oaarak yapılmaktadır. Bazı şeylere bir anlam kazandırmaya çalışıyorsak şayet, tecrübeli pilotlaın eğitmen olarak katıldığı yamaç paraşütü eğitimleri örencik yaylası çevresindeki tepelerde yapılmaktadır.

Denizli – Kaklık

Kaklık tepesi de kalkış noktası yaklaşık 50 metre irtifaya sahip ve bahsi geçen tepenin zirvesi 300 metreyi geçmektedir. Paraşüdün kalkış noktasının dik eğimi hafif rüzgarda bile belirgin bir kaldırıcı bandın oluşmasını sağlamaktadır. Kaklık uçuş noktasının yeri ise, İstanbul Denizli karayolu üstünde denizli’ye gelmeden 45 km. öncedir. Şimdiden kolay gelsin.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA