Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Yerleri

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Yerleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirli zamanlardasözleşmeli öğretmen alımıyapılır. Sözleşmeli öğretmen olmak isteyen öğretmen adaylarının bu bakımdan Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmen alımı ilanlarını takip etmeleri ve yeni bir ilan ile karşılaştıklarında yayınlanan ilana başvuru yapmaları gerekir.

Sözleşmeli Öğretmen Nedir?

Sözleşmeli öğretmen nedirsorusunun cevabını belirli bir süre ile kamu kurumlarında yani okullarda çalışma hakkını elde eden öğretmenler olarak vermemiz mümkündür. Sözleşmeli öğretmen olarak çalışan öğretmenlerin normal öğretmenlerden farkı devlet güvencesi altında belirli bir süre çalışma hakkına sahip olmaları açısından kendini gösterir. Sözleşme süresinin sonunda sözleşmeli öğretmenlerin görevleri sona erer ve devlet tarafından başka bir okula atanmaları ya da devletin normal öğretmenlere ödediği aylık maaşı almaya devam etmeleri gibi bir durum söz konusu olmaz. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan kişilerin sözleşmeli öğretmen olarak görevlerine devam etmeli için her yıl sözleşmelerini yenilemeleri gerekir.

Sözleşmeli Öğretmen Olma Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli öğretmen nasıl olunurkonusu hakkında kadrolu öğretmenlerin ataması ile sözleşmeli öğretmenlerin atanması arasında bir fark yoktur. Sözleşmeli öğretmen adayları KPSS sınavından almış oldukları puan sıralaması baz alınarak en yüksek puan alan kişiden başlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmen alımı için ilan ettiği boş kontejyanlara atanmak üzere mülakata tabi tutulurlar. Sözlü sınav yani mülakat aşamasını da başarı ile geçen adaylar mevcut boş kontejyan durumuna göre sözleşmeli öğretmen ihtiyacı olan yerlere atanırlar.

Yani sözleşmeli öğretmen olmak isteyen kişilerin öncelikle KPSS sınavına girmiş ve belirli bir puanı almış olmaları gerekir. Ardından bu adayların sözleşmeli öğretmen olmak için başvuruda bulunması şarttır. Adaylar başvuruları değerlendirildikten sonra sözlü sınav için ilan edilen kadronun belirli bir katı sayısında kişiyi aşmayacak şekilde mülakat yerine çağrılırlar. Yapılan mülakat sonucunda adayların kpss ve mülakat puanlarının ortalaması alınır ve atamada esas alınan yeni bir puan oluşturulur. Bu yeni puana göre en yüksek puana sahip olan adaydan başlanaraksözleşmeli öğretmen atamalarıyapılır ve durum sözleşmeli öğretmen olarak atanan kişilere tebliğ edilir.

Sözleşmeli Öğretmen Adaylarının Mülakatları Nerede Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri 2017yılında Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) web sitesinden ya da Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü web sitesinden aday kişilere duyurulmaktadır. Kişiler bu sitelere girip mülakat yerlerini sorgulama işlemini yapabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuru olarak ilan edilen mülakat tarihleri arasında mülakata çağrılan sözleşmeli öğretmen adaylarının mülakat yerlerinde bulunması ve sözlü sınava girmeleri gerekir. Mülakat aşamasında sözleşmeli öğretmen adaylarının verilen bir konuyu kavrama, konuyu özetleyebilme, konuyu ifade etme yeteneği, muhakeme yapma gücü, ikna kabiliyeti, iletişim kurma yeteneği, topluluk önünde sergilediği davranışlar ve eğitimci olma nitelikleri göz önünde bulundurulur ve bu tarz konularda aday kişiler değerlendirilir.

Yapılan değerlendirmeler sonucu aday öğretmene 100 tam puan üzerinden bir mülakat puanı verilir. Aday sözleşmeli öğretmenin mülakat puanının belli olmasından sonra mülakat puanı ile kpss puanı birleştirilir ve bu puanların ortalaması dahilinde aday kişinin atama puanı oluşmuş olur. Ardından bu atama puanları göz önüne alınarak atama işlemleri yapılır.

2017 Yılı Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmen maaşları her yıl yenilenmekte ve güncel bir şekilde belirlenmektedir. Her yıl sözleşmeli öğretmenlere ödenecek olan maaş listesi ilan edilerek kamuya duyurulmaktadır.

Sözleşmeli öğretmen maaşları 2017yılı için ortalama olarak 2.900 ile 3.000 tl civarında olup yapılan yeni zam oranlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.1 Yorum
@9855b - 2017-09-12 21:33:06

Sözleşmeli öğretmenli aslında fena değil mecbur olduğunuz zaman tercih edebilirsiniz. Maaşları idare eder.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Sözleşmeli öğretmenli aslında fena değil mecbur olduğunuz zaman tercih edebilirsiniz. Maaşları idare eder.