menü resmi

Tırnak Kararması Nasıl Geçer

Tırnak Kararması Nasıl Geçer?

Tırnaklar elin estetiğine katkıda bulunan bölgelerden biridir. Bu bölgenin herhangi bir sorun içinde olması, ellerin eskiye nazaran estetikten yoksun gözükmesine neden olabilir. Tırnak kararması durumu bazı problemlerden sonra sıkça karşımıza çıkar.

Neden Olur?
 • Sorunun en çok ortaya çıkışı tırnağın hasar almasından sonra görülür. Özellikle şiddetli ve keskin bir darbe tırnağın kararmasına zemin hazırlayacaktır. Buna ek olarak vücutta oksijen miktarının düşmesi, vücudun bu tarz bir alarm vermesine neden olabilir.

 • Sağlıksız ayakkabı seçimleri de tırnaklarda bazı sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Özellikle tırnak kararması ve şişkinlik bunlar arasındadır. Kişilerin bu nedenle ayakkabı seçimini gözden geçirmeleri tavsiye edilir.

 • Tırnak sedefi, egzama gibi hastalıklarda sorunun görülmesini kolay bir hale getirir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu rahatsızlıklar tırnaklarda ağrıyla birlikte kararmaları meydana getirecektir.

 • Öte yandan bazı ciddi hastalıklarda tırnaklarda kararma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Eğer birden fazla tırnağın karardığı görülüyorsa, o zaman vakit kaybetmeden bir uzmana görüşmek şart haline gelmiştir.

Tırnak Kararmaları Nasıl Geçer?

Tırnak kararmaları tedavisi öncesinde sorunun neyden kaynaklandığının belirlenmesi çok önemlidir. Özellikle duruma ağrılarda eşlik etmiyorsa, aşağıdaki yöntemleri kullanarak sonuç almanız mümkündür.

Ayak Tırnaklarındaki Kararmalar İçin

Ayak tırnaklarında meydana gelen kararmalar çok sık bir şekilde karşımıza çıkar. Özellikle yoğun bir çalışma hayatına sahip olarak çalışan kişiler, bu tarz bir şikâyette bulunabilir. Ayak tırnaklarında yer alan bu durumu geçirebilmek adına öncelikle tuzlu suyun içinde bekletmeniz gerekiyor. 20 dakikalık sürenin sonunda ayaklarınızı bu suyun içinden çıkararak bol su yardımıyla temizlemelisiniz.

tırnak kararması

İşlemin sonuç verebilmesi adına her gün boyunca uygulamaya devam etmeniz gerekir. Aynı zamanda tırnaklarda gazlı bezin bekletilmesi de bir derece rahatlamayı sağlayabilir.

Mantar Problemleri İçin

Bazı yanlış alışkanlıklardan sonra ayak tırnaklarında mantarların görülmesi kaçınılmaz bir hale gelebilir. Günlük yaşantıyı biraz daha gözden geçirerek sorunun neyden kaynaklandığının sorgulanması yapılmalıdır. Tırnakların çok kısa bir şekilde kesilmesi bu tarz bir durumu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle tırnak bitimine kadar kesimin yapılmaması gerekir.

Öte yandan aseton gibi kimyasalların çok sık bir şekilde kullanılması durumu kaçınılmaz bir hale getiriyor. Bu kimyasallar tırnağın yıpranmasını biraz daha kolay bir hale getirir. Bunlara ek olarak ağır sporların sayısında bir kısıtlama getirmek doğru bir adım olacaktır. Bu tarz sporlar vücutta morlukların devamlı olarak görülmesine neden olabilir.

Bu adımları denediğiniz takdirde bir aylık sürenin sonunda tırnak kararmalarının önüne kesin olarak geçmek mümkündür. Eğer bu sürenin sonunda da kararmalar devam ediyorsa, o zaman mutlaka bir uzmanla görüşmeniz gerekecektir. İhmal edilmemesi gereken önemli bir sorundur. Ciddi hastalıkların belirtileri arasında ilk sırada olduğu için fazla zaman kaybetmeden kaynağının ne olduğuna bakmak gerekir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • darbe sonucu tırnak morarması nasıl geçer
 • parmak sıkışması tırnak morarması tedavisi
 • ayak tırnakları niye kararır
 • darbe sonucu tırnak morarmasına ne iyi gelir
 • ayak baş parmak morarması nasıl geçer
 • tırnak morarması kalp
 • tırnak ezilmesine ne yapılmalı
 • ayak tırnaklarının kahverengi olması
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.