Sözleşmeli Uzman Erbaş – Mülakat – Şartlar

Sözleşmeli Uzman Erbaş Nedir?

Birçok kimse uzman erbaş kavramını duymuş olsa da anlamını bilmemekte ve sözleşmeli uzman erbaş nedir diye sormaktadır. Bizler de sizlere bunu açıklamak adına önemli bilgiler paylaşacağız. Bu kapsamda ilk olarak uzman erbaşın ne olduğu ile başlayalım.

Uzman Erbaşlar

Uzman erbaş statüsü içerisinde uzman çavuş ve uzman onbaşıları yer almaktadır. Bu kimseler askerlik hizmetleri sırasında çavuş rütbesiyle hizmet veren kimseler askerlik hizmetlerinin bitiminden sonra teknik ve uzmanlık isteyen alanlarda görevlendirilmektedirler. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzmanlık isteyen işlerin aksamaması sağlanmaktadır.

Uzman Erbaş Olma Şartları

Uzman erbaş olabilmek için önceden ortaokul mezunu olmak gerekmekteydi. Ancak bugün geldiğimiz noktada OHAL’in getirdiği şartlar ile bu durum değiştirildi ve ilkokul mezunlarının da uzman erbaş olabilmelerinin önü açılmış oldu.

Bu şart hariç diğer şartlar genellikle aynı olmaktadır. Bu kapsamda kişinin 25 yaşını bitirmemiş olması, askerlik görevini bitirmek veyahut da hali hazırda devam ediyor olmak, eğer askerlik görevi bitirilmiş ise bu durumda üzerinden 3 yıl geçmemiş olması.

Uzman erbaş olabilme şartlarını sağlayan kimseler daha sonra yazılı sınav ve sözlü mülakata girmektedirler. Bu kapsamda yazılı sınavda toplam 5 sorun soru sorulmaktadır. Bunlar temel matematik ve tarih alanında gelen sorular olmaktadır. Bu sınavın sonuçları mülakat esnasında göz önünde bulundurulmaktadır. Yazılı sınavda geçmeniz gereken herhangi bir baraj puanı bulunmamaktadır.

Uzman Erbaş Sağlık Kontrolleri

Uzman erbaş olabilmek için sağlık noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamamış olmak gerekmektedir. Bu kapsamda vücut dört dörtlük bir muayeneden geçirilmektedir. Görünürde bulunan yara izleri ya da dövme izleri büyüklüklerine bakılarak kabul edilip edilmeyeceğine karar verilmektedir. Bunların yanı sıra duruş bozukluğu olmaması, kekemelik, göz şaşılığı ve renk körlüğü gibi durumlarının olup olmadığı da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Sağlık kontrollerinde boy kilo dengesi de oldukça önemli olan hususlar arasında yer almaktadır.

Spor Mülakatı

Uzman erbaş olacak kimseler fiziki yeterlilik sınavlarından da geçmektedirler. Bu kapsamda 1500 metre koşusu, mekik ve şınav dallarında sınavlar yapılmaktadır. Belirlenen süreler içerisinde belirlenen hedeflere ulaşılması halinde başarılı sayılmakta ve puanlamalar yapılmaktadır.

Başarı Puanı

Yukarıda saymış olduğumuz unsurlardan elde edilen puanların ortalamaları alınarak ortaya bir başarı puanı çıkarılmaktadır. Bu kapsamda yazılı sınav %30, spor %30 ve mülakat %40 etkilemektedir. Bu sayede ortaya bir başarı puanı çıkmaktadır. Bu puan ile sıralamaya giren kimseler asil ve yedek olarak tasnif edilmektedir. Eğer kişi bu kapsamda asil olabilirse ve detaylı sağlık kontrolünde de herhangi bir sorun ortaya çıkmadıysa bu durumda uzman erbaş olmaya hak kazanacaktır. Yukarıda belirttiğimiz başarı sıralamalarında barajın 70 olduğunu da ifade etmeyi unutmayalım. 70’in altında kalan puanlar sıralamaya dahi edilmemektedirler. Böylelikle sözleşmeli uzman erbaş nedir sorusunu da ayrıntılı bir şekilde cevaplamış olduk.1 Yorum
@Hakan - 2018-03-09 08:09:23

Zamanında kalıp kalmamak arasında gidip gelmiştim. Aslında suan için maaş oranları çok iyi ama çok yorucu ve stresli bir meslek. Cesaret edemedim ama suan için issiz elinde mesleği olmaya geçnler için çok iyi fırsat.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Zamanında kalıp kalmamak arasında gidip gelmiştim. Aslında suan için maaş oranları çok iyi ama çok yorucu ve stresli bir meslek. Cesaret edemedim ama suan için issiz elinde mesleği olmaya geçnler için çok iyi fırsat.