Sözleşmeli İmam

Sözleşmeli İmam Hakkında Bilgi

Binlerce imam adayını rahatlatan haber bu yıl içinde kamuya duyuruldu vesözleşmeli imam nasıl olunurkonusu bölüm mezunlarının merak konularından biri oldu. Sözleşmeli imam alımı başvuru şartları geçtiğimiz aylarda imam adaylarının beklentileri içerisinde yer almaktaydı.

Diyanet İşleri’nden yayınlanan bildiri dahilinde kamuya 415 imam alımı yapılacağının mesajı verilmiş idi. İmam adayları ve aileleri merakla bekledikleri başvuru şartlarının açıklanmasını yakından takip ederek bazı imam adaylarının ve ailelerin yüzü gülerken bazı imam adayları şanslarını bir daha sefere deneme kararı almakla yetindi.

Kimler Sözleşmeli İmam Olabilir?

İmam hatip liselerinden mezun, önlisans mezunları ve lisans mezunlarının sözleşme imam olma hakkını elde ediyorlar. Alımlarda her kademe için farklı bir mezuniyet sınıflandırılması yer alıyor. Aynı zamanda mezun olunan kademeye ilişkin farklı KPSS şartı da aranıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz aylarda alanından mezun kişilerin sözleşmeli imam olarak çalışmalarına ilişkin belirlenen tarihte başvuruların online ortamdan gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

E-başvuru programının kullanılması ilesözleşmeli imamolmak isteyenler başvurularını kolay bir şekilde bizzat kendileri gerçekleştiriyorlar. E- başvuru Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde 4-B SÖZPER yani sözleşmeli imam hatip alımı açılımı ile yer alıyor. Bu kadroya internet üzerinden başvurularını gerçekleştiren adaylar başvurularının onaylanması üzere istenilen belgeleri de yanlarına alarak il müftülüğüne bizzat başvuruda bulunurlar. Bulunulan ildeki il müftülüğüne başvuru gerçekleştirilebilir.

Sözleşmeli İmam Başvuru Formu

Diyanet İşleri Başkanlığı başvuruların kolay yoldan ve zahmetsizce yapılabilmesi için interneti verimli bir şekilde kullanıp sözleşmeli imam olmak isteyenlerin başvurularını online ortamda gerçekleştirmelerine fırsat veriyor. İmam adayları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesindensözleşmeli imam başvuru formuna ulaşabiliyorlar. Tek yapılması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yer alan SÖZPER kadrosuna başvuru yapmak ve ardından bulunulan ildeki il müftülüğüne başvuru formunu onaylatmaktır.

Geçmiş yıllarda gerek KPSS gerekse diğer sınav başvuruları esnasında sistem donması saatlerce sıra bekleme gibi işlemlerin zahmeti göz önüne alınarak internet bu noktada imam adaylarının başvurularını zamanında gerçekleştirmelerine büyük katkı sağlıyor. Böylece adaylar başvuru formuna kolay bir şekilde ulaşabiliyor ve stres altında kalmadan formu doğru ve eksiksiz olarak dolduruyorlar.

Sözleşmeli İmam Başvuru 2017

2017 yılı içerisinde Nisan ayında yapılan başvuruların ardından 5 Mayıs 2017 tarihinde sözlü sınava girecek adayların isimleri açıklanmış idi. Sözleşmeli sınava katılabilmek için 2017 yılında adaylardan KPSS’den en az 50 puan almaları şartı aranmıştır. Sözlü sınava gitmeden önce sınav giriş belgelerinin adayların yanında olması zorunluluğu vardır.

KPSS taban puanısözleşmeli imam alımlarında lise, önlisans ve lisans mezunlarına göre değişiklik gösterir. Bu yıl içinde yapılan sınavdan yola çıkılarak sözlü sınavdan geçmek adına kolaylık sağlaması için KPSS sınavında ne kadar yüksek alınırsa sözlüden geçmeye katkısı olacağı unutulmamalıdır.

Sözleşmeli İmam Alımı Başvuru Şartları

Her sınavın başvuru şartında olduğu gibi sözleşmeli imam alımı başvurusunda da ilk etapta imamlık görevini yapmaya adaylarda herhangi bir engelle karşılaşılmaması gerekiyor.Sözleşmeli imam hakkında bilgiedinmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinin A fıkrasının 4, 5, 6, 7 ve 8 bentlerinin analiz edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde belirtilen ortak niteliklerinin taşınması gerekiyor.

İlahiyat fakültesi mezunları, ilahiyat meslek yüksek okulu mezunları, ilahiyat önlisans mezunları ve imam hatip lisesi mezunları sözleşmeli imamlık başvurusunu gerçekleştirmedeki niteliklere sahip olan kişilerdir. Başkanlık teşkilatında sözleşmeli ve kadrolu olarak çalışmayan bölüm mezunları da KPSS sınavı dahilinde başvurularını gerçekleştirebilirler.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA