menü resmi

Tıp Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Liseyi bitirdiniz artık üniversite ile aranızda tek bir engel kaldı oda üniversiteye giriş sınavı. Fakat siz hala seçeceğiniz bölümü kafanızda netleştiremediniz. Sınav sonrasında Tıp bölümünü seçmeyi düşünenleriniz için meslek hakkında, mesleğin geleceği hakkında ve okulu okurken yaşayacaklarınız hakkında bir yazı derledik. İşte Tıp Bölümü ve Doktorluk mesleği hakkında bilgiler.

Tıp Bölümü Amacı:

İnsanların sağlık problemlerine derman olmak, yaşanan sağlık problemlerini çözmek adına çalışma yapacak hekimleri eğitmektir. Tıp fakültesi eğitimi 6 yıldan oluşmaktadır. Fakülteyi bitirdiğinizde aldığınız diploma ile pratisyen hekim olarak adlandırılırsınız. Uzmanlık yapmak için “Tıpta Uzmanlık Sınavı(Tus)” girmeniz gerekmekte.

Tıp Fakültesi Öğrenim Hayatı:

Üniversite eğitiminiz az öncede bahsettiğimiz gibi 6 yıl sürüyor. Fakat 6 yıl içerisinde birbirinden farklı 3 eğitim sistemi ile karşılaşıyorsunuz. Bunlardan ilki 1, 2 ve 3.
sınıflarda göreceğiniz teorik ağırlıklı eğitim. Diğeri 4 ve 5. sınıflarda pratik eğitim. 6. sınıfta ise aile hekimliği kademesinde eğitim. Biraz daha açıklamak gerekirse ilk üç yıl boyunca ağırlıklı olarak teorik bilgiler öğreniyorsunuz.

tıp bölümü

Vücudumuzda yer alan sistemleri, işleyişleri, kemikleri, kasları, damarları. Tabi pratik dersleriniz ilk üç yıl içerisinde de olacak ama ağırlıklı olarak teorik  eğitim alıyorsunuz. 4. sınıfa geçtiğiniz zaman artık dersleriniz ağırlıklı olarak fakülte değil hastanede birebir doktorların yanında almaya başlıyorsunuz.

Tıp Fakültesi Okumak isteyenlere Tavsiyeler

2 yıl içerisinde hastanede yer alan tüm bölümlerde belli süreler ile staj görüyorsunuz. 6. sınıfa ulaştığınızda artık size doktor diyebiliriz. Tıp fakültesinin 6. yılı tamamen stajyer çalışan diyebiliriz aslında. Kendi başınıza hasta karşılama yetkiniz, kendi başınıza muayene ve kendi başınıza tanı koyma yetkiniz var.

Tıp Fakültesi İçin Gereken Nitelikler:

Tıp fakültesinde okumak her insanın rahatlıkla yapabileceği bir iş değil. Tıpa, biyolojiye, kimyaya özel bir ilgi gerektiriyor. Bu ilginin dışında üstün bir akademik yeteneğe, el göz koordinasyonuna ihtiyaçları var. Ayrıca tıp fakültesi okumak isteyen biri kesinlikle insanlara yardım etmek adına Tıp fakültesini seçmesi gerekir.

Kendine belli ilkeler edinmeyen kişiler okul hayatında yaşadığı zorluklar sonucu okulu bıraktığı gözlemlenmiştir. Ayrıca tıp fakültesi eğitimi uzun ve masraflı bir üniversite eğitimidir. Okumayı düşünen kişilerin bu detayları göz ardı etmemesini öneririm.

Şimdiden eğitim hayatınızda başarılar dileriz 🙂

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • tıp mezunları iş olanakları
  • tıp fakültesini bitirdikten sonra ne yapılır
  • doktorların iş imkanları nelerdir
  • tıp mezunları ne kadar maaş alır
  • tıp mühendisliği iş ilanları
  • doktorluk ve doktorluk birimleri nedir
  • tıp mühendisliği nedir maaşı
  • tıp fakültesini bitirdikten sonra mecburi hizmet
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Naz -
2018-04-25 14:23:21

Tıp Bölümü iş konusunda hiçbir zaman sıkıntı çekmeyeceğiniz bir bölümdür. Mezun olduktan sonra çok kolayca bir hastanede işe başlayabilirsiniz. Belli bir uzmanlık alanında kendinizi geliştirirseniz yurtdışına bile gidebilirsiniz.

@Hafız Aytaç -
2018-03-25 03:17:23

Tıp bölümü zordur öyle herkes kolaylıkla kaldıramaz, aldıkları maaşı da sonuna kadar hakediyorlar sonuçta herkesin yapamadığı bir meslek

@Kerimcan -
2018-03-22 08:20:29

Çocuklar çok uzun okuyorlar bunun uzmanlığı var sark görevi var varda var . O yuzden en saygı gösterilecek mesleklerden biri bence. Aldıkları parayıda hak ediyorlar ne zaman gitsem çok ilgileniyorlar sağolsunlar.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.