menü resmi

Testisler Neden Küçülür

Testis Küçülmesinin Nedenleri Nelerdir

4 cm olan bir testis boyutu erkekler için ideal ölçüdür. Adı geçen testislerin erken vücudunda üstlendiği iki görev bulunmaktadır. Bu görevlerden ilki sperm üretmek diğeri ise erkeklik hormonu olan testosteron üretmektir. Bunların yanı sıra kimi erkek bireylerin testisinde küçülmeler meydana gelebilmektedir.

Bu küçülmelerin ise çeşitli nedenleri olabilir. Örnek verecek olursak, uyku hakkında sıkıntıları olan bireyler bu sorun ile karşılaşabilir. Yani düzenli uyku saatleri olmayan, fizyolojik uyku saatleri kaçıran ve uzun süreli uyuyan bireyler bu sorun ile karşılaşabilirler. Testislerin küçülmesi ile birlikte vücudun ürettiği sperm sayısında da bir azalma görülmektedir. Bu azalma yüzde otuz seviyelerine kadar çıkabilir.

Alkol kullanımı ise testislerin küçülmesine neden olan bir diğer etkendir. Sürekli alkol tüketimi yapan bireylerin çoğunda bu sorun ortaya çıkmaktadır. Belirli hastalıklar nedeni ile radyoterapi ya da kemoterapi gören hastalarda da aynı sıkıntı yaşanabilir.

küçük testis

Testis küçülmesine neden olan bir diğer etken ise özellikle vücut geliştirme sporları ile ilgilenen erkek bireylerin kullandığı hazır testosteron depolarıdır. Bu depolar testisleri küçültmek ile kalmayıp tembelleşmesine de neden olur. Kısacası cinsiyet hormonlarının seviyesini etkileyecek her türlü madde ile birlikte bu sorun ortaya çıkar. Vücudun aşırı alüminyum maddesine maruz kalması testisleri oksidatif strese sokacağı için testislerde bulunan hücrelerin ölümüne neden olabilir.

Hücrelerin ölmesi testis küçülmesine neden olacağı için bireylerin alüminyum folyo ile muhafaza edilmiş ürünleri tüketirken dikkatli olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bireylerin geçireceği bazı rahatsızlıklar da bu sorunu tetiklemektedir.

Kabakulak, prostat kanseri, siroz, testis kanseri, böbrek yetmezliği ve HIV hastalıkları bu sorunu tetikleyen hastalıkların başında gelmektedir. Testislerin bulunduğu bölgeye gelecek herhangi bir darbe de aynı soruna neden olabilir. Bundan dolayı sporcuların birçoğu bu konu hakkında risk altındadır. Uyuşturucu madde kullanımında bulunan erkek bireyler ile birlikte yaşları ilerleyen erkek bireylerin de aynı sorun ile karşılaşması beklenebilir.

Testislerin Küçülmesini Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

Testis küçülmesine neden olan tüm nedenleri yazdık bununla birlikte bu sorundan kurtulmak için belirlenen nedenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu neden ile ilk olarak bireylerin belli bir uyku düzenine sahip olması gerekmektedir. Alkol tüketimi çok yüksek seviyelerde ise aşağıya çekilmelidir. Bunun ile birlikte cinsel yaşantı belli bir düzen içerisinde olmalıdır. Eğer testis küçülmesinin nedeni geçirdiğiniz iltihaplı bir hastalık ise bunun tedavisine bir an önce başlanmalıdır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • küçülen testis büyür mü
  • testis büyüklüğü
  • testis küçülmesi nasıl anlaşılır
  • testis küçülmesi hakkındaki tüm sorular
  • testis büyüklüğü farkı
  • testisin küçük olması ne ifade eder
  • sol testisin küçük olması
  • erkek yumurtalık sorunları hakkındaki tüm sorular
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Kerem -
2018-03-13 09:41:26

Erkek sağlığı için önemli bir unsur ve konu hakkında güzel bilgi paylaşımı. Nedenlerini pek fazla bilmiyordum fakat farkında olmadan kullanmıyorum dikkat etmek gerekli. Bir erkek için olmazsa olmazlardan sonuçta çok önem verilmesi gerekiyor.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.