Sözleşmeli Er ve Erbaş Maaşları

Sözleşmeli Er Ve Maaşları

Sözleşmeli er alımı yapan kurumlargünümüz koşullarında pek çok erkek tarafından tercih ediliyor. Sözleşmeli er personeli olarak erkek kişiler askerlik hizmetini yapıyor ve aynı zamanda yapmış oldukları bu vatan hizmeti karşılığında belirli bir miktar maaş alıyorlar. Er ve erbaş ihtiyacı olan kurumlar yani devlet asker ihtiyacını sözleşmeli er ve erbaş alımı ile karşılıyor. Bu şekilde hem mevcut asker ihtiyacı karşılanmış oluyor hem de sözleşmeli er olan kişiler para kazanmış yani bir nevi paralı askerlik yapmış oluyorlar.

Sözleşmeli Er ve Erbaş Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er nasıl olunursorusunun yanıtı sözleşmeli er olmak için aranan başvuru şartlarını kişilerin taşımasından geçer. Aranan başvuru şartlarını şu şekilde listelememiz mümkündür.

  1. Sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunacak kişilerin en az ilköğretim mezunu olmaları gerekir.

  2. Sözleşmeli er olmak için kişilerin yaş olarak başvuru müracaatı yapılan yılın ocak ayı itibari ile 25 yaşını bitirmemiş olmaları ve 20 yaşından gün almış olmaları şarttır.

  3. Sözleşmeli er başvurusu yapan kişilerin erkek olması ve askerlik hizmetini hiç yapmamış olmaları, henüz tamamlamamış olmaları ya da askerlik hizmetini er veya erbaş olarak tamamlamış olmaları şarttır.

  4. Sözleşmeli er alımı ilanlarıiçinde aranan başka özel şartlar mevcut ise bu özel şartları da kişilerin taşıması gerekir.

Bu başvuru şartlarını taşıyan erkek kişiler sözleşmeli er alımı ilanları olduğu zaman başvuru tarihleri arasında sözleşmeli er olma başvurusu yaparak sözleşmeli er olma şansına sahip olurlar.

Sözleşmeli er olmak isteyen adayların başvuru müracaatlarını Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın web sitesinde bulunan online başvuru formunu doldurup göndererek yapması gerekir. Posta yoluyla ya da dilekçe ve cv gibi belgeleri mail yoluyla göndererek yapılan sözleşmeli er olma başvuruları kurum tarafından kabul edilmemektedir. Yani internet sitesindeki başvuru formunu doldurmadan yapılan başvuru müracaatları geçersiz olmaktadır.

Sözleşmeli Er Ve Erbaş Ne İş Yapar?

Sözleşmeli er ne iş yaparkonusu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere sözleşmeli erlerin yaptıkları işleri şu şekilde özetlememiz mümkündür. Sözleşmeli er ve erbaş olan kişiler 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanununda erbaş ve erler için belirtilen görevler kapsamında yer alan görevleri yapmaktadırlar. Sözleşme süresi boyunca bir nevi para karşılığı askerlik hizmeti yaparlar. Devlet tarafından sözleşmeli er olarak vatan hizmeti askerlik görevini yapan kişilere her ay düzenli olarak maaş ödenir. Sözleşmeli er ya da erbaş olarak görev alan kişiler kışlada barınırlar. Yani memur gibi aylık maaş alsalar bile akşamları mesai saati bitiminden sonra evlerine gitmeleri gibi bir durum söz konusu olmaz.

Sözleşmeli er olarak görev yapan kişilerin tabanca taşıma hakları yoktur. Sözleşmeli erlere bu nedenle tabanca verilmemektedir. Sözleşmeli erlerin kullanabilecekleri silahlar da kadro silahları kapsamında yer alır.

2017 Yılı İçin Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadardır?

Sözleşmeli er maaşları her yıl güncellenmekte olup gereken zam ve eklemeler yapıldıktan sonra her yıl yeni bir sözleşmeli er maaşları tablosu oluşturulur. Sözleşmeli er maaşları kişilerin sözleşmeli er olarak çalıştıkları süreye yani hizmet yılına göre belirlenir. Hizmet yılı arttıkça devletin sözleşmeli er personellerine ödediği maaş miktarı da artış gösterir.

1 yıl hizmet veren sözleşmeli erler 2.254 ile 4.004 tl arası maaş alırlar. 7 yıl hizmet verenler ise 2.260 ile 4.441 tl arasında maaş alırlar.2017 sözleşmeli er maaşlarıortalama olarak bu sınırlarda olup hizmet verilen birliğe göre maaş miktarları değişebilmektedir.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA