Soru Çözerken Odaklanamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Soru Çözerken Odaklanma Sorunu

Günümüz öğrencilerinin en önde gelen problemlerinden birisi ise “ soru çözerken, odaklanma sorunu yaşaması “ oluyor. Bu sorunu aşabilmek için öğrencilerimizin, ilk olarak düşünme yeteneklerini genişletmesi gerekir. Bunun farkında olup bu soruyu soran öğrencilerin ise kolaylıkla bu tur problemleri aşabilirler ve düşünme çaplarını genişletirler. Çünkü bir öğrenci probleminin ne olduğunu bulursa, çözüm yolları aramaya daha erken başlar ve daha çok yol alır.Öğrencilerimizin soru çözerken odaklanamama problemi yaşamaması için, gereken çözüm yolları sırasıyla şunlardır;soru çözerken odaknalma

1’inci yol: Hedefini seç! ( Hedef çok önemli bir unsurdur. Çünkü gideceği limanı bilmeyen gemiye, rüzgâr bile yardım etmez. Bir öğrencin kendine yapabileceği en faydalı yardım, hedefini biran önce belirlemesidir. )

2’nci yol: Belirlediği hedefi kendi isteğine göre seçmesidir. ( Unutmayın! Hedef belirlemek çok kolay gözükse de gözümüze, çok zor bir seçimdir. Bunun içinde öğrenciler hedef belirlerken ne istediklerini bilmeleri gerekir. İstedikleri hedefe yalnız yetenekleri ve öz güveni yardım etmelidir. )

3’üncü yol: Hedefini kimsenin etkisi altında kalmadan belirmelidir. ( Belirlediğiniz hedefi, ileride siz yönetip, siz uygulayacaksınız. Bunun için hedefinizi seçerken asla başkalarını da işin içine sokmayın. Çünkü bu sadece sizin hedefiniz olmaz. Konu hakkında konuştuğunuz bireyinde fikirleri olur. Kendi özgür düşüncenizden asla taviz vermeyin! Çünkü başkalarının düşüncelerini değil, kendi düşüncelerinizi yaşamalısınız. )

4’üncü yol:Hedefinize âşık olmak ve tutkuyla sarılmak şarttır. ( Hedefinize tutulun onu asla terk etmeyin. Kendinize söz verin ve verdiğiniz bu sözlerde samimi olun. Eğer, hedefinizden ilginizi esirgerseniz asla başarıyı tam olarak elde etmezsiniz. )

5’inci yol: Asla bırakmayın! Pes etmek korkakların işidir. Korkak olmayın! Umutsuz olmayın! ( Çünkü bırakırsanız, işiniz hep yarım kalır ve hedefinize hep geç kalırsınız. Pes etmeyim hayat korkakları asla sevmez. Size değer veren hayatınızın, güvenini kaybetmeyin. Umutsuz olmayın, çünkü umut en iyi arkadaşınızdır sizin onu kaybederseniz yalnız kalırsınız. Her şeyini kaybet ama umudunu asla! )

Soru çözerken odaklanamıyorumNe yapmalıyım? Diyen öğrenciler bu zafer yoluna giden beş maddeyi kesinlikle uygulamalıdır. Hiç dikkatinizi çekti mi? Beş yolda da hedefinizden bahsettim. Örencilerin problemi, “ Ders çalışırken odaklanamaması ” iken, sizce hedef seçmeniz ile ilgili yollar neden size sundum?

Çünkü “ Ders çalışırken odaklanamamanızın” nedeni, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanıyor. Bu çalışmadaki amacın ne olduğunu bilmemenizden kaynaklanıyor. Kısaca hedefinizi belirlemeden ders çalışmak asla verim kazandırmaz. Hedef belirlemek kolay değildir. Komşu ilerde hangi mesleği yapmak istersin? Evladım dediğinde, aklına ilk gelen şey hedef değildir. Bu yüzden bahsettiğim beş unsur, uygulamanız gereken önemli yollardır. Eminim öğrencilerimi uyguladıklarında, “ odaklanma “ diye bir problemleri kalmayacaktır.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA