menü resmi

Sol Göğüs Kafesi Altında Ağrı

Göğüs kafesi, torakal boşluk olarak da bilinir, kazalara en çok maruz kalma ve yaralanmaya maruz kalan bir alandır. Omuz kemerini destekleyerek göğüs kaslarını çevreler. Göğüs kafesi çok sayıda kritik organı kaplar ve bu bölgedeki ağrılar, bu organların altında yatan bir tıbbi duruma bağlı olabilir. Göğüs bölgesinde bir ağrı genellikle kalp ağrısı ihtimalinden dolayı bir alarm nedenidir. Bununla birlikte, göğüs kafesindeki tüm ağrıların ciddi tıbbi durumları belirtmediğini bilmek önemlidir. Sol göğüs kafesi ve çevresindeki ağrının neye yol açtığının doğru bir şekilde anlaşılabilmesi, ağrının ihmal edilebilir bir madde veya tıbbi acil durum olup olmadığına karar verirken faydalı olabilir.

Sol Göğüs Altında Ağrı

Kaburgaların altında sol tarafta ağrı yaşamanın çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar yaralanmalar, şiddetli hastalıklar veya bazı altta yatan durumlardan kaynaklanabilir. Aşağıda, sol göğüs kafesi bölgesinde en sık rastlanan ağrı özelikleri şunlardır:

  • Mide yanması veya asit reflüsü – Kaburgaların sol tarafında sık görülen bir ağrı nedeni. Bu, çoğunlukla mide yanmasına neden olan asidik yiyeceklerin veya içeceklerin fazla tüketilmesi sonucunda tetiklenebilir. Ağrı keskin ve bazen bir göğüs ağrısı olarak yanlışlıkla görülebilir. Bazıları yiyecekleri parçalamak için mide asidi eksikliği nedeniyle şişkin bir his duyabilirler.
  • Dalak iritasyonu – Dalak tahrişi veya parçalanması, sol kaburga kafesinin altında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Sol omuz uçlarında ağrı, dalak işareti veya hasar belirtileri eklenir.
  • Kolonda gaz – Splenik-fleksür sendromu olarak da bilinir, kolondan aşırı miktarda gaz sıkışması, göğüs kafesi altında ağrıya neden olabilir. Kolondaki gaz sol üst abdomen veya sol alt sol göğüste ağrıyı tetikleyebilir. Böyle bir ağrıdan muzdarip olan bir kişi sıkışmış havanın kolonundan kurtulmak için bir sandalyeye oturmalıdır. Hazımsızlığa neden olan gıdaları tüketmek bu tür gazlara katkıda bulunabilir.
  • Costochondritis – Bu, kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan kıkırdakların enfeksiyonundan kaynaklanan bir durumdur. Bu, omuz ve göğüs kafesi bölgesinin güçlü bir şekilde etkilenmesinin bir sonucudur veya bir viral enfeksiyona bağlı olabilir. Göğüs kemiği yakınında hastanın dayanabilmesi nedeniyle dayanılmaz ağrı yaşanır. Costochondritis genellikle kalp krizi ile yanlış anlaşılır; çünkü ağrı genellikle göğüs kemiğinin altından patlar. Durumun fizik muayene ile teşhis edilmesi gerekir.
  • Kırık kaburga – Yaralanma sol göğüs kafesindeyse, kaburgalarda sol tarafta, özellikle derin nefes alırken patlayıcı bir ağrıya neden olabilir. Akciğer grafileri alarak teşhis edilebilir.
  • Pnömotoraks – Akciğer zarında bir rüptür nedeniyle akciğerler çöker ve hava, akciğerler ve kaburga kafesi arasındaki boşluğa sızar ve kaburga bölgelerinde ağrıya neden olur. Bu, derhal tıbbi yardıma ihtiyaç duyan bir durumdur.
  • Mide ülseri – Sol göğüs kafesinin altındaki keskin bir ağrı, midede ülseri gösterebilir. Bu, kaburga kafesi bölgesinden omuz bıçak bölgesine kadar olan ağrıya neden olabilir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, ağrı birkaç dakika sürebilir veya aralıklarla tekrarlanabilir.
  • İrritabl barsak sendromu – Karında ağrı, şişkinlik ve kramplara neden olan bir durumdur. Ayrıca etkilenen kişiye bağlı olarak ishale veya kabızlığa neden olarak normal kase hareketlerini de bozar. Kaburga kafesi altındaki keskin ağrılar, bağırsaktaki kramplarla sonuçlanabilir.

Sol göğüs altında ağrıya neden olan diğer durumlar arasında divertikülit, pankreatit, bağırsak enfeksiyonu, kalp kesesinin inflamasyonu (perikardit) ve abdominal aortanın diseksiyonu (Anevrizma) yer alır.sol-gogus-kafesi-agrisi

Sol göğüs altında ağrı Tedavisi

Sol göğüs kafesindeki ağrıların tedavisi, belirtilere neden olabilecek olasılıkların çeşitliliği nedeniyle karmaşık olabilir. Hafif kas iltihapları gibi bazı koşullar bir ağrı kesici ile tedavi edilebilirken kırık kaburgaların acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olacaktır. Ruptured dalak da cerrahi müdahale gerektirecektir. Pnömotoraks tanısı konması halinde, tedavi durumun ciddiyetine bağlıdır ve göğüs tüpünün yerleştirilmesi gerekebilir. Mide ekşimesi veya asit reflü durumunda, Lansoprazol, Esomeprazol veya Dekslansoprazol gibi ilaçlar yanı sıra diyetteki değişiklikler durumu tedavi edebilir.

Kaburgaların altında sol taraftaki ağrı kosto-kondrit kaynaklıyorsa, Indcin, Relafen ve OTC ağrı kesiciler gibi ağrı tedavisinde ibrufen gibi ilaçlar kullanılabilir. İritabl bağırsak sendromu teşhisi konmuşsa, müshil ilaçları önerilirken yüksek lifli bir diyet uzun süreli bir çözüm olabilir.

Göğüs kafesi bölgesindeki ağrı genellikle dış zarardan veya içinde organlarda dahili hasara neden olabilecek güçlü bir etkiden kaynaklanmaktadır. Kırık kaburgalar, kaburgaların alt kısmında ağıttan acıya neden olabilir. Sol göğüs kafesinin altında bir ağrı, göğüs kafesinin sol tarafında bulunan organları etkileyen bir hastalık veya hastalığın bir belirtisi olabilir. Tıbbi yardım talep etme aciliyeti, ağrının başladığı ve ağrının ne kadar uzun süre kesildiğine bağlıdır.

Göğüs kafesinin sol tarafında bir dizi kritik organ mevcut olduğundan, kalıcı ağrıları ihmal etmek çok zararlı olabilir. Kalıcı ağrılar veya ani ve keskin ağrılar yaşanır ve göğüs kafesine yaralanmalar devam ederse, hayatı tehdit eden koşullardan kaçınmak için acil tıbbi yardım aranmalıdır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Asiye95 -
2017-11-07 23:23:48

Yararlı bir paylaşım teşekkürler. elinize sağlık.

@Memoli -
2017-06-27 01:44:38

sol göğüs kafesi ağrısı bazı durumlarda gaz sıkışmasından da kaynaklanabilir. Yel girmesi deriz hani. Yararlı paylaşım teşekkürler.

@Mehmet -
2017-06-24 13:42:47

sol göğüste ağrı herkese selam millet

@Mahmut -
2017-06-21 21:36:18

Sol Göğüs Kafesi Altında Ağrı Bizlere bu bilgileri yazdığınız için teşkkür ederim.

@Teoman -
2017-06-21 20:00:52

Sol Göğüs Kafesi Altında Ağrı Dík

@Aktuğ -
2017-06-15 07:28:48

Sol Göğüs Kafesi Altında Ağrı çok mersi

@Niyazi -
2017-06-11 07:43:51

Sol Göğüs Kafesi Altında Ağrı ben beni biliyorum sen seni bil

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.