menü resmi

Sözleşmeli Astsubay için Aranan Şartlar

Sözleşmeli Astsubay Nedir?

Astsubaylık mesleğine yönelen pek çok kişi sözleşmeli astsubay nedir sorusunu sormaktadır. Sözleşmeli astsubaylık hükümetin askeri alanda ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkardığı bir politikadır. Her zaman askeriyede genç çalışan oldukça önemlidir. Ancak bir taraftan askerler rütbe olarak sürekli yükselirken; diğer taraftan genç astsubay ihtiyacı ortaya çıkar. Hükümet de ortaya çıkan bu açığı sözleşmeli astsubay ile tamamlamaya çalışır.

Sözleşmeli Astsubay İçin Aranan Şartlar

Sözleşmeli astsubay için aranan şartların başında Türk Vatandaşı olmak gerekir. Türk ordusuna hizmet etmekle görevlendirilecek bu astsubayların mutlaka Türk Vatandaşı olması zorunluluk taşır.

Sözleşmeli astsubaylık için yaş şartı vardır. Sözleşmeli astsubaylığa başvurabilmek için 24 yaşını doldurmamış olmak önemlidir. Bu durum askeriyenin genç asker ihtiyacı için önem taşır. Ayrıca 24 yaş belirtilirken düzenlenmiş nüfus kayıtları kabul edilmez. Düzenlenmemiş nüfus kaydına göre 24 yaşını doldurmaması gerekir.

sözleşmeli astsubay

Sözleşmeli astsubaylığa müracaat edeceklerin lise ve dengi okullardan mezun olmaları önem arz eder. Lise, yüksek okul ya da lisans mezunları sözleşmeli astsubaylık için başvuruda bulunabilir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirteceği usullere uygun alınan bir sağlık belgesi gerekmektedir. Sağlık belgesi alamayan adayların kayıtları geçerli olmamaktadır.

Sözleşmeli astsubaylık için aranan önemli bir kriter de, askeri okullardan çıkarılmamış olmaktır. Kendi isteği ile askeri okuldan çıkan öğrencilerin dışında; TSK tarafından çıkarılan adaylar değerlendirilmeye alınamaz.

TSK, bünyesine alacağı her eleman için güvenlik soruşturması uygular. Bu durum sözleşmeli astsubaylar için de geçerlidir. Eğer sözleşmeli astsubay adayları arasında astsubay olamaz raporu çıkarsa, bu kişiler TSK bünyesine giremezler.

Tüm bu istenenlerin dışında sözleşmeli astsubaylık için gereken sınavlardan başarılı olmak gerekir. Bu unsurları sağlayan kişiler sözleşmeli astsubaylık için başvuruda bulunabilir.

Sözleşmeli Astsubaylığın Sözleşme Süreleri

Sözleşmeli astsubaylık için adaylar ile ilk önce bir ön sözleşme yapılır. Bu ön sözleşme adayları askeri eğitime almak içindir. Askeri eğitime alınan adaylar, eğitimi başarılı bir şekilde bitirirse; sözleşmeli astsubay olabilirler.

Sözleşmeli astsubayların sözleşme süreleri 3 ile 9 yıllığına yapılır. Yönetmelikte bu süre açıkça belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre astsubayın sözleşmesi 3 yıldan az olamaz. Aynı şekilde bu süre 9 yıldan da fazla olamaz.

Sözleşme süreleri ile özel hükümler de bulunur. Eğer bir sıkıyönetim ya da savaş gibi durumlar ile karşılaşılırsa sözleşmeli astsubayların sözleşme süreleri uzatılır. Bu işlem TSK tarafından yapılır. Ayrıca sürenin ne kadar uzatılabileceği de TSK’ nın kararına bağlıdır.

Sözleşmeli Astsubaylıkta Sözleşmenin Yenilenmesi

Sözleşmenin yenilenmesi, astsubaylıkta farklı bir yönetmeliğe bağlıdır. Sözleşme süresi bitmeden en az 3 ay önce her iki taraf da sözleşmeyi uzatmak istediğini bildirmek zorundadır. Eğer zamanında iki taraf da bu durumu bildirmezse; sözleşme otomatik olarak iptal olur. Çünkü bu durumda sözleşme feshedilmiş olacaktır. Sözleşmeli astsubaylar sözleşme süresince de bu sözleşmeyi tek taraflı bir şekilde fesih etme hakkına sahip değildir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • sözleşmeli astsubay nedir
  • sözleşmeli astsubay alımı 2018
  • muvazzaf astsubay nedir
  • jandarma astsubay
  • astsubay alımı 2018 başvuru yap
  • astsubay başvuru yap
  • muvazzaf astsubay alımı 2018
  • bayan astsubay alımı 2018 şartları
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.