sözleşmeli bilişim personeli

Sözleşmeli Bilişim Personeli

Son yıllarda hükümetin ihtiyaç duyduğu kişilerin başındasözleşmeli bilişim personeligelir. Son yıllarda ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde bilişim uzmanlarına oldukça ihtiyaç vardır.

Sözleşmeli Bilişim Personeli Ne İş Yapar?

Sözleşmeli bilişim personeli, aslında bilişim uzmanıdır. Hükümet son zamanda bu alanda çok fazla kişiye ihtiyaç duyar. Bilişim uzmanları da devlet tarafından sözleşmeli bilişim personeli kapsamında işe alınır.

Bilişim uzmanı, bilgi işlem birimlerinde çalışan bilgisayar uzmanlarıdır. Günümüzde tüm bilgiler bilgisayar yolu ile sağlanmaktadır. Bu nedenle bilgisayardaki bilgilerin korunması ve kullanılması oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bilgi işlem uzmanı da bu bilgileri kullanacak donanıma sahiptir.

Bilişim personelinden genel olarak gerektiğinde Network ağ sistemi kurar. Bilgisayardaki bilgilerin kullanımı ve paylaşımı sırasında gerekli gördüğü önlemleri alır. Ayrıca teknolojik gelişmeleri takip eder. Bu kapsamda gerektiğinde yazılım güncellemesi yapar. Tüm bu gerekli beceriler ile çalışır.

Sözleşmeli Bilişim Personeline Neden İhtiyaç Vardır?

Son dönemde ülkemiz pek çok terör olayları ile karşı karşıya gelir. Bunların sonuncusu da Feto terör örgütüdür. Örgüt kamu kuruluşlarındaki pek çok işletim sistemini kendi çıkarları için kullanmıştır. Bunların meslekten ihraç edilmesi nedeniyle çok sayıda bilişim personeli ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaçlar neticesinde de hükümet son zamanlarda sözleşmeli bilişim personeli alımına ihtiyaç duymuştur.

Bilişim personeline ihtiyaç durulmasının bir diğer nedeni de kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan siber saldırılardır. Çağımızda kamu kurumları çok fazla siber saldırının etkisi altındadır. Bunun önüne geçmek için bilişim uzmanları etkin rol oynar. Bu nedenle hükümet sözleşmeli bilişim personeli alımına hız vermiştir. Bu sayede kurumlarına yapılan siber saldırıların önüne geçilme sağlanır.

Kimler Sözleşmeli Bilişim Personeli Olabilir?

Sözleşmeli bilişim personeli olabilmekiçin; üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği ya da bilişim ile ilgili eğitim fakültesi bölümlerinden birinden mezun olmak gerekir.

İlgili bölümlerden mezun olan adayların en az iki yıllık iş deneyimi istenir. Bu iş deneyimin özellikle yazılım alanında olması ön plana çıkar. Bu şartların dışında iyi derece Microsoft ürünleri bilgisine de ihtiyaç vardır. Ayrıca sanal network bilgisi ve etik hacker sertifikası da istenen belgeler arasındadır.

Bilişim personeli konusunda istenilen bu belgeler zorunlu değildir. Çünkü yönetmelikte bu şekilde bir zorunluluk karşımıza çıkmaz. Ancak sizin bu belgelere sahip olmanız; sözleşmeli bilişim personeli olma sürecinizi kolay hale getirir.

Sözleşmeli Bilişim Personelinin Maaşları Ne Kadardır?

Sözleşmeli bilişim personelleri diğer sözleşmeli personeller gibi dezavantajlara sahip değildir. Hatta sözleşmeli personel grubu içerisinde en avantajlı gruptur. Çünkü maaşları kadrolu çalışanlara göre 3 ya da 4 kat daha fazladır. Bunun nedeni bilişim uzmanlarının genellikle özel şirketlerde çalışmasıdır.

Özel şirketler bilişim uzmanlarına son derece yüksek maaşlar verir. Bu durum da bilişim uzmanlarının özel sektörde çalışmasının önünü açar. Kamu kuruluşlarında düşük ücret ile çalışacakları için bilişim uzmanları pek fazla tercih etmez. Bu nedenle de hükümet bu alanda çalışanları kendi yanına çekmeye çalışır.Sözleşmeli bilişim personeli maaşlarınıdiğer memurlara göre oldukça yüksek tutarak sözleşmeli bilişim personelini cazip hale getirmeye çalışır.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA