Sodyum’un İnsan Sağlığına Yararları ve Zararları ?

Sofra tuzu veya sodyum klorürün(NaCI formülde sodyum Na olarak gösterilmektedir) yaklaşık% 40’ını oluşturan bir mineral, sodyum olarak adlandırılır. Artı, bir çok ortak gıdalar beslenmede sodyum kaynaklarıdır. Sodyum, su çektiğinden, vücudunuz sıvının doğru dengesini korumak için ona ihtiyaç duyar. Su az olduğunda, su kaybını önleyen dokularda sodyum tarafından su tutulur. Peki sodyum zararlı mıdır? Eğer çok fazla sodyum tüketirseniz vücudunuzdaki sıvı dengesini bozabilir ve potansiyel olarak bazı sağlık sorunlarına neden olabilirsiniz.tuzun-zararlari-tuz-faydasi-sodyum

Sodyum Neden Zararlıdır?

Sodyum neden sağlığınız için kötüdür? Vücudunuzdaki sodyum miktarı böbrekler tarafından düzenlenir. Aslında ihtiyacınızdan daha fazla sodyum tüketirseniz, böbrekleriniz stres altına girer ve fazla sodyum vicuttan düzenli bir şekilde atılamaz. Bununla birlikte aşağıdaki gibi bazı ek sorunlar da sodyumun zararları arasında sayılabilir.

1. Kardiyovasküler Hastalık ve Yüksek Tansiyon

Vücudunuzda fazla sodyum varsa, böbrekler aşırı sodyumdan kurtulamayabilir. Bu nedenle fazla sodyum, kan hacminizi arttırabilir, damar duvarlarınızdaki baskıyı artırıp tansiyonunuzu yükseltebilir. Bu, zamanla damar duvarlarına zarar verebilir, bu sayede onları daha az elastik hale getirir, ateroskleroz riskini yükseltir veya arterlerinizi sertleştirebilir.

2.Sodyum Zehirlenmesi

Vücuttaki sodyum konsantrasyonu böbreklerinizin dışarı attığı ve işleyebileceğinden yüksekse, sodyum toksikliğine neden olabilir, böbrek hastalığı riskini arttırır ve böbreklerin düzensiz çalışmasına neden olur. Çok fazla tuz yemesinden kaynaklanan zehirlilik ayrıca ishal, karın krampları, bulantı ve kusmaya da neden olabilir. Kan içinde hipnatremi veya anormal derecede yüksek sodyum seviyesi, genellikle yeterli suyun ve beslenmede nadiren fazla sodyum alınmasının bir sonucudur. Hafif hipernatremi belirtileri; bayılma, düşük kan basıncı, azalmış idrar üretimi ve baş dönmesi.

3. Kalp Hastalıkları

Kalbinizin taşıdığı yük, yüksek tansiyon nedeniyle artabilir, bu da daha fazla çalışmasını sağlar ve inme ve kalp krizi riskinizi daha yüksek hale getirir. Araştırma bulguları, aşırı miktarda tuzun 2010 yılında dünyada kalp ile ilişkili olan 2.3 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu göstermiştir. Bunların % 42 ‘si koroner kalp hastalığından, % 41 ‘i inmeden kaynaklı idi.

4. Diğer Riskler

İdrar yoluyla kalsiyum atılımı, böbrek taşı riskini artırdığı bilinen sodyum ile de desteklenir. Ayrıca osteoporoz riskini de arttırabilir. Birçok çalışma, tuz oranı yüksek gıdaların daha çok mide veya mide kanseri hastalıklarına neden olduğunu göstermiştir.

Ne Kadar Sodyum’a ihtiyacınız var?

İnsanların çoğu, fazla miktarda sodyum tüketiyorlar, genellikle bunu bilmiyor ya da sodyumun kendileri için kötü olduğunu bilmiyorlar. Sadece bir çay kaşığı tuz yaklaşık 2.300 mg sodyuma sahiptir; bu da Besin ve Beslenme Kurulu’nun, ergen ve yetişkinler için kabul edilebilir üst alım seviyesi miktarına eşittir. Diğer büyük sağlık kuruluşları, herkesin sodyum alımını azaltmasını öneriyor.

 • AHA veya Amerikan Kalp Derneği: 1500 mg
 • USDA veya ABD Tarım Bakanlığı: 2300 mg
 • ADA veya Amerikan Diyabet Derneği 1500-2300 mg
 • Beslenme ve Diyetetik Akademisi: 1500-2300 mg

Bu sınırların sodyum miktarının üst sınırı olduğunu ve özellikle de sodyumun etkilerine duyarlıysanız, genellikle daha azının daha iyi olduğunu unutmayın. Yemeklerinizde ne kadar sodyum bulundurmanız gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, diyetisyeninizle veya doktorunuzla konuşun ve bilgi alınız.

Fazla Sodyumdan Nasıl Kurtulabilirsiniz ?

Tipik bir Amerikalı her gün yaklaşık 3.000 ila 3.600 mg sodyum tüketir ve normal yemeklerinde sodyum bulunur. Hazırlanmış ve işlenmiş gıdalar, süt ürünleri, sebze, et ve en yaygın kullanılan sofra tuzu hepsinde sodyum var. Peki, sodyum alımını nasıl azaltabilirsiniz? Aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

1. Bazı Gıdaları Tüketmemek

Hazır gıdalar, paketlenmiş ve fast food yiyeceklerden kaçınılması, sodyum oranını düşürmenin en iyi yoludur; çünkü bu gıdalarda aşırı sodyum olma ihtimali vardır. Aşağıda hangi gıdalardan kaçınılması gerektiği konusunda birkaç öneri var.

 • Önceden tava edilmiş, füme, kızartılmış veya dondurulmuş balık veya et
 • Tuzlu atıştırmalıklar
 • Konserve sığır eti, sosisli sandviç ve sosisler
 • Ticari olarak üretilen ana yemekler
 • Meyve ve sebze konserveleri
 • Tereyağı ve peynirler
 • Et hassaslaştırıcıları, tecrübeli tuzları ve MSG

2. Taze Gıdalar

Taze sebze ve meyvelerin çoğunluğu sodyum açısından fakirdir. Ayrıca, taze et ve sosisli sandviç gibi işlenmiş etlerden daha düşük sodyum bulunur.

3. Düşük Sodyumlu Ürünleri Satın Alın

İşlenmiş gıdaları satın almanız gerekiyorsa, düşük sodyum olarak etiketlenmiş gıdaları arayın. Daha da iyisi, baharat eklenmiş gıdalar yerine tam tahıllı makarna ve pirinç gibi gıdaları tercih ediniz. Aldığınız ürünlerin üzerinde etiketlerine bakarak sodyum miktarını kontrol ediniz.

4. Tuzu mümkün olduğunca azaltın

Aslında, Pek çok yemek; etli yemekler, çorba, güveç veya kendiniz pişirdiğiniz diğer ana yemekler dahil tuzu tamamen terk edebilirsiniz. Kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon riskini azaltmayı istiyorsanız tuz tüketimi konusunda bir doktor ile görüşünüz ve diyet programına başlayınız.

5. Sodyum-Ladin Baharatlarının Sınırlı Kullanılması

Salata sosları, soya sosu, dips, soslar, unföy, ketçap ve hardal gibi şeylerin hepsinde sodyum vardır, bu nedenle bu gıdaları kullanmamaya yada azaltmaya çalışınız.

6.Gıdaları Sezonluk Şekilde Kullanmak

Kurutulmuş narenciye veya taze baharatları, şifalı otları yemeklerinizi lezzetlendirmek için kullanın. Bununla birlikte, deniz tuzunun iyi  olduğunu sanmayın sakın, çünkü sofra tuzu ile aynı sodyum miktarına sahiptir.

7. Diğer Tuzların Kullanımı

Hafif tuzlar, masa tuzu gibi tuzlar bulunmaktadır. Potasyum oranı sodyumdan fazla olan tuzlar genellikle bazı problemleri azaltsa da, fazla potasyum zararlı olabilir, özellikle böbreklerinizde sorun yaşıyorsanız veya yüksek tansiyon veya konjestif kalp yetmezliği için ilaç kullanıyorsanız, potasyum oranlarına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Birden fazla tuz çeşidi olduğu için tuzlar arasında seçim yapmanızda potasyum oranını da dikkate alınız.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

 1. Sodyum ile hipernatremi sorunu olabiliyor. İnsan sağlığına yararlı olan herşeyin birde zararı olabiliyor. Sodyum denince aklımıza tuz geliyor ama oda zararlı olabiliyor Malesef. Hipernatremi sık görülebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sodyum ile hipernatremi sorunu olabiliyor. İnsan sağlığına yararlı olan herşeyin birde zararı olabiliyor. Sodyum denince aklımıza tuz geliyor ama oda zararlı olabiliyor Malesef. Hipernatremi sık görülebiliyor.