menü resmi

SlackWare Linux Program Kurma !

Günümüzde artık Linux kullanımı gitgide artamakta. Birçok linux dağıtımı bulunmaktadır. Peki linux nedir diye sorarsanız. Kısaca Linux,bir çekirdektir yani köktür. Bunun yanında bir pencere yöneticisi(Kde,Gnome,Xfce vb) ile bunun yanında bazı programlar ile beraber bir Linux İşletim Sistemi ortaya çıkmaktadır. Birçok linux çeşidi bulunmaktadır.

  • Slackware
  • Arch Linux
  • Debian
  • Ubuntu(Debian tabanlı)
  • Kali Linux(Debian tabanlı)
  • Gentoo
  • Pardus(Milli İşletim Sistemimiz)
  • Open Suse
  • Fedora

linux dağıtımlarından bazılarıdır. Bunların arasında bilien en eski dağıtım ise Slackware‘dir. Kullanması biraz ilk zamanlarda zahmetli olabiliyor. Kod yazma işini fazlaca kullancığınız bir sistem. Ama taş gibi sağlam olduğunuda söylememiz gerekir. Slackware ilk olarak 1992 yılında Patrick Volkerding tarafından başlatılmış ve ilk kararlı sürümü 1993 Temmuz ayında yayınlanmıştır. Şimdi sizlere Slackware sistemlerde nasıl program kurulabilir anlatıyoruz.

slack

Slackware Program Kurulumu

Manuel olarak www.slackbuilds.org adresinden program dosyalarını indirerek kurabilirsiniz. Bu işlem için ilgili siteye girerek istediğiniz program adını yazarak arama yapıp bulduğunuz programın sayfasına girerek sayfadaki dosyaları bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, 32 bit yada 64 bit olarak sisteminize uygun olan dosyaları indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra dosyaların indiği klasöre Terminal ile girerek sırası ile chmod +x programadı.Slackbuild yazılarak ilgili dosyaya çalışrırlma izni verilir daha sonra ./programadı.SlackBuild komutu ile program oluşturucu çalıştırılır.

Genel olarak /tmp dizininde sonu .txz yada .tgz olarak program oluşturulur. Daha sonra installpkg /tmp/programadı.txz yada installpkg /tmp/programadı.tgz yazılarak program yüklenir. Burada dikkat edilmesi gerekn en önemli nokta kurulacak olan programın başka program yada programlara ihtiyaç duyup duymadığıdır. Eğer kuracağınız program başka programlara ihtiyaç duyuyor ise önce onları yüklemelisiniz.

slackpkg kullanarak program yükleyebilirsiniz. Kullanımı çok basittir slackpkg install programadı şeklinde olmaktadır. Daha fazla bilgi için ilgili sayfaya gidebilirsiniz. http://docs.slackware.com/slackware:slackpkg

sbopkg kullanarak ta program yükleyebilirsiniz. Bunun için sbopkg -i programadı şeklinde kullanım bulunmaktadır. Program depoda bulunursa sizden onay isteyecektir. P ile onay verdikten sonra program bilgisayırınıza yüklenir.

Evet sizde Slackware kullanıyor yada kullanmak istiyorsanız bu şekilde programları yükleyebilirsiniz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@BİNNAZ -
2017-05-27 16:02:22

slackware program kurma bu sayfayı alıntı yaparak paylaşıyorum

@Linux Pogram Kurulumu, Nasıl ? – Türkiye Linux Kullanıcıları Bloğu -
2016-11-07 22:28:46

[…] Bunların yanısıra Slackware sistemlerde bir program kurmak için, program doslyalarını indirdikten sonra program-adı.SlackBuild dosyasına çalıştırılma izni verdikten sonra programın oluşturulmasını sağladıktan sonra “installpkg program_yolu/program_adı” şeklinde programları kurabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken Slackware sistemlerde bir programı kurduğunuz zaman bağımlılıkları otomatik olarak kurulmaz, by yüzden programı kurmadan önce aynı şekilde bağımlılıklarını da kurmalısınız. Ayrıca Slackware program kurulumu için yandaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz. Slackware Program Kurma […]

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.