Sözleşmeli Veteriner Ve Alımı

Sözleşmeli Veteriner Ve Alımı

Tercih kılavuzunun yayımlanmasının ardındansözleşmeli veteriner ve alımıkonusu veteriner mezunların ilgi odağı oldu. Tarım Bakanlığı tarafından yapılan sözleşmeli alımlarda Temmuz ayı veteriner hekimler için son derece heyecanlı bekleyiş ile geçti. 2 bin 58 personel Tarım Bakanlığı’nın 4 Temmuz 2017 tarihinden sonlandırdığı başvurular arasından seçildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Twitter hesabı üzerinden sözleşmeli veteriner alımlarının yapılacağını duyurarak yeni ve eski mezunlara gelir kapısı açılacağının da mesajını verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yayınlana bilgiler eşliğinde 2 bin 58 personelin hangi kadroya yerleştirileceği konusuna değinilmiştir. Buna göre 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş olan sözleşmeli veteriner alımlarında 717 kişilik kontenjan açılmıştır.

Sözleşmeli Veteriner Alımı Başvuru Şartları

İlk olarak 22.05.2016 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girilmiş olması şartı aranmıştır. Başvurularını gerçekleştirecek olan adaylar başvuru tarihi süreci içinde en yakın zamanda başvuru işlemlerini tamamlarlar. Aksi halde sebebi ne olursa olsun başvurularını gerçekleştirmeyen kişiler sözleşmeli veteriner olarak atamaya dahil olamazlar. Mezunlar KPSSP3 puan türü ile değerlendirilirler. Bu yıl gerçekleştirilen sözleşmeli veteriner alımlarında taban puan olarak mezunların en az 50 puan almış olmalarısözleşmeli veteriner alımı başvuru şartlarından biri olarak değerlendirilmiştir.

Adaylar tercihlerini ÖSYM sitesi üzerinden gerçekleştirirler. ÖSYM kılavuzunda belirtilen tercih listelerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. ÖSYM posta yolu ile gönderilen ya da elden şahsen verilen tercih listeleri sözleşmeli atamada dikkate alınan tercih yapma yöntemi değildir. Bu nedenle adaylar kadrolu atamada olduğu gibi ÖSYM sitesinde işlem yapmalıdırlar.

Sözleşmeli Veterinerlik Genel Ve Özel Şartları

Sözleşmeli veteriner alımı başvuru şartlarını taşıyan adaylar bir önceki paragrafta bahsi geçen niteliklere sahip olmalarının yanında tercih kılavuzunda yer alan listelerin karşılarında bulunan nitelikleri de taşımaları gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı almakta olanlar ve 65 yaşını doldurmuş olanlarsözleşmeli veterinerlik alımlarında hizmet görev yerlerine atanmış olsalar dahi göreve başlatılmazlar.

Tüm başvuru şartlarını taşıyan veteriner adaylar işe başlama sürecindeki başvurularını zamanında gerçekleştirmezler ise göreve başlatılmazlar. Veteriner hekimler sağlık bakımından görevlerini yerine getirmeye engel olabilecek durumları taşımamalıdırlar. Atama olsa da göreve başlatılmamaktadırlar.

Sözleşmeli Veteriner Atama Sonuçlarına Nereden Bakılır?

Kadrolu atamadan yüzü gülmeyenlere alternatif iş imkanı olaraksözleşmeli veteriner hekim alımıimkanı sağlanmıştır. Sözleşmeli alımlara başvurularını gerçekleştiren adaylar tercihleri doğrultusunda atanıp atanmadıklarını yine ÖSYM resmi web sitesi üzerinden öğrenirler. ÖSYM sayfasında sonuçların ilan edilmesinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın web sitesinden göre başlayacakları hizmet birimi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirler. Adaylar yerleştirildikleri hizmet biriminde göreve başlamak için başvuruda bulunmaları gereken tarih aralığını, başvuruda gerekli olan belgeleri vb. açıklayıcı bilgileri Tarım Bakanlığı’nın web sitesinden öğrenirler.

Bu noktada veteriner hekimlerin dikkatli olması gereken detay şudur: ÖSYM tarafından ataması yapılan veteriner hekimlere işe başlamaları ile ilgili herhangi bir bilgilendirici evrak gönderilmez. Bu nedenle işe başlama sürecinde gerekli görülen bütün detaylar bağlı çalışacakları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca duyurulur. Veteriner hekimler bu süreci bakanlıktan takip etmelidirler.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA