Sözleşmeli Öğretmen Kararı Doğru Bir Karar Mı ?

Sözleşmeli Öğretmenlik

Eğitimin dinamik bir yapısı olduğunu ve çağa uygun değişimlere açık olduğunu dile getiren Enver Yücel, yeni dönem için, ülkenin var olan darbe girişimi sonrası kendine gelmesinin hızlandırması maksadıyla, herhangi bir kişiye kendini tamamiyle kaptırmaması ve çalışan kişinin düşünce yapısı netleşene kadar yani terörle alakası olmadaığını anlayana dek kadrolu bünyesinin altına almayacağı sinyallerini verdi . Enver Yücel, öğretmenler için ortaya konulmuş sözleşmelerin hangi koşulları içermesi hususunda önemli açıklamalarda bulunuldu.sözleşmeli öğretmen

Evvelasözleşmeli muallimlik politikasını ne için geldiğini ve çıkartıldığı iyi bilmek gerekir diyen Enver Yücel, “ Muallimlerimize yapacakları sözleşme şartları daha evvelinden muhakkak ki anlatılmalı ve söylenmelidir. Her yeni alınacak öğretmen de bu politikalara uygun yetişmeli ve seçilmeli. Eğitimin sürekli değişken ve genç yapısı ile birlikte öğretmenlerin değişimlere göre kendilerini yenilemeleri gerekmekte olduğunu böylece dinamik bir neslin yetişeceğini ve çalışan personelinde kendini sürekli iyleşme fırsatları arayacağını ve böylece devir daim işlerininn de hızlanacağını”düşünüdüğünü dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığınında bazı evrak ve belgeleri kesinlikle öğretmenlerin alması için zaruret haline getirmesinin gerekliliğine de değinmiştir. Bu durumlar meydana geldikçe, mesleğine değer veren öğretmenler ile bu mesleğe hak ettiği değeri veremeyen kişiler aynı statüde olamayacaklar.  diye ekledi.

Öğretmenlik Mesleği

Öğretmenlik mesleğinin toplum için hayati önemde olduğunu belirten Yücel, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri bugune kadar hep kadrosuna aldığını ve atama işlemini gerçekleştirdiğini söyledi. Bu öğretmenlerden hiç biri Cumhuryet tarihi boyunca ki uzun bir dönemde başarısızlık sebebiyle ders vermesi istenmeyen ya da sürekli gelişim göstermeyen kişilerin öğretmenliği hiç bir zaman askıya alınmadı. Bunu şimdi yürekten düşünmek gerekiyor.

Sistem Ne Alemde Peki

Bu öğretmenler içinde herkes çok başarılı ise neden eğitimin çıktıları çok iyi değil. Ya da bizim sistemimiz hantallık, ve gelişime kapalılık yaratmaktadır. Bu açıdan baktığımızda her iki tarafından sürekli gelişme gösterebilecek, uygun adayların sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının doğru bir plan olabileceğini kanıksıyorum’’ diye söyledi. .

Öğretmenlikte,sözleşmeli yapının oluşması sayesinde okulların dev ögretmen kadrosuna ulaşacağını dile getiren sayın Enver Yücel, “ Söz konusu bu uygulama nitekiminde çıktı olarak, ortaya performasa dayalı bir çalışmayı göreceğiz. Tabi ki bu uygulama içinde öğretmenlerimiz mağdur edilmemesi için önlemler alınmalıdır. ‘’ diye de ekledi.1 Yorum
@Simay - 2018-03-16 08:06:29

Devlet açısında sözleşmeli öğretmen durumu bence yanlış .Özel sektör için olabilir ama öğretmen için sabit kadrolu olması daha iyi olacaktır. Suan mezun olup mesleğini icra edemeyen için iyi olabilir fakat gecici bir çözümdür. Gelecek için insanlar sabit ve sağlam bir işte çalışmak ister öğretmenler ise aynı şekilde eğitimli ve çocuklarımızı yetişricek bireylerdir. Onlar için ayrıcalık gösterilmesi iyi olacaktır.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Devlet açısında sözleşmeli öğretmen durumu bence yanlış .Özel sektör için olabilir ama öğretmen için sabit kadrolu olması daha iyi olacaktır. Suan mezun olup mesleğini icra edemeyen için iyi olabilir fakat gecici bir çözümdür. Gelecek için insanlar sabit ve sağlam bir işte çalışmak ister öğretmenler ise aynı şekilde eğitimli ve çocuklarımızı yetişricek bireylerdir. Onlar için ayrıcalık gösterilmesi iyi olacaktır.