Sözleşmeli Gardıyan Alımı

Sözleşmeli Gardiyan Alımı

Sözleşmeli gardiyan alımıile alınan gardiyanlar Adalet Bakanlığı’na bağlı Ceza Ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan kişilerdir. Özgürlüğü bağlayıcı hapis cezası alan kişilerin bulunduğu cezaevlerinde güvenliği infaz koruma memurları sağlar. Bu kişiler halk arasında ise gardiyan olarak bilinir. Gardiyanlar Genel İdari Hizmetler sınıfında bulunan kişilerdir ancak fiili işlerine bakıldığı zaman emniyet sınıfında çalışıyor gibidirler. Çünkü üniforma ile faaliyet gösterirler ve sahip oldukları zor kullanma gibi haklar emniyet sınıfına aittir.

Sözleşmeli Gardiyan Alımı

Sözleşmeli gardiyan alımı Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Ceza Ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Bu kurum tarafından alım yapılacağı zaman şartlar ve başvuru koşulları ilan edilir. Bu şartları sağlayan kişilerin beş katı sözlü sınava çağrılır ve açık olan pozisyon kadar alım yapılır.

Boy Kilo Ölçümü

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler açılan pozisyonlara başvurabileceklerdir. Sözleşmeli gardiyan alımı için ilan edilen pozisyonun beş katı kadar belirlenecektir. Bunum için öncelikle boy ve kilo ölçümü yapılacaktır. KPSS puanlarına göre yapılan sıralamada ölçüm sonuçları olumlu olan, alımın beş katı kadar aday sözlü sınava girmeye hak kazanacaktır.

Sözlü Sınav

Sözlü sınavda Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi, genel kültür soruları, kavrama ve ifade yeteneği ile alım yapılacak pozisyona ilişkin mesleki bilgiden soru sorulacaktır. Bu sürecler sonunda 100 puan üzerinden 70 puan alan kişiler sözleşmeli gardiyan alımı pozisyonuna atanabileceklerdir.

Sözleşmeli Gardiyanlık Pozisyonu

Sözleşmeli gardiyan alımıile gardiyan olan kişiler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabidirler. Ancak kadrolu değil sözleşmeli olarak faaliyet gösterirler. Bu nedenel sahip oldukları mali ve özlük hakları kadrolu olanlara göre daha sınırlıdır. Tayin imkanları da yalnızca belirli şartları sağlayanlar için geçerlidir.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA