Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı nasıl yapılır ? Tırnak bakımı için neler yapılabilir ? Tırnak Kesme. Tırnak Tırtıkları.

Sağlıklı, güçlü, pürüzsüz ve bakımlı tırnaklar, genel sağlığınıza ve güzel görünmenize katkı sağlar. Birçok sağlık probleminin tezahürü olduğu için tırnaklardaki biçimsizlikleri, tırnak tırtıklarını görmezden gelmemelisiniz. Bu gibi belirtiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için muhtemel nedenlerini ve çarelerini bilmeniz gerekmektedir.

Tırnak Tırtıkları Olası Nedenleri

 

Vitamin Eksikliği

Tırnak tırtıkları, özellikle B12 Vitamininin eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Gerekli besin maddelerinden yoksun bir beslenme, çeşitli beslenme yetersizliklerine yol açabilir ve tırnaklardaki girinti, tırtıkları bu beslenme yetersizliklerinin olası nedenlerinden sayılabilir.

Travma

Tırnaktaki tırtık bozuklukları, çivi gibi sert metallerin zorlanması tırnak ile çıkarılmaya çalışılması veya tırnak yenmesi nedeniyle de oluşabilir.

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, ciltte mantar gelişimi ile karakterize bir cilt bozukluğudur. Sedef hastalığının yanı sıra cilt lezyonlarının gelişmesi, tırnak tırtıklarının oluşmasına neden olabilir. Semptomlar, büyük miktarda alkol alınmasıyla da tetiklenebilir.

Reiter Sendromu

Reiter sendromu çeken hastalarda, eklem ağrısı ve bazı bölgelerde şişme ile gözlerde ve üriner sistemin inflamasyonuna neden olurlar. Reiter sendromunda tırnak tırtıkları da görülebilir. Reiter sendromunun belirtileri, kadınlarda erkeklere göre daha şiddetlidir.

Alopesi Areata

Alopesi areata, hastaların özellikle kafa derisinden yaralanmalarından kaynaklı saçlarını kaybettiği bir cilt durumudur. Tırnaklardaki delikler de alopesi areatlarda görülür.

Evde Tırnak Bakımı

Tırnak tırtıklarının belirli sebeplerine yönelik çeşitli tedavi yöntemlerinin yanı sıra, çeşitli ev ilaçları tırnak tırtıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Bu ev ilaçlarının bazıları şöyledir:

Tırnak Tırtıkları için Vitamin Takviyesi Alınması

Tırnaklarınıza zarar vermemek için tırnaklarınızı zorlayıcı ve kanartıcı şekilde sert metallerle temas ettirmeyiniz. Tırnaklarınızı bir araç olarak kullanıp; birşeyleri tırnaklarınızla açmak veya bir şeyleri tırnağınızla çekmekten kaçınmalısınız. Tırnaklarınızı ısırmayın, yemeyin.

Tırnaklarımı Temiz ve Kuru tutun

Her türlü enfeksiyonu önlemek için tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun. Sert kimyasallar kullanırken veya bulaşık yıkarken, pamuk astarlı lastik eldivenler giyin.

Tırnak Bakımı için Diğer Günlük İpuçları

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesip bakımını yapmalısınız. Tırnaklarınızı düzenli olarak el losyonu ile nemlendirin.

Tıbbi Tedaviler

 

Sedef hastalığı için

Psoriyaz, tar müstahzarları, antralin kremi, steroid krem, salisilik asit kremi ve Vitamin-D benzeri krem ​​gibi çeşitli topik uygulamalar uygulanarak tedavi edilir.

Reiter Sendromu için

Reiter sendromu, enfeksiyon için antibiyotik, ağrı için non steroid inflamatuar ilaçlar ve bağışıklık sistemini kontrol altına almak ve inflamasyonu kontrol altına almak için immünosüpressan, kortikosteroidler ve tümör nekroz faktörü inhibitörleri dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar reçete ile alınarak tedavi edilir.

Alopesi Areata için

Alopesi areata tamamen iyileştirilemez; Bununla birlikte, çeşitli tedavi seçenekleri ile saç yeniden büyür. Kortikosteroid ilaçlar, inflamasyonu kontrol etmek için otoimmün hastalıklar için reçete edilir. Topikal uygulama olarak kullanılan diğer bir ilaç ise Rogaine veya minoksidildir.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bayanların tırnakları çok önemlidir çooook :P