menü resmi

Sunucu İşletim Sistemi Konuları Nedir

Sunucu İşletim Sistemi Konuları Nedir

Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak verileri kendi aralarında paylaşmasına ve yapılmakta olan projeleri kolay bir şekilde aktarabilmesine ağ denmektedir. Bir ağ sistemin oluşturmaktaki asıl amaç oluşturulmuş olan kaynakları paylaşmaktadır. Günümüzde internet ağ yapısı oldukça gelişmiş bir yapıya sahip durumdadır.

Hemen hemen herkesin evine girmiş olan internet insanların hayatlarını oldukça büyük oranlarda kolaylaştırmayı başarabilmiş bulunmaktadır. Kullanıcıların belli düzeylerde kullanmış oldukları ağlar belli bir alanda bulunarak hizmet vermektedirler. Bu sistemlere bilgisayar alanında sunucu denilmektedir. Ağ sistemlerinin yönetilebilmesi için kurulmuş olan bu sunucular üzerinden sizlere veriler sağlanarak internette gezinmenize yardımcı olmaktadır.

Veriler kullanıcılar tarafından internet ağı ile eklenmektedir. Bunların hepsi normal olarak görmüş olduğumuz bir kasanın yapısına benzer şekilde tasarlanmaktadır. Fakat içerisinde bulunan donanımların bilgisayarlarda bulunan yapılara göre 10 kat daha hızlı ve değişik çalışma mantığı ile hizmet vermektedir.

Sunucu İşletim Sistemi Nedir?

Tüm ağları yönetebilmeyi başarabilen, özel olarak geliştirilmekte olan yapılara sunucu işletim sistemi denilmektedir. Dünyada en çok kullanılmakta olan sunucu işletim sistemi ise Windows olarak bilinmektedir. Firmanın ilk kuruluşları farklı amaçlar içerisinde kurulmuş olsa da zamanla bir sunucu işletim sistemi haline gelerek hizmet vereye başlamış durumdadır.

Sunucu İşletim Sistemi ders Konuları

Yapmış olduğu çalışmalar neticesinde şuanda kullanmış olduğumuz bilgisayarların hepsinde hemen hemen Windows işletim sistemi bulunmaktadır. Kullanıcıların bu işletim sistemini çok kullanmalarının yanında içerisinde yer almakta olan donanım araçlarını kolaylıkla bulabilmektesiniz. Yazıdan da anlaşılacağı üzere İşletim sistemi, bilgisayar içerisinde yer almakta olan donanımların kullanmamıza olanak sağlayan yazılımdır.

Sunucu Sisteminin Donanımdaki Etkisi

Bilgisayarların ilk açılma anından itibaren çalışmakta olan sunucu işletim sistemleri kasa içerisinde bulunan donanımların birbirleriyle birlikte iletişim kurmalarına olanak sağlamaktadır. Donanımsal olarak sunucuların, daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için oluşturulmuştur. Peki sunuculara neden ihtiyaç duyarız? Sunuculara bilgisayar üzerinde yapmış olduğumuz çalışmaların saklanabilmesi veya internet üzerinde yapmış olduğumuz dolaşımları gerçekleştirmek için ihtiyaç duymaktayız.

İnternet üzerinde gerçekleştirmiş olduğunuz her bir paylaşım sunucu olarak adlandırmış olduğumuz sistem sayesinde gerçekleştirmekteyiz. Şuanda bile bu yazıyı okumanıza imkan sunan sistem bile sunucudur. İnternet adresimizin hizmet almış olduğu sunucu sistemleri sayesinde sitede paylaşılmakta olan herhangi bir paylaşım bu sunucular üzerine kaydolarak veri kaybını önlenmiş olmaktadır.

Sunucularda Veri Kaybı Engellenmek İçin Neler Yapılır?

Sunucu sistemlerin çalışmaları oldukça titiz bir şekilde sürdürülmektedir. Çünkü olacak olan herhangi bir arızada internet adresinin sizlere hizmet vermesi imkansız bir hale gelecektir. Sistemin ısınması veya oluşmuş olan donanımsal hatalarını giderebilmek için yedek sunucu devreye girmektedir. Buda kullanıcıların gezintilerini yapmalarına engel olmamaktadır.

RAID olarak isimlendirilen teknoloji sayesinden de internet ağı üzerinde paylaşmış olduğunuz verileri kaybetmemek için hizmet vermektedir. Sunucular genelde yedekli yapılar ile çalıştıklarından dolayı oluşacak bir arızada hizmet vermeyi kesmeyecek şekilde ilerlemesini sürdürmektedir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • sunucu işletim sistemi ders notları
  • sunucu işletim sistemi nedir
  • sunucu işletim sistemi sınav soruları
  • sunucu işletim sistemi dersi
  • sunucu işletim sistemi kurmak
  • bilgisayar programcılığı sunucu işletim sistemleri ders notları
  • sunucu işletim sistemleri pdf
  • sunucu işletim sisteminin dizin hizmetini yönetmek
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Soner -
2018-04-03 00:00:22

Ben bu sunucu işletim sistemlerini öğrenmeyi çok istiyorum ve bu işletim sistemlerini öğrendikten sonra Raspberry Pi ile sensör uygulamaları yaparak sunucuya göndermek istiyorum. Bu tarz yazıların devamı gelirse güzel olur iyi günler.

@burak -
2018-03-07 20:38:16

Sunucu yönetim konusunda ülkemizdeki birçok kişinin eksiklikleri bulunmakta. Ben de tam bilmiyordum fakat bu yazıdan sonra birşeyler öğrenmeye başladım gibi

@Eren -
2018-03-06 09:39:18

Açıksa bu bilgiler benim için çok iyi oldu . Şuana kadar hep ezbere işlem yaptım okulunu okumadığım içindir hep görerek öğrendiğimiz için bu notları alıyorum ilerde yardımcı olacaktır. En azında gelip birisi soru sorarsa burdan yanıtları verebilirim.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.