Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat

Sözleşmeli öğretmenlik, son yıllarda hükümetin eğitim alanında uyguladığı politikalardan biridir. Son dönemlerde özellikle doğudaki öğretmen ihtiyacını karşılamak için sözleşmeli öğretmenlik yürürlüğe girdi.

Sözleşmeli Öğretmen Nedir?

Hükümetin belirlediği koşullarda hizmet veren geçici öğretmenlere sözleşmeli öğretmen denir. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıllık çalışma süresi için sözleşme yaparlar. Belirlenen kriterler sağlandıktan sonra da 4 yılın sonunda kadroya geçme şansına erişirler.

Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliği3 Ağustos 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlandır. Bu genelge ile kimlerin sözleşmeli öğretmenliği tercih edeceği belirlendi. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlik için hangi işlemlerden geçileceği ortaya konmuş oldu.

Sözleşmeli öğretmenlik için ilk şart adayların pedagojik formasyona sahip olmasıdır. Eğitim fakültesi mezunu olan öğrenciler için ayrıca bir belgeye ihtiyaç yoktur. Ancak fen- edebiyat mezunu öğrenciler ayrıca pedagojik formasyon belgesine ihtiyaç duyarlar.

1.Adım: KPSS

Mezun olan öğrencilerden kimlerin sözleşmeli öğretmenlik için başvurabileceğinin belirlendiği ilk adım KPSS’dir. KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Adaylar hem genel yetenek genel kültür hem de eğitim bilimleri alanında sınava tabi olur. Bu sınav sonucunda bir de her öğretmenin kendi branşından girdiği alan sınavı vardır. Bu sınavların ortalamaları alınarak KPSS puanı oluşturulur.

2.Adım: Mülakat

Öğretmen adaylarının KPSS puanlarının belli olması ile birlikte; adayların sıralaması da ortaya çıkar. Bu sıralama kimlerin mülakata çağrılması konusunda belirleyicidir.

Her öğretmenlik branşı için ne kadar alım alınacağı belirlenir. Bunun 3 katı aday da sözlü sınava çağrılır. Kısacasısözleşmeli öğretmen mülakatgörüşmesi için belirlenen kontenjanın içerisinde yer almak gerekir. Örneğin 500 Türkçe öğretmeni alınacaksa; ilk sıradaki 1500 aday mülakat için çağrılacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenli Mülakatı Nasıl Olacak?

Aday öğretmenlerin mülakatları içinsözlü sınav komisyonukurulur. Bu sözlü sınav komisyonları bakanlıkça kurulacaktır. Öğretmenlere, sözlü sınavda genel olarak 4 farklı alanda ölçme işlemi yapılacaktır. Öncelikle öğretmenlerin bir konuyu kavrayıp özetleme yeteneği ölçümlete sağlanır. Bu nedenle öğretmen adaylarına özetleme yapabileceği sorular sorulur. Bu sorularda öğretmen adayının kendini ifade etme ve olayı yorumlama becerisine de bakılır. Bu kriter belirtilen puanı % 25 etki eder.

İkinci kriter ise iletişim becerileri ve özgüvendir. Öğretmen adayının karşı tarafı ikna edebilme özelliği bu alanda ölçülmeye çalışır. Buranın da genel puana etki edeceği yüzde, 25tir.

Öğretmen adaylarında bakılacak üçüncü kriter ise bilimsel ve teknolojik gelişmeler karşısındaki tutumudur. Çünkü öncelikle öğretmenlerde bilimsel gelişmelere karşısında açıklık beklenir. Ortaya çıkan teknolojik gelişmeleri öğretmenlerin derste kullanması oldukça önemlidir. Bu nedenle de öğretmen adaylarının bilimsel gelişmeler karşısı tutumu, genel puana % 25 etki eder.

Öğretmen adaylarının son olarak eğitimcilik nitelikleri değerlendirilir. Bu nedenle de kendini topluluk önünde ifade edebilme özelliği puanlanır. Bu son kriter de genel puanın ortaya çıkmasında % 25 etkilidir.

Öğretmen adayı bu dört kriterden de geçtikten sonra genel bir puanlama yapılır. Bu sayede mülakat sonucu puanı ortaya çıkar.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakatında Kimler Başarılı Sayılır?

Mülakata giren öğretmen adayları, mülakat sonunda bir puana sahip olacaktır.Mülakatta başarılı sayılmakiçin öğretmen adayının en az 60 alması gerekir. 60 ve üzeri puan alan öğretmenler sözleşmeli öğretmenlik için tercih yapabilecekler. Ancak tercih yaparken sadece mülakat sonucu referans alınmaz. KPSS ve mülakat sonuçlarından yeni puanlar oluşur. Bu durum sıralamayı da değiştirir. Daha sonra oluşan yeni sıralamaya göre adaylar tercih yapar. Puanı daha yüksek olan kişiler de sözleşmeli öğretmen olarak atanır.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA