Telefon Faturam Çok Geldi !

Hangi hat olursa olsun hepimizin canını sıkan durumlardan birisi telefon faturalarının beklediğimizden fazla gelmesidir. Bazen farkına varıyoruz, genelde faturasız hatlarda bu durumlar fazla olmamaktadır. Bunun nedeni genelde faturasız hatlarda belirli bir alt limit bulunmaktadır. O limitn altına inemiyorsunuz, örneğin konuşma yaptığınız faturalı(kontorlü) hattınızda TL miktarı bittiği zaman eksi 5 lira gibi bir değere kadar borçlu olarak kullanabilirsiniz. Tabi bu borçlanma hattınıza TL yüklediğiniz anda otomatik olarak kesiliyor.

Fakat faturalı hatlarda durum biraz farklı, faturalı hatlarda herhangi bir alt limit genelde bulunmuyor. Eğer kullandığınız tarifede alt limit, borç limiti belirli değil ise o zaman çok büyük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Telefon Faturasının Fazla Gelmesinin Nedenleri

  1. Kullandığınız pakette olan konuşma-internet-mesaj sayısının bitmesi ve sizin bunu farketmeden kullanmaya devam etmeniz.
  2. Kullandığınız hatta göre bazı özel servisleri kullanmanız. Bunalr maç sonuçları, hava durumu, piyango sonuçları gibi ekstraya giren servislerdir.
  3. Yurtdışı aramalarınızda ve mesajlaşmanızada. Yurtdışı ücretleri yurt içi ücretlerinden fazladır ve çoğu pakette sizlere verilen konuşma-mesaj yurtdışı için geçerli değidlri. Ekstra ücret alınır.
  4. Bir ay içerisinde iki defa tarife değişikliği. Bu durumlarda önceki faturanız ve en son geçtiğiniz tarifedeki faturanız ikisi beraber size gelebilir. Tarife değişikliklerinde en az 1 ay bekleyiniz.
  5. Faturanın geç ödenmesi sonucu faiz ve açmkapama bedelinin yansıması.
  6. Eğer bir kampanyaya dahil olduysanız sözleşmeye imza attıysanız sözleşme son tarihinden önce cayarsanız aradaki fark ücretini ödemeniz gerekir.
  7. Paketleriniz bittikten sonra ek paket almanız sonucu faturanız fazla gelebilir.
  8. Eğer yurtdışına çıktıysanız ve yurt dışı paketiniz var ise anlaşmalı ülkelerde faturanız fazla gelmez. Fakat anlaşmalı olunmayan ülkelere giderseniz o zaman faturanız fazla gelebilir.
  9. Sahip olmadığınız paket kullanımı. Mesela siz konuşma ve mesaj paketlerini almış olunuz. Fakat internet paketiniz olmamasına rağmen internet kullanırsanız o zaman faturanız çok gelebilir.

Durum şu arkadaşlar, biraz bilinçli olursak Faturam çok geldi sözünü kullanmazsınız. Sahip olduğunuz paketi ayrıntılı olarak biliniz. Hattınızda kullandığınız paketlerin limitlerini, kaç GB internet hakkınız, kaç dakika konuşma hakkınız kaç adet mesaj hakkınız olduğunu aklınızda tutunuz. Arasıra hatta her gün bir defa ne kadar hakkınız kaldığını kontrol ediniz.

Son olarak İnternet kullanımı ile bir hatırlatma yapalım. Bazen insanlar İnternet Paketleri bittiği zaman interneti kullanmıyor fakat Mobil Dolaşım yani interneti açık bırakıyor. Kendisi internete girmiyor belki fakat, programlar farkında olmadan güncelleme yapıyor, arkadaşları whatsapp gibi programlar üzerinden mesaj gönderiyor. Yada internet paketinin bittiğini bilmeyen yakınları internete giriyor. Sizlere tavsiyemiz, internet paketiniz bittiği anda hemen internet bağlantısını tamamen kapatınız.

Eğer yukarıdaki nedenlerden hiçbiri mevcut değilse, o zaman kullandığınız telefon hattınıza ait müşteri hizmetlerini arayarak bir sorgulama yapmasını isteyebilirsiniz.1 Yorum
@Tayfun - 2018-03-19 12:11:01

Ben anlamıyorum ki bu operatör firmaları ne yapmak istiyor? Hey ay faturam neredeyse 5 10 TL yüksek geliyor. En kısa zamanda tüketici hakem heyetinden davacı olacakwww.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Ben anlamıyorum ki bu operatör firmaları ne yapmak istiyor? Hey ay faturam neredeyse 5 10 TL yüksek geliyor. En kısa zamanda tüketici hakem heyetinden davacı olacak